MMF nemá dost zdrojů na to, aby zachránil Evropu. Nákaza se již rozšířila z Řecka na Irsko, Portugalsko a Itálii se Španělskem a to včetně bank těchto zemí. Ekonom Nouriel Roubini to uvedl pro Yahoo! Finance Interviews.

V posledních týdnech navíc vidíme, že již není zasažena pouze periferie, ale i jádro eurozóny, uvedl. Týká se to francouzských a belgických bank. Poslední dny přinesly i růst spreadů u francouzských, rakouských, belgických a finských vládních dluhopisů. Jen Itálie se Španělskem přitom představují „tříbilionový dluhopisový problém”.

Roubini je skeptický k tomu, že by mohla zasáhnout Evropská centrální banka, například poskytnutím půjčky MMF.

 

"Především platí, že samotné peníze problém nevyřeší, protože v eurozóně panuje recese. Tu ještě zhoršují požadavky Německa na utahování politiky na periferii,“ míní ekonom.

Potřeba by přitom bylo zmíněných 3 bilionů eur; jejich získání za pomoci eurodluhopisů je ovšem „politicky nemožné”. Ani významné navýšení zdrojů EFSF není pravděpodobné a ECB není ochotná peníze poskytnout, protože na sebe nechce brát kreditní riziko. „I pokud dáme dohromady zdroje od MMF, ECB a EFSF, máme pro Itálii a Španělsko pro příštích 12 měsíců asi 500 – 600 miliard eur,“ odhaduje Roubini s tím, že tyto počty tedy „nesedí”.

Odchod nějaké země je nezbytný

Podle ekonoma tak vše pomalu spěje k tomu, že nějaká země na periferii bude muset restrukturalizovat svůj dluh a odejít z měnové unie. Určitě to platí o Řecku a možná i o Portugalsku.

Bez nich sice eurozóna může přežít, pokud se však to samé stane u větších ekonomik, efektivně by došlo k jejímu rozpadu.

Jeho pravděpodobnost v následujících 2 - 3 letech odhaduje Roubini na 50 %. Patrné je pak to, že se evropská nákaza šíří do USA a celé globální ekonomiky.

Zbývá vám ještě 30 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se