Pošta zároveň nebude moci ze zisků z této části trhu financovat tzv. univerzální službu, tedy dostupnost základních služeb na celém území Česka. Evropská norma se do českého právního řádu dostává prostřednictvím novely zákona o poštovních službách. Takzvaná třetí poštovní směrnice završuje liberalizaci evropského poštovního trhu a v této souvislosti ruší zbývající část monopolu České pošty.

Podle premiéra Petra Nečase návrh zvyšuje konkurenční prostředí a právní jistotu na trhu poštovních služeb při zachování jejich všeobecné dostupnosti.

Liberalizace poštovních služeb se řeší desetiletí

Novela dále uděluje poštovní licenci České poště do konce roku 2017. Takový postup je v souladu s obvyklou praxí v EU. Na další období bude vyhlášeno výběrové řízení.

Česká pošta provozuje 3370 poboček a zaměstnává kolem 34 tisíc lidí. Počet doručených obyčejných zásilek se loni zvýšil o 0,4 procenta na 515,5 milionu.

Liberalizace poštovních služeb se v Evropské unii řešila 20 let. V roce 1988 komise zveřejnila první "bílou" knihu o poštovních službách v evropském společenství. Do roku 1997 však nebyla schopna připravit žádnou legislativu, která by vedla k většímu otevření poštovního trhu. Až v roce 1997 státní pošty ztratily monopol na zásilky s větší hmotností než 350 gramů. Další směrnice z roku 2002 začala platit v roce 2006, kdy pošty ztratily monopol na zásilky těžší než 50 gramů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist