Na tisíc lidí se ve středu odpoledne sešlo před hlavní branou hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava (AMO) na demonstraci, kterou svolaly odbory.
Zaměstnanci hutě protestovali proti strategii firmy, která podle odborářů sleduje výhradně zisk bez ohledu na svůj budoucí rozvoj a množství pracovních míst.
Demonstrace trvala půl hodiny, odboráři odhadovali, že účast mohla přesáhnout i 1300 lidí. Protesty se konaly v závodech ArcelorMittalu po celé Evropě.
"Vadí nám tyto základní věci: ArcelorMittal Ostrava neinvestuje do výroby, investice, které byly schválené už dvakrát, se znova budou projednávat, jestli vůbec budou. A nyní vyhlášené zlaté padáky budou pro zaměstnance, kteří zůstanou, znamenat jen to, že budou muset víc makat," řekl předseda odborů huti Vítězslav Prak.
Plán propustit 600 zaměstnanců
ArcelorMittal v Ostravě minulý týden vyhlásil plán snížit počet zaměstnanců zhruba o 600, tedy o desetinu. Firma pracovníkům nedává výpovědi, ale nabízí jim vysoké odstupné, podle počtu odpracovaných let ve výši 11 až 24 platů.
"Chceme, aby nám byla zachována práce v moderní firmě," zdůrazňovali demonstranti. "Chceme novou huť, ne starou" nebo "Konkurovat znamená investovat" hlásaly transparenty účastníků. Odboráři slibovali, že bude-li to nezbytné, půjdou do příští akce "natvrdo".
Žádné investice ze zisku
Aleš Chamrád z dceřiné společnosti AMO Amepo řekl, že by si zaměstnavatel měl uvědomit, že lidem na firmě záleží, chtějí v ní pracovat, a proto by se měl nad situací zamyslet hlouběji a dávat peníze i do modernizace výroby a zaměstnanosti. "Je třeba, aby šly investice do hutě, a ne někam ven. Ostrava je zisková, ale peníze se ztrácejí pryč. Žádná modernizace, zaměstnanost žádná. Proč? Z jakého důvodu?" řekl Chamrád.
Podle Praka odboráři požadují, aby se zaměstnavatel choval sociálně, aby nejenom rušil pracovní místa, ale počítal s tím, že firma by měla živit pokud možno co nejvíc lidí. "Požadujeme, aby přišly peníze do údržby, nynější zařízení aby bylo řádně udržováno, což se dnes neděje. Potřebujeme investice do modernizace naší prvovýroby, kde velice zaostáváme," řekl odborový předák.
Připomněl také nutnost ekologických investic. "Pokud se nebude investovat do ekologie, bude to další problém. Žijeme v tomhle regionu, žijí tu naše děti, i pro ně musíme udělat všechno pro to, aby Ostrava byla čistší," řekl Prak demonstrantům.
Šéf hutí: Prvně ekologie
Mluvčí AMO Věra Breiová uvedla, že akce odborářů byla vyjádřením solidarity s odboráři z EU. "Byla určena k podpoře udržení ocelářství v Evropě a v Ostravě. Stejný zájem má i vedení ostravské huti," řekla.
Generální ředitel Tapas Rádžderkar v tiskové zprávě uvedl, že ArcelorMittal Ostrava se i přes složitou ekonomickou situaci rozhodl pokračovat v investičních projektech. "Ale kvůli nejistotě na trzích nyní procházíme všechny investice. V Ostravě musíme nejprve investovat do ekologie a teprve pak do projektů, které by snížily náklady," uvedl Rádžderkar.
AMO je největší hutní firma v Česku. Loni se po předchozí více než miliardové ztrátě vrátila do zisku, který dosáhl 758 milionů korun. Huť je také jedním z největších znečišťovatelů životního prostředí v Moravskoslezském kraji. Před měsícem spustila ve svém severním provozu nové filtry na zachycování prachu, oxidů síry i dioxinů za miliardu korun. Pro jižní provoz se lepší odprášení teprve připravuje.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist