Čistý zisk německé automobilky Volkswagen se za letošní tři čtvrtletí více než trojnásobil.
Ze čtyř miliard až na 13,6 miliardy eur (338 miliard Kč). To především díky mimořádnému příjmu souvisejícímu se snahami o převzetí firmy Porsche. Vyplynulo to z údajů, které dnes Volkswagen zveřejnil.

Volkswagen uvedl, že očekává výrazný nárůst zisku i tržeb do konce v celém letošním roce.
Od ledna do září stoupl provozní zisk automobilky meziročně o 86 % na 9 miliard eur díky silnému růstu prodeje. Tržby Volkswagenu se zvýšily o 26 % na 116,3 miliard eur.

 

Firma poprvé ve sledované době prodala více než 6 milionů automobilů. Dodávky stouply o 14 procent na 6,17 milionů vozů. Prodej byl za toto období vyšší, než za celý loňský rok.

Hospodaření Volkswagenu podpořil mimořádný příjem 6,8 miliard eur, který pochází z přehodnocení opcí na nákup akcií automobilky Porsche. Tato značka se měla letos stát desátým členem koncernu Volkswagen. Spojení však bylo oddáleno, vlivem nedořešených právních otázek a vyšetřování nejvyšších amnažerů Porsche.

Německý Volkswagen je největší automobilkou v Evropě a aspiruje na největší automobilku světa. Cílem společnosti je do roku 2018 stát na vrcholu automobilového průmyslu.

Příznivý vývoj hospodaření Volkswagenu výrazně kontrastuje se stavem jeho evropských konkurentů, jak připomíná agentura Reuters. Například francouzský PSA Pegueot Citroën tento týden zhoršil odhad letošního zisku a ohlásil plány na zrušení až 6000 pracovních míst v Evropě.