Příští rok má být v pendolinech Českých drah (ČD) na trase mezi Prahou a Ostravou k dispozici připojení na internet. A následně ve zhruba 400 vozech na dálkových spojích kategorie EuroCity a InterCity, oznámily ČD dnes ráno v tiskové zprávě.

Dráhy už vybraly firmu, která má internet zavést a pět let provozovat. Vyhrála nabídka společnosti Simac Technik, jíž ČD zaplatí 20 milionů korun.

"První jednotka by měla být připravena v lednu příštího roku," řekl deníku mluvčí ČD Petr Štáhlavský.

 

Do poloviny příštího roku by pak mělo mít internet všech sedm jednotek pendolino, úpravy však musí schválit Drážní úřad.

"Snahou je vše maximálně urychlit. Nicméně je potřeba si uvědomit, že instalační práce budou probíhat pouze během provozních odstávek v nočních hodinách," dodal Štáhlavský.

Díky konkurenci nakonec vše zdarma

Dopravce bude nabízet internetové připojení zdarma, ačkoli dříve mluvil o tom, že by bezplatný internet byl jen v první třídě. Bezplatné internetové připojení chce mít ve vlacích i společnost LeoExpress, která vyjede na trať mezi Prahou a Ostravou během příštího roku.

Na trati mezi Prahou a Ostravou už nabízí internetové připojení ve vlaku RegioJet. Jeho kvalita je kolísavá, cestující mívají problémy s připojením i na desítky kilometrů dlouhých úsecích. Podle obchodního ředitele Simac Technik Jaroslava Štefla se však bude v pendolinech Českých drah používat jiná technologie.

 

"Budeme využívat pokrytí od všech operátorů," sdělil deníku. Ani tak ovšem nelze garantovat stoprocentní spolehlivost. "Společně s operátory ale chceme zlepšit signál podél celé trati," doplnil Štefl.