Přesně před 10 lety, v první den roku 2002, bylo v zemích Evropské měnové unie zavedeno hotovostní euro. Kulaté výročí společné evropské měny, kterou se v současnosti platí už v 17 státech, připadá na období, kdy se stále častěji objevují úvahy zpochybňující její další existenci.
Pro bezhotovostní platby se začalo euro používat v lednu 1999. O tři roky později získala evropská měna svou fyzickou podobu a občané dostali do rukou první eurové bankovky a mince.
V době svého vzniku bylo euro vnímáno jako nástroj k dosažení hospodářské stability. Už na počátku ale existovaly i kritické hlasy, podle nichž nemůže měnová unie fungovat v tolika různorodých ekonomikách.
K původnímu tuctu států platících eurem se postupně přidalo dalších pět zemí, včetně Slovenska. Jako poslední země vstoupilo do eurozóny přesně před rokem pobaltské Estonsko.
Euro, společná evropská měna, která vzala Řekům drachmu
Nikdo neví, co by rozpad způsobil
V posledních měsících evropská měna skutečně čelí vážným problémům, které souvisejí s vysokým zadlužením některých zemí, zejména Řecka. Jestli jde o pouhé zakolísání, nebo zda jsme svědky začátku konce eura, se možná ukáže již v průběhu roku 2012.
Německý ministr financí Schäuble: Mám informace, které vylučují rozpad eurozóny - čtěte ZDE
5 průšvihů, které mohou v příštím roce spustit bouři ve světové ekonomice - čtěte ZDE
"Vstupujeme do roku 2012 s velmi špatným výhledem a čím dál realnější možností, že některé země eurozónu opustí," uvádí šéf jedné z největších britských bank Standard Chartered Peter Sands. "Nemělo by se to podceňovat, protože nikdo neví, co to přesně způsobí. A to i v případě, že by odešlo jen Řecko," varoval Sands.
Dánsko chce zachránit euro, i když ho dvakrát odmítlo
Uprostřed krize, kdy se nahlas hovoří o konci eura, převzalo předsednictví EU Dánsko od Polska. Kodaň stanovila hospodářskou odpovědnost EU za hlavní cíl svého předsednictví a chce podporovat německou snahu o posílení fiskální disciplíny v Evropě.
Sami Dánové se přitom ve dvou referendech odmítli připojit k euru a vzdát své koruny. Jejich premiérka Helle Thorningová-Schmidtová, která svůj úřad zastává teprve tři měsíce, ale prohlásila záchranu eura za svůj hlavní úkol.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist