Společnost MND, která patří Karlu Komárkovi, chce otevřít nová ložiska zemního plynu mezi Mikulovem na Břeclavsku a Kyjovem na Hodonínsku.
Těžba začne zřejmě v roce 2014, v hloubce kolem pěti kilometrů by se mohly nacházet desítky miliard metrů krychlových plynu. Dnes o tom informovaly Lidové noviny.
Projekt si vyžádá miliardové investice, MND proto hledá spoluinvestory. Podle odborníků je však těžba v tak velké hloubce riziková a mohla by skončit zklamáním.
"Projekt Boheminan Foreland Exploration má za cíl objevit nová ložiska výrazně hlouběji, konkrétně od tří do pěti a půl kilometru pod povrchem," řekl LN mluvčí MND Dan Plovajko. V současné době se plyn na jižní Moravě těží asi z hloubky dvou kilometrů.
List uvedl, že jen pod lokalitami u Lednice, Násedlovic, Staroviček, Karlína a Krumvíře se může nacházet přes 13 miliard metrů krychlových plynu, tedy více než v tradičních těžebních místech u Břeclavi a Hodonína. Vyhlédnuté lokality se nacházejí na území, ke kterému společnost MND vlastní platnou licenci k průzkumu ložisek ropy a plynu.
Miliardová investice
Otevření nových ložisek v pětikilometrových hloubkách však bude stát miliardy korun. "Jediný průzkumný vrt do těchto hloubek si vyžádá investici v řádu stovek milionů korun," upozornil Plovajko. MND chce proto k projektu přizvat další silné partnery z oboru, s nimiž bude sdílet náklady, rizika i předpokládané zisky z budoucí těžby.
V nových ložiscích by se mohlo nacházet celkem 13,25 miliardy metrů krychlových zemního plynu, což odpovídá spotřebě všech zákazníků v Česku po dobu 1,5 roku. LN připomínají, že v případě úspěchu by nová ložiska mohla alespoň částečně přispět ke snížení dovozní závislosti Česka, která u zemního plynu činí 98 procent.
Podle odborníka na těžbu ropy a plynu, který si nepřál být jmenován, je však projekt MND na těžbu ve velkých hloubkách z ekonomického hlediska velmi rizikový a výsledkem může být jak nález ohromných ložisek a velké zisky, tak i velké zklamání.
Skupina MND je českou společností zaměřující se na aktivity spojené s průzkumem a těžbou ropy a zemního plynu, vrtnou a servisní činností a také na skladování a obchodování se zemním plynem. Jejím jediným akcionářem je KKCG Oil & Gas B. V., jejíž aktiva přesahují 25 miliard Kč a kterou vlastní Komárkova finanční skupina KKCG.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist