Zdá se, že spolehlivým indikátorem zhoršujícího se globálního ekonomického výhledu je počet rozhovorů s Nourielem Roubinim. V tom zatím posledním pro WSJ uvedl, že pro zrychlení ekonomiky nyní nemůžeme mnoho udělat, protože ekonomika prochází cyklem oddlužení.

Ten představuje důsledek vysokých závazků privátního sektoru, na který se ještě nakupily dluhy veřejné. Anemický růst pod trendem se tak dá čekat „po mnoho let“, protože veřejný i privátní sektor v rozvinutých ekonomikách musejí utrácet méně, než jaké budou jejich příjmy.

Ekonom se domnívá, že pro odvrácení recese v USA by měl Fed uvolnit politiku. V Jackson Hole podle něho oznámí nějaký krok tímto směrem. Možností má více, patří mezi ně cílení cen či další kvantitativní uvolňování a další nákupy vládních dluhopisů.

Pravděpodobnost recese to však zřejmě sníží jen marginálně. Pomoci by mohlo i oslabení dolaru, jeho pozitivní vliv na exporty je ale tlumen jeho vlivem na ceny komodit. „Na určité úrovni se může roztočit spirála zhoršující se ekonomické situace a důvěry a následně klesajících cen akcií, které efektem bohatství zpětně negativně ovlivní ekonomiku,“ uvedl ekonom. Proto je podle něho možné monetární politikou a jejím vlivem mírně snížit pravděpodobnost recese zaměřením se i na ceny akcií.

Firmy neinvestují a nevytvářejí nová pracovní místa, protože podle nich není na trhu dostatečná poptávka. Tím však tuto poptávku dále oslabují, protože klesá zaměstnanost a příjmy. Navíc dochází k posunu příjmů od mezd směrem k ziskům, což nadále oslabuje poptávku, protože firmy mají větší mezní sklon k úsporám než domácnosti, vysvětlil Roubini a dodal:

„Marx měl pravdu, kapitalismus může v určitém bodě zničit sám sebe, protože nemůžete donekonečna přesouvat příjmy od práce ke kapitálu, bez toho, aby v ekonomice nevznikla nadbytečná kapacita a nedostatečná poptávka. Mysleli jsme si, že trhy fungují, ale není to tak.“ Za příklad, jak se vypořádat s tímto problémem, ekonom uvádí Německo.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru