Zhoršení ekonomických podmínek v Evropě napadne každého ekonoma, který je dotázán na finanční hrozby příštího roku. A podle mnohých je téměř jisté, že vývoj celé situace bude ještě horší, než teď.
,,Rozroste se to," řekl pro CNN šéf společnosti Clark Capital Management Harry Clark. ,,Politici nedělají dost pro to, aby tento problém odstranili," dodává.
Otázkou tak je, jak moc se dluhová krize v Evropě může rozšířit? Podle Clarka několik jihoevropských zemí opustí eurozónu a vrátí se ke své původní měně.
To vše by vedlo k obrovským problémům bankovního sektoru nejen v Evropě, ale také ve Spojených státech, a k upadnutí Evropy do hluboké recese.
Bohužel, některé představy jdou ještě dál. Někteří se obávají, že by euro nepřežilo v žádné formě, což by mohlo Evropu vést do některého z typů ultra-nacionalismu, který zachvátil starý kontinent před začátkem druhé světové války.
Jak jsme mohli vidět během několika málo let, ceny ropy mohou kdykoliv prudce vzrůst z různých důvodů.
V tomto ohledu se teď obavy točí kolem situace v Iránu. Třetí největší exportér ropy na světě může pod tlakem obchodních sankcí Evropy a Spojených států utáhnout kohoutky ropovodů. Pokud by k tomu došlo, ceny ropy by podle banky Merrill Lynch vzrostly o 40 dolarů.
Ještě černější scénář pak popisuje tuto situaci: Izrael začne bombardovat jaderná zařízení Iránu a ten odpoví tak, že začne ostřelovat tankery, které proplouvají přes ropnou tepnu - Hormuzský záliv. Něco podobného se už stalo v roce 1987, kdy byl Irán ve válce Irákem.
Představa operací Iránu v Hormuzském zálivu ale není tak vzdálená. V současnosti totiž země hrozí, že ho zcela uzavře. A USA se už ozvaly, že si to nenechají líbit. Hrozeb je v tomto ohledu tedy dost. Ceny ropy by v případě přerušení dodávek této komodity z oblasti Perského zálivu vystřelily strmě vzhůru.
Není žádným tajemstvím, že čínský trh s nemovitostmi se v posledních letech silně rozrůstá. A to až do té míry, že stavebnictví zaujímá velkou část HDP země.
A jaká je hrozba? Prodeje bytů v Číně v posledních měsících klesají o destíky procent, stejně jako jejich ceny. A výstavba stále pokračuje. V zemi tak vznikají "města duchů", která nikdo neobývá.
V každém případě víme, co splasknutí realitní bubliny skrz nezodpovědné úvěrování bank udělalo před několika lety s americkou, a následně i světovou ekonomikou. Podobný vývoj by nastal i po prasknutí bubliny v Číně.
,,Každý by byl negativně ovlivněn touto událostí," řekl pro CNN investiční manažer James Chanos.
Nikdy nepodceňujte sílu Washingtonu, vždy může vše zhatit.
Zákonodárci v USA stojí za historicky prvním sníženým ratingem USA, který se vždy pyšnil známkou AAA. A to tehdy, když se politici nebyli schopni dohodnout na zvýšení dluhového stropu.
V příštím roce bude mít americký Kongres minimálně dvě příležitosti k zopakování své chyby: Jednu v říjnu, kdy končí fiskální rok USA a zákonodárci rozhodují o rozpočtu pro další rok. Dále pak může nastat situace, jako v tomto roce - bude potřeba navýšit dluhový strop.
Pro některé by ale nejhorším případem bylo, pokud by američtí zákonodárci přijali tvrdá úsporná opatření, a to ještě během ekonomického útlumu. Zrušení mnoha státních úřadů, která navrhují Republikáni, by pak připravila o zaměstnání tísíce lidí, které by už tak napjatý trh práce těžko obsorboval.
Příští rok bude ale pro Američany rokem volebním. Neočekává se tak přijetí zásadních reforem, spíše by zemi mohl uškodit populismus.
Přírodní katastrofy se objevují každým rokem. Ať už se jedná o ničivou cunami způsobenou zemětřesením u japonských ostrovů nebo hurikány v USA. Jen ve Spojených státech bylo letos 12 přírodních katastrof náklady přesahující 1 miliardu dolarů. A může být hůře.
Dopady zemětřesení v Japonsku si snad pamatujeme každý - nejdříve přišel pád akcií na burze, poté problémy japonských automobilek, které někde více, někde méně, dopadly na výrobu vozů v Evropě i v USA. Přírodní katastrofa v Japonsku se dá těžko vyčíslit, některé odhady se ale silně přiblížily k půl bilionu dolarů.