Počet zaměstnaných lidí v Německu vzrostl v loňském roce o 1,3 procenta na 41,04 milionu a poprvé překonal hranici 41 milionů. Oznámil to dnes spolkový statistický úřad. V roce 2010 stoupl počet zaměstnaných o 0,5 procenta.

Loňský růst počtu zaměstnaných přišel po dvou letech silné expanze německé ekonomiky. Za finanční krize let 2008 a 2009 zůstal počet zaměstnaných s podporou vládních subvencí zkrácených pracovních úvazků stabilní.

Míra nezaměstnanosti v zemi v listopadu klesla na 6,9 procenta, což byla nejnižší úroveň od sjednocení země v roce 1990, údaje za prosinec úřad práce zveřejní v úterý.

Pokles nezaměstnanosti zvyšuje soukromou spotřebu Němců, která by nyní měla nahradit ochabující export v roli hlavního motoru největší ekonomiky Evropy.

Německá ekonomika rostla loni o zhruba tři procenta po zvýšení o 3,6 procenta v roce 2010. V letošním roce se kvůli dopadu dluhové krize v eurozóně a útlumu globální ekonomiky čeká útlum a růst maximálně o jedno procento.

Centrální banka: Německo je pilířem stability

Německá centrální banka v prosincové prognóze uvedla, že německá ekonomika letos prudce zpomalí a poroste o 0,6 %. Návrat k výraznějšímu růstu na úrovni 1,8 procenta očekává centrální banka až o rok později, avšak "za předpokladu, že dluhová krize nebude výrazněji eskalovat."

Guvernér centrální banky Jens Weidmann k tomu prohlásil, že německá vláda musí navzdory nejistému výhledu ekonomiky pokračovat v boji proti rozpočtovému deficitu.

"Cílem je urychleně dosáhnout vyrovnaný strukturální rozpočet," řekl Weidmann v rozhovoru pro pondělní vydání deníku Tagesspiegel.

Německo je v eurozóně "pilířem stability" a v době dluhové krize, která otřásá základy měnové unie má zvláštní odpovědnost, zdůraznil šéf Bundesbank. Situaci v německé ekonomice označil za poměrně příznivou a dodal, že na vyhlídky jejího dalšího růstu se dívá s opatrným optimismem.