Výnos klíčového italského dluhopisu se splatností deset let během dopoledního obchodování vystoupil na sedm procent. To je hranice, která je podle expertů dlouhodobě neudržitelná, a je to stejná hodnota, po jejímž překonání byly nuceny požádat o zahraniční finanční pomoc vlády Řecka, Irska a Portugalska.

Na vzestupu jsou i výnosy dluhopisů s dalšími splatnostmi, například u pětiletého papíru se výnos vyšplhal až na 7,2 procenta. To je pro Itálii zvlášť špatná zpráva, protože země má další aukci dluhopisů s touto splatností naplánovanou už na příští týden.

"Rozdíl mezi desetiletým německým a italským dluhopisem se navíc vyšplhal nad 5 procentních bodů (konkrétně 5,20 procentního bodu). Obojí se stalo poté, co společnost LCH Clearnet zvýšila depozit vyžadovaný za obchodování s italskými dluhopisy," napsal Pavel Šlechta z Fio Banky.

,,Jedná se o další pohyb na trhu, který Itálii ztíží se vyrovnat se svým dluhem v příštím roce," řekl pro CNBC Jim McCaughan z Principal Global Invest.

K nervozitě na finančních trzích částečně přispěla zpráva o chystané rezignaci italského premiéra Silvia Berlusconiho. To sice trhy vítají, ale vadí jim nejistota, která bude předání moci provázet.

,,Není zde žádná záruka, že nástupce Berlusconiho bude schopen situaci lépe řešit," řekl agentuře Reuters portfóliový manažer a prezident společnosti Diamant Bleu Gestion Christian Jimenez.

ECB prudce zakročila

Evropská centrální banka (ECB) v reakci na růst italských výnosů vstoupila na sekundární trh a začala z něj razantně skupovat italské státní dluhopisy s více splatnostmi.

Tvrdí to alespoň obchodníci, na které se odvolává agentura Reuters. ECB tak ignoruje přitom postoj Německa, které dalo několikrát otevřeně najevo, že tento postup neschvaluje.

Nervozita se vrátila na trhy

Ceny akcií na burzách v západní Evropě smazaly všechny ranní zisky a vydaly se prudce dolů. Panevropský index FTSEurofirst 300 těsně před polednem ztrácel už dvě procenta a pohyboval se v blízkosti 964 bodů. Krátce po zahájení přitom až procento přidával.

Ceny ropy dnes kvůli obavám z dalšího prohloubení dluhové krize v eurozóně klesají a dopoledne ztrácely více než jedno procento. Zprávy o růstu výnosů italských obligací smazaly i příznivý vliv statistiky z Číny.

Po 11:00 SEČ cena severomořské ropy Brent klesla o 50 centů na 114,50 dolaru, když po zprávě o italských obligacích se propadla na 114 USD. Americká lehká ropa WTI zlevnila o 1,14 dolaru na 95,66 USD. V úterý přitom cena ropy Brent zavřela nejvýše od poloviny září a WTI od konce července.

Dluhovou krizi v eurozóně citoval ve své úterní zprávě i ropný kartel OPEC. Ten ji označil za jedno z rizik dalšího růstu poptávky po ropě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist