Tuzemská energetická společnost ČEZ v průběhu letošního roku nejspíše vyčlení aktivity v oblasti obnovitelných zdrojů energie do nového samostatného subjektu a minoritní podíl v něm nabídne investorům, uvedl mluvčí Ladislav Kříž pro Bloomberg.
Hlavním smyslem je soustředit obnovitelná aktiva do jednoho subjektu, ČEZ touto cestou také chce získat zdroje na svou expanzi na trzích Polska, Německa a Rumunska.
Koneční rozhodnutí ohledně prodeje „zelených“ aktiv do nové firmy a způsobu jejich nabídky, tedy cestou institucionálních investorů z řad pojišťoven či penzijních fondů, nebo cestou emise na burze, má dle mluvčího ČEZ padnout nejspíše v průběhu prvního čtvrtletí roku 2012. Nad hodnotou aktiv zatím odmítl spekulovat.
ČEZ chce v oblasti obnovitelných zdrojů energie expandovat v zahraničí. Naposledy hovořil o větrných farmách v Polsku. Větrné projekty ČEZ zvažuje vedle Polska v Německu. V Rumunsku ČEZ buduje větrnou farmu o kapacitě 600 MW. Podle listopadových slov šéfa ČEZu Daniela Beneše chce firma v Polsku do roku 2015 vybudovat větrné farmy o kapacitě 2 tisíce MW.
Do nového samostatného subjektu chce ČEZ vyčlenit solární elektrárny, malé vodní elektrárny, větrné a další obnovitelné zdroje, jež vlastní v Česku. „Půjde o aktiva ČEZ Obnovitelné zdroje a další vybraná aktiva skupiny,“ uvedl mluvčí ČEZ pro oblast obnovitelných zdrojů Martin Schreier.
Dvě podoby subjektu
ČEZ v tuto chvíli zvažuje zejména dvě možné podoby tohoto nového subjektu: samostatná akciová společnost, nebo fond kvalifikovaných investorů.
Připraven je ČEZ OZ uzavřený investiční fond. Fondy podléhají dohledu ČNB. „Vychází to z naší strategie získat založený fond s licencí a ten do získání samosprávnosti nechat obhospodařovat investiční společností," potvrdil Schreier.
Do českého právního řádu jej vnesla novela zákona o kolektivním investování v květnu 2006. Jde o regulovaný subjekt kolektivního investování, podléhající dozoru ČNB. Výhodou oproti standardním společnostem je nižší míra zdanění - 5% daně z příjmu PO. Doposud dominují nemovitostní fondy, použití ale na ně není omezeno. Fondy kvalifikovaných investorů nejsou určeny k nabízení veřejnosti, investují do nich jen institucionální investoři typu pojišťoven, penzijních fondů a zkušení kvalifikovaní investoři. Limitovány jsou stovkou investorů.
Záměr již schválila dozorčí rada ČEZ, jednat se ale teprve bude o převodu jednotlivých aktiv.
Fondy kvalifikovaných investorů umožnila nová právní úprava v ČR zakládat poprvé před pěti lety. Jejich první vlnou byly nemovitostní fondy, určené právě pro institucionální investory typu penzijních fondů, pojišťoven.
Druhou možností je klasická akciová společnost. Takto postupují evropské energetiky, dosud například EDF, Enel, Iberdrola či EDP. Nabízelo by se uvedení akcií této nové společnosti na burzu. Další podrobnosti ale ČEZ v této fázi dávat nechce.
Stávající portfolio ČEZ Obnovitelné zdroje portfolio sestává z průtočných vodních elektráren, v převážné většině s instalovaným výkonem do 10 MW. Elektrárny lze najít například na Labi, Divoké Orlici, Berounce, Vydře, Chrudimce, Moravě a Svratce. Nově byly na konci roku 2009 zařazeny mezi provozované zdroje také větrné a fotovoltaické elektrárny.
Ve svých záměrech počítá stávající ČEZ Obnovitelné zdroje zejména s využitím slunce, větru, biomasy a bioplynu.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.