Na české zaměstnance nečeká příliš dobrý rok. Reálné mzdy rostou podle aktuálních statistik Českého statistického úřadu jen minimálně a předpovědi se shodují, že v příštím roce by se mohly dokonce snížit. Podniky se obávají návratu krize v plné síle, snižují náklady, připravují se na možné propouštění a některé s ním již začaly.

"Je to mizerný výsledek," komentoval Vladimír Pikora, hlavní ekonom Next Finance, poslední zveřejněná data Českého statistického úřadu.

Podle nich rostly reálné mzdy očištěné o inflaci ve třetím čtvrtletí meziročně pouze o 0,6 procenta. Navíc upozorňuje, že čísla odráží stav ekonomiky se zpožděním, a proto se v nich ukazuje mírné zotavení z počátku roku.

Příští rok by se navíc měly mzdy po odečtení vyšší inflace a zvýšených daní dokonce snížit. "V prostředí stagnující ekonomiky to nebudou podniky svým zaměstnancům ochotné plně kompenzovat," uvedl Pavel Sobíšek, analytik UniCredit.

Ve veřejném sektoru ubylo 17 tisíc míst 

Současný růst se přitom týká jen soukromé sféry. Ve veřejném sektoru reálné mzdy dokonce klesly a ubylo už téměř 17 tisíc pracovních míst. Propouštění v řádu stovek zaměstnanců postihlo České dráhy, Správu železniční a dopravní cesty a o více než 1700 lidí přišla Česká pošta.

Například velké výrobní podniky na tom nejsou o mnoho lépe. ArcelorMittal Ostrava ohlásil propuštění 600 zaměstnanců a ani Evraz Vítkovice Steel propouštění přímo nevyloučil.

"Připravujeme různé scénáře, jak se vypořádat s nastalou situací, abychom zajistili optimální zaměstnanost a výrobu," odpovídá mnohoznačně tiskový mluvčí Evrazu Jaromír Krišica.

Nezaměstnanost nad 9 %

Zaměstnanci, kteří si ve výsledku v platech pohorší, stále budou v lepší situaci, než kdyby o práci přišli.

"Očekávám v příštím roce propouštění a růst míry nezaměstnanosti nad hranici 9 procent," uvádí analytik Miroslav Novák ze společnosti Akcenta. Najít si novou práci totiž bude ještě obtížnější než dnes.

"Aktuálně připadá na jedno volné místo něco málo přes 12 uchazečů a tento poměr se zhorší," upozorňuje Novák. Stálým trendem je i najímání pracovníků prostřednictvím agentur, kdy odpadá povinnost vyplácení odstupného.

Důvodem pro redukci pracovních míst je již klesající poptávka i snaha připravit se na očekávané zhoršení celkové ekonomické situace.

"Klesá odbyt a spotřeba domácností stagnuje. Firmy se již nyní připravují na horší časy, omezují investice, šetří a jsou opatrné při nabírání nových zaměstnanců," potvrzuje Petr Kopáček z Hospodářské komory ČR s tím, že ačkoliv jsou firmy zatím v dobré kondici, vše bude záviset na nejistém ekonomickém vývoji u nás i v EU.

"Češi jsou hračičkové"

Opatrnost označují jako jednu z příčin snižující se poptávky i analytici. "Domácnosti se připravují na horší časy, spoří a omezují spotřebu," tvrdí Pavel Mertlík z Raiffeisenbank.

To se však netýká všech odvětví. Například obchodníci se spotřebním zbožím a elektronikou zaměstnance v předvánoční sezoně nabírají. Očekávají přitom, že odvětví poroste i nadále. "Češi jsou hračičkové, počítače a mobily si neodpustí," uvádí Jan Samko z Alza.cz.

Obdobně maloobchodní řetězce, například Tesco, se zmínkám o propouštění brání. Prodejny kávy a zboží Tchibo plánují dokonce rozvoj a otevírání nových obchodů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist