Země, která má přebytek běžného účtu, musí z definice hromadit zahraniční aktiva a tak zvětšovat mezinárodní ekonomické problémy. Čína většinu svých úspor recykluje nákupem amerických aktiv, což se projevuje zejména růstem jejích měnových rezerv.
To vedlo v posledních deseti letech k obrovské poptávce po amerických vládních dluhopisech a k poklesu jejich výnosů na mimořádně nízké úrovně.
Poslední pokusy o vyřešení problémů v Evropě tak nebudou úspěšné, protože se vůbec nezabývají tím, jak bude německý přebytek recyklován, když jih Evropy směřuje k fiskální konsolidaci.
Dva způsoby snížení přebytku
Vedení eurozóny možná sní o tom, že německý přebytek klesne sám o sobě. Ve skutečnosti ale existují jen dva způsoby, jak k tomu může dojít. Buď klesnou německé exporty relativně k importům, nebo vzrostou dovozy relativně k vývozům.
Pokud jih Evropy klesne do recese, pravděpodobně se naplní první možnost. Druhá se naplní, bude-li Německo souhlasit s podporou domácí poptávky nad úroveň, které jsme byli svědky v minulých letech. Pokud ale poptávka vzroste, je pravděpodobné, že se zvýší i inflace.
Pro eurozónu jako celek by to bylo pozitivní: Nižší růst mezd na jihu doprovázený vyšším růstem v Německu a dalších zemích na severu by umožnil posun v konkurenceschopnosti a nehrozila by celková deflace. Není ale jasné, zda Německo s jeho odporem k inflaci na toto řešení přistoupí.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist