"Euro je fantastickou měnou, silnou, okouzlující, která není v ohrožení," prohlásil Ilves, jehož země od letošního ledna nahradila korunu společnou evropskou měnou. Dodal, že díky euru získali investoři důvěru v tuto pobaltskou republiku, a skončily tak spekulace o měně.

Odpovědnost některých vlád

"Za současnou krizi není zodpovědné euro, ale chování některých vlád," uvedl Ilves k dluhovým potížím, které v posledních měsících vážně otřásají eurozónou. Prezident proto vyzval ostatní země platící eurem, aby dodržovaly finanční disciplínu. V této souvislosti zdůraznil, že jedině Estonsko a Lucembursko dodržují stanovená pravidla, podle kterých je třeba držet rozpočtový schodek pod třemi procenty HDP a celkové zadlužení pak po 60 procenty výkonu ekonomiky.

Ilves také uvítal páteční výsledek unijního summitu v Bruselu, kde se eurozóna dohodla na budoucím zpřísnění fiskální politiky členských států.

Euro na konci týdne posílilo

Euro už v pátek posílilo díky spekulacím o tom, že nový čínský investiční fond by mohl poskytnout potřebné finance silně zadluženým evropským zemím. Nárůst byl ale pouze mírný, protože výsledky summitu Evropské unie zatím nerozptýlily obavy investorů ohledně dluhové krize v eurozóně. Jednotná evropská měna vůči dolaru stoupla o 0,2 procenta na 1,3364 USD.

Při řešení dluhové krize v eurozóně sice bylo dosaženo určitého pokroku, podle analytiků se však evropským představitelům pravděpodobně nepodařilo přesvědčit Evropskou centrální banku (ECB) k výrazném posílení nákupů dluhopisů problémových zemí. Snahu o vytvoření užší fiskální unie, která by ochránila euro, navíc provázejí rozpory.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist