Internetový obchod Alza.cz, který je lídrem tuzemského trhu, je údajně na prodej. Zájem o něj má několik finančních investorů a jeden strategický partner - celoevropský internetový obchod Pixmania, patřící do britské skupiny Dixons Retail. Ten je za Alzu ochoten nabídnout až jednu miliardu korun, píše ve svém pondělním vydání týdeník Euro.

Na prodej podle něj bude i minoritní podíl v dvojce na trhu, internetovém obchodě Mall.cz.

Pixmania působí na šestadvaceti evropských trzích a v Česku chce výrazně expandovat. Například letos v létě otevřela v Brně logistickou centrálu pro obsluhu zákazníků z celé střední, východní a severní Evropy. Pixmania na dotazy týdeníku nereagovala, případnou transakci nechtěl komentovat ani český management společnosti ElectroWorld, která rovněž spadá pod skupinu Dixons.

Vlastnické změny by mohly čekat také druhý největší tuzemský e-shop Mall.cz, respektive společnost Netretail Holding, která tuto nákupní galerii, zastřešující téměř třicítku specializovaných obchodů, provozuje. Několik zdrojů týdeníku Euro potvrdilo, že se svého podílu v holdingu hodlá zbavit investiční fond Intel Capital, náležící stejnojmennému výrobci počítačových čipů.

Fond ve dvou fázích - v květnu roku 2008 a v září roku 2010 - investoval do Mall.cz téměř dvanáct milionů eur, tedy asi 300 milionů korun. Za to získal blíže nespecifikovaný minoritní podíl, který údajně hodlá v průběhu příštího roku prodat. Mluvčí české pobočky Intelu Pavel Svoboda nechtěl případnou transakci komentovat. Zakladatel a akcionář Mall.cz Ondřej Fryc označil informace o vlastnických změnách za mírně nesmyslné, s tím, že ještě nenastala vhodná doba pro "exit" akcionářů, píše týdeník.

Mall by mohl koupit CzechComputer.cz

Akvizici podle Eura plánuje i Mall.cz, který by mohl zakoupit e-shop CzechComputer.cz (CZC.cz), který se specializuje na prodej počítačů a IT komponentů. Šéf CZC.cz Josef Matějka, který společně se svou ženou Ivonou drží 75procentní podíl firmy, informaci nepotvrdil. V daném momentě se podle něj prodej nepřipravuje.

Alza.cz vznikla v roce 1994 a o čtyři roky později rozjela elektronický obchod na portálu Alzasoft.cz. Má jediného akcionáře - na Kypru sídlící společnost L.S. Investments Limited. Bližší informace o vlastnickém pozadí Alza.cz dlouhodobě nezveřejňuje, jen to, že za kyperským holdingem stojí skupina soukromých investorů v čele se zakladatelem Alešem Zavoralem. Loni utržila 5,6 miliardy korun bez DPH a pro letošní rok očekává růst kolem dvaceti procent.