Průměrná mzda v Česku v letošním třetím čtvrtletí vzrostla meziročně o 562 korun na 24.089 Kč, byla tak vyšší o 2,4 procenta. Reálně po odečtení inflace se zvýšila o 0,6 procenta. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad.

Ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík upozornil, že celý letošní rok provází velmi pomalý růst mezd. "V příštím roce situace v mzdách rozhodně pro zaměstnance nebude příznivější."

Mezičtvrtletně se průměrný výdělek po očištění od sezonních vlivů zvýšil o půl procenta. Podle analytiků mají zhruba dvě třetiny zaměstnanců mzdu nižší, než je statistický průměr. "Reálná mzda je virtuální číslo, na které nedosáhnou více než dvě třetiny zaměstnanců," říká Petr Dufek, analytik ČSOB.

 

V podnikatelské sféře se průměrná mzda ve třetím čtvrtletí zvýšila na 24.112 korun, tedy meziročně nominálně o 2,7 procenta a reálně o 0,9 procenta. V nepodnikatelské sféře činila průměrná mzda 23.986 a byla tak meziročně nominálně vyšší o 1,1 procenta. Reálně meziročně ale klesla o 0,7 procenta.

"Je třeba připomenout, že výplaty v nepodnikatelské sféře meziročně reálně klesají již od druhého čtvrtletí 2010. Průměrný plat v nepodnikatelské sféře tak byl ve třetím čtvrtletí 2011 o 126 Kč nižší než průměrná mzda v podnikatelské," dodal ČSÚ.

Podle Miroslava Nováka, analytika Akcenty, nadále pokračuje trend započatý v minulém roce. "Rostou mzdy v podnikatelském sektoru a naopak, až na výjimky, klesají v sektoru nepodnikatelském," dodal.

Premiant v CEE, ale zaostalý vůči západu

Od ledna do září dosáhla průměrná mzda 23.726 korun, v meziročním srovnání byla vyšší o 2,2 procenta, tedy o 521 korun. Spotřebitelské ceny se za toto období zvýšily o 1,8 procenta a reálná mzda tak vzrostla o 0,4 procenta.

Průměrná mzda

Dufek zdůrazňuje, že ve středoevropském regionu si české mzdy stále drží primát. "Průměrná mzda dosáhla téměř 990 EUR, což je asi o pětinu vyšší než v Polsku, o čtvrtinu vyšší než na Slovensku a o více než třetinu vyšší než v Maďarsku," vypočítává.

Na druhé straně průměrná mzda podle Dufka v Česku nedosahuje ani 30 % německého průměru. "V porovnání kupní síly si toho „průměrný“ Čech za svou mzdu nekoupí ani polovinu toho, co „průměrný“ Němec," dodává.

Pomalý růst mezd = nízká spotřeba

Firmy dolácejí na pomalu slábnocucí domácí poptávku a jejich problémy jsou navíc umocněny prohlubující se dluhovou krizí v eurozóně.  Firmy proto brzdí růst mezd i dalších nákladů, aby zbytečně neriskovaly a nezvyšovaly si náklady.

Mertlík dále upozorňuje, že pomalý růst mezd je jednou z hlavních příčin klesající spotřeby domácností.

"Mzdy nominálně rostou, ale tempo je tak mírné, že stačí na zvýšení reálné kupní síly o méně než procento," doplňuje ho Pael Sobíšek, analytik UniCredit Bank.

Konec roku a výhled na příští rok nečekají ekonomové nijak růžový. Průměrná mzda by se podle nich příští rok měla zvýšit přibližně stejně jako letos. Navíc většina z nich očekává, že firmy zvýší mzdy zaměstnancům maximálně o inflaci. Reálně, tedy po odečtení inflace, si ovšem lidé podle jejich odhadů kvůli růstu inflace způsobenému zvýšením daně z přidané hodnoty pohorší. Inflace by měla být v roce 2012 kolem tří procent.

"Ve čtvrtém kvartálu se zřejmě nezmění celkové tempo růstu mezd, vlivem vyšší inflace se ale přírůstek reálné mzdy dále přiblíží nule. Začátkem příštího roku reálné mzdy mohou dokonce mírně klesnout, neboť v prostředí stagnující ekonomiky nebudou podniky ochotné plně kompenzovat svým zaměstnancům přírůstek inflace," odhaduje Sobíšek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist