V příštích desetiletích v Evropské unii ceny elektřiny porostou, zveřejnila ve čtvrtek Evropská komise v energetické "cestovní mapě" do roku 2050.
Stane se tak prý bez ohledu na to, zda evropská energetická politika zůstane v současné podobě, nebo se vydá na cestu zbavování se závislosti na "uhlíku", tedy tradičních zdrojích, jako je třeba uhlí.
Ceny by se mohly stabilizovat či začít klesat podle určitých scénářů až po roce 2030. Ceny elektřiny v příštích letech podle odborníků porostou také v Česku.
Zdraží se tak i tak
Pokud se zachová současný energetický mix, tak ceny elektřiny porostou kvůli růstu cen fosilních paliv (plynu, uhlí a ropy), neboť poptávka po nich roste, zejména pak v Asii.
ČEZ zdraží elektřinu o 5 %. Kvůli dražší ceně v Německu a solárním elektrárnám - čtěte ZDE
Energetická koncepce státu je mimo realitu, shodují se experti - čtěte ZDE
Pokud se Evropa vydá cestou odklonu od "uhlíku" (obnovitelné zdroje, vyšší účinnost a podobně), pak zase ceny elektřiny porostou kvůli nutnosti výrazných investic do nových technologií a infrastruktury.
Evropská komise také odmítla doporučit či nedoporučit využívání jaderné energie. Rozhodnutí o tom je na členských zemích unie.
EU si dala už před časem za cíl snížit do roku 2050 emise skleníkových plynů o 80 až 95 procent pod úroveň roku 1990. Tato "cestování mapa" by měla pomoci prozkoumat možnosti jak toho dosáhnout i při zajištění bezpečnosti dodávek a zachování konkurenceschopnosti. Dokument tak obsahuje nejrůznější scénáře a možnosti, jak se dá postupovat.
Zpráva předpovídá, že poptávka po obnovitelné energii poroste. Stále větší důraz bude kladen na úspory v energetice. Podle komise se zvýší role elektřiny, narostou také kapitálové investice v energetice.
Rozhodujte rychle, radí komise
V materiálu komise zdůrazňuje, že čím dříve se začne do nové infrastruktury investovat, tím menší budou náklady.
O investicích do infrastruktury, která by měla být hotova do roku 2030, je ale třeba rozhodnout nyní, neboť 30 či 40 let stará infrastruktura musí být nahrazena. Za každý dolar investic, který nebude učiněn v energetickém sektoru před rokem 2020, bude třeba utratit dalších 4,3 dolaru po roce 2020, aby se kompenzovalo navýšení emisí, uvedla komise.
Ceny elektřiny v příštích letech podle odborníků porostou také v Česku. Analytik Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus předpokládá, že do velké míry budou kopírovat vývoj v Německu. Bude ale také záležet na dalším rozvoji obnovitelných zdrojů v tuzemsku a jejich dopadu do cen elektřiny. V posledních letech se do cen elektřiny výrazně promítá růst počtu solárních elektráren.
Ceny uhlí, plynu a emisních povolenek, které ovlivňují cenu elektřiny na trhu, budou podle Hatlapatky v krátkodobém výhledu zřejmě klesat kvůli nepříznivému ekonomickému vývoji.
"Z dlouhodobějšího hlediska nicméně lze souhlasit s předpokladem růstu jejich cen," dodal Hatlapatka.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist