Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila prodloužení daňových úlev z daně ze mzdy a podpory v nezaměstnanosti do konce února.

Pokud by zákon nebyl přijat, 160 milionů Američanů by muselo od 1. ledna začít platit vyšší daně.

Výsledek hlasování v dolní komoře Kongresu je podle agentury AP politickým vítězstvím prezidenta Baracka Obamy, protože republikány ovládaná Sněmovna reprezentantů musela změnit své původní odmítavé stanovisko.

Demokraté původně usilovali o prodloužení daňových úlev a podpory v nezaměstnanosti o rok, republikáni to ale odmítali. Senát následně schválil kompromisní variantu, podle které budou současná pravidla zachována do konce února a do té doby se obě strany dohodnou, za jakých podmínek budou úlevy platit dál.

Sněmovna reprezentantů ale v úterý senátní návrh zamítla. důvodem byl především odmítavý postoj konzervativnější části republikánů, kteří chtěli omezit programy pro dlouhodobě nezaměstnané svázané s daňovými úlevami.

Pod tlakem veřejného mínění ale republikáni v dolní komoře Kongresu museli ze svého odmítavého stanoviska ustoupit. Republikáni se obávali, že zvýšení daní by mohlo poškodit jejich stranu při podzimních volbách, kdy se bude rozhodovat o složení celé Sněmovny reprezentantů a části Senátu a o novém prezidentovi.

Hlasování ve Sněmovně reprezentantů předcházela dohoda jejího republikánského šéfa Johna Boehnera s s demokratickým vedením Senátu.

Americký prezident Barack Obama dohodu přivítal. Harry Reid, šéf demokratů v horní komoře parlamentu, slíbil, že na ústupek bude reagovat okamžitým jmenováním vyjednavačů do týmu, který bude pracovat na dlouhodobém řešení problematiky.