Maďarský premiér Viktor Orbán si je jistý, že mezinárodní organizace poskytnou Maďarsku peníze. Evropská unie se ale domnívá, že země nejprve musí změnit kritizované zákony, pokud chce miliardy eur v rámci očekávané nové úvěrové dohody skutečně dostat.

V rozhovoru pro Wall Street Journal to řekl mluvčí Evropské komise Olivier Bailly.

"Pokud se Maďarsko dostane finančně do problémů, to bude špatné pro nás všechny. Potopení členské země by bylo něco takového, jako nové Řecko nebo Irsko, dodal Bailly.

Evropská komise i ECB kritizují hlavně nový zákon o centrální bance. Tvrdí, že ohrožuje její nezávislost.

Ministr bez portfeje Tamás Fellegi ve čtvrtek na mimořádné tiskové konferenci v Budapešti oznámil, že financování státu bude třeba zajistit z vnějších zdrojů, k čemuž je zapotřebí rychlá dohoda s Mezinárodním měnovým fondem (MMF).

Dohodneme se, věří Maďaři

 Fellegi, který je pověřen vedením maďarské delegace pro připravované jednání s MMF a Evropskou unií, řekl, že vláda udělá vše proto, aby na washingtonských jednáních příští týden bylo dosaženo pokroku v jednání s MMF.

Glosa

Pokud je v Evropě nějaká země, která si koleduje o trest finančních trhů, je to Maďarsko. Je naprosto fascinující, že vláda země, která je ve značné míře závislá na eurozóně a dalších zemích Evropy (ať už kvůli svému zadlužení v eurech či zadlužení svých občanů v eurech a švýcarských francích), nikdy nezaváhá udělat krok, který investory totálně vyvede z míry.

 

Celý komentář Julie Hrstkové čtěte - ZDE


"Chceme směřovat rozhodně k dohodě, jsme připraveni jednat bez podmínek. Nepřijmeme cokoliv, jsme však připraveni u jednacího stolu reagovat na všechny výhrady," konstatoval ministr.

Maďarský forint po jeho slovech mírně posílil, předtím se ale dostal na nejnižší úroveň vůči euru v historii. Během čtvrtka se přechodně propadl až na 324 HUF/EUR, což je za půl roku propad asi o 23 procent.

Maďarská centrální banka musí podle tvrzení analytiků londýnské City bezodkladně a velmi výrazně zvýšit základní úrokové sazby, jinak propad forintu zřejmě nezastaví.

Forint táhne dolů i českou korunu

Potíže Maďarska táhnou dolů i další středoevropské měny včetně české koruny.

"Trhy se stále více obávají, že kvůli postoji maďarských vládních představitelů nebudou Maďaři schopni zasytit své financování, což by se negativně dotklo i poptávky po ostatních středoevropských aktivech," řekl analytik Komerční banky Jan Vejmělek.

Podle Vejmělka se koruna vůči euru dostala na nejslabší úroveň od konce loňského listopadu, když byl kurz přechodně na dosah hladiny 26 Kč. K dolaru se koruna podle Tomáše Vlka z Patria Finance přiblížila dokonce k nejnižší úrovni od července 2010.

Roste i cena pojištění maďarských dluhopisů. Maďarské CDS stouply na 734 bazických bodů, 3. ledna byly ještě na úrovni 650 bodů. Hranice sedmi set bodů je přitom považována za kritickou hranici, při které žádalo o mezinárodní pomoc například Irsko či Portugalsko.

Investiční banka Morgan Stanley v e-mailové zprávě varovala, že pokud Maďarsko další peníze od MMF nezíská, mohou CDS stoupnout až k 900 bazickým bodům.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist