Spotřeba lihovin letos rapidně klesla. Podle odhadu výrobců zhruba o dva miliony litrů, tedy o tři až pět procent v porovnání s loňským rokem, který byl už tak pro likérky velkým propadákem. Prodej lihovin klesá v restauracích, barech i obchodech.
Loňský rok byl přitom pro likérky i prodejce z hlediska odbytu jedním z nejhorších. Stát tehdy zvýšil spotřební daň, což zdražilo jednu láhev o pět až sedm korun. Obchodníci se ještě před loňským lednem masivně předzásobili a likérkám pak v následujících měsících klesl odbyt na minimum.
Dražší alkohol však nešel na odbyt ani v obchodní síti. Výsledkem byl pokles prodeje na trhu zhruba o osm milionů litrů na celkových 60 milionů – včetně dovozu.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.











