V posledních dnech jsme svědky oslabování tuzemské koruny s prudkým vyprcháváním ochoty k riziku.
Koruna se tak ocitá na nejslabších úrovních k americkému dolaru od počátku roku 2011 hodnotami nad 19 CZK/USD, podobně slábne také ke společné evropské měně euro, pozvolna míříce stále blíže k úrovním 26 CZK/EUR.
Graf: Vývoj kurzu CZK/EUR od počátku roku 2008
Výnosy na tuzemských dluhopisech před zítřejší aukcí 10letého dluhu sedí na nejširším spreadu vůči stejně dlouhému německému dluhu za více než dva roky.
Spread mezi 10letým českým a německým dluhem dosahuje 208 bps, je tak nejširší od dubna roku 2009.
Úprk investorů k jistotě nejnověji potvrzuje pokles výnosu i na kratších splatnostech německého dluhu – u 2letého pod 0,3 procenta.
Na klidu nepřidává včera pro nezájem stornovaná slovenská aukce.
Graf: Vývoj výnosu na 10letém českém dluhopisu
Stagnace Made in Česko
Česká ekonomika, exportně závislá na výkonu Německa a celé eurozóny, se ve třetím čtvrtletí roku stala, a to přes určité oživení v klíčové exportní destinaci, jednou z dosud známé čtveřice mezikvartálně stagnujících ekonomik Evropské unie.
Přes akcentovanou roli exportu, který mohl zapůsobil na útlum poklesu, ji srazil pokles domácí poptávky – spotřeby domácností a zřejmě také úspory výdajů státu (podrobná data zatím nejsou k dispozici).
Česká ekonomika stojí, protože Češi na rozdíl od Rakušanů a Poláků neutrácejí - čtěte ZDE
Brusel: Hrozí riziko nové recese. Ekonomický růst v Evropě se zastavil - čtěte ZDE
Hrozí "švýcarizace" koruny?
Člen bankovní rady ČNB Lízal v nedávno poskytnutém rozhovoru uvedl, že za horší než současný vývoj na koruně považuje situaci, kdy by se naplnila vize „švýcarizace“ koruny, kvůli zadušení exportu a posílení měny nad reálný stav ekonomiky.
Podle Lízala se ale ani nebude opakovat roku 2009, kdy koruna vystřelila opačným směrem až k úrovním 29 CZK/EUR. „Bankovní sektor dnes ví, v jakém je stavu a že si v Česku můžou banky navzájem důvěřovat. To tehdy nebylo jasné.
Do Česka přišla krize se zpožděním přes reálný sektor a to zpoždění bylo dost značné. Mezitím se vytvořila falešná idea, že náš region krize nezasáhne. Došlo k enormnímu posílení měny, pak ale přišla velká korekce opačným směrem, proto se tehdy snažila centrální banka kurz slovně moderovat.
"Dnes už ale nečekám, že by došlo k tak velkému zpoždění reálného cyklu,“ uvedl mimo jiné Lízal.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.