Stát se odvolá proti rozhodnutí švýcarského soudu, který před týdnem zamítl připojení České republiky k trestnímu řízení proti bývalým manažerům privatizované Mostecké uhelné společnosti (MUS).

Informují o tom dnešní Lidové noviny s odvoláním na mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba. Podle Švýcarů vznikla Česku škoda 3,4 miliardy korun, píše deník.

Na to, že švýcarský soud žádost ministerstva financí zamítl, upozornil v pátek server Česká pozice. Zdroj švýcarského deníku Le Temps serveru potvrdil, že federální soud v Bellinzoně českou žádost o připojení k trestnímu řízení zamítl 19. prosince.

O možnosti připojit se k řízení informovala švýcarská prokuratura české úřady už v roce 2006, a nikoliv až letos v září, jak tvrdí některé české úřady, citoval deník Le Temps z rozhodnutí soudu. České úřady zaujaly "pasivní postoj" a "daly najevo svůj nezájem", uvedl Le Temps. V rozhodnutí soudu se údajně píše, že "není možné, aby se ČR stala žalobcem" v případu MUS. Na odvolání má prý Česká republika deset dní.

Šancí, jak se dostat ke 12 miliardám, je několik

Švýcarské úřady kvůli šetření zahájenému už v roce 2005 zablokovaly kolem 600 milionů švýcarských franků (téměř 12,2 miliardy korun) na stovce účtů ve švýcarských bankách. Praha začala letos v listopadu hledat způsoby, jak peníze případně získat zpět.

Premiér Petr Nečas dříve uvedl, že je ve hře civilní žaloba, účast na trestním řízení, civilní žaloba připojená k trestnímu řízení a využití specifických paragrafů švýcarského trestního řádu. Jakob deníku řekl, že i kdyby nevyšlo odvolání, má stát právě ještě tři možnosti, jak se k penězům dostat.

Vrchní státní zástupce Stanislav Mečl podle LN nechtěl zatím rozhodnutí Švýcarů komentovat. Tvrdil, že ani nemůže. "Tuto informaci může potvrdit pouze Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který je ve věci činný. Státní zastupitelství nemá v tomto směru kompetence," uvedl Mečl.

Právě on po svém nástupu na post vrchního žalobce nechal prověřit státní zástupce, kteří měli kauzu na starosti, zda při komunikaci se Švýcary nechybovali. Kontrola ukázala, že laxně se k případu stavěli například šéfka odboru závažné hospodářské kriminality pražského vrchního státního zastupitelství Marcela Kratochvílová a její zástupce Stanislav Letko. Mečl je v souvislosti s kauzou sesadil z vedení odboru, hrozí jim i kárná žaloba.

Je to jen konstrukce, tvrdí obžalovaní

Letos v říjnu švýcarská prokuratura obžalovala z praní špinavých peněz a dalších finančních machinací v souvislosti s privatizací MUS šest Čechů a jednoho Belgičana. Manažeři Antonín Koláček, Luboš Měkota, Marek Čmejla, Oldřich Klimecký, Petr Kraus, Jiří Diviš a Jacques de Groot jsou obžalováni z praní peněz, podvodu a falšování dokumentů.

Šestice stíhaných Čechů obvinění označila za konstrukci a je prý připravena doložit, že zablokované peníze nepocházejí z majetku státu ani MUS. Také Belgičan tvrdí, že je nevinný.

Akcie MUS v letech 1997 a 1998 skupovala společnost Investenergy, která v Česku zastupovala skupinu Appian Group. Nakonec získala těsnou majoritu 50,02 procenta. Na konci července 1999 jí vláda Miloše Zemana prodala i zbylý podíl - 46,29 procenta za 650 milionů korun. Švýcaři podle týdeníku Respekt dospěli k závěru, že manažeři MUS získali majoritní i státní podíl ve společnosti za její vlastní peníze. Zpronevěřili prý miliardy korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist