Spis Gorila, který před šesti lety údajně vypracovala slovenská tajná služba a který se koncem prosince objevil na internetu, rozebírá i aktivity české polostátní společnosti ČEZ. Ve svém nejnovějším čísle o tom informuje týdeník Ekonom.

ČEZ se dříve neúspěšně ucházel o privatizaci většinového podílu v podniku Slovenské elektrárny, pod který spadá třeba jaderná elektrárna Mochovce. Závěrečnou fázi privatizace přitom podle spisu ovlivňovala česko-slovenská finanční skupina Penta.

Spis konkrétně obsahuje přepisy rozhovorů mezi spoluvlastníkem Penty Jaroslavem Haščákem a ministrem hospodářství tehdy končící Dzurindovy vlády Jirko Malchárkem z ledna 2006. Ačkoli v té době již byla jako vítěz privatizace vybrána italská energetická skupina Enel, ke konečnému převodu akcií stále nedošlo.

Toho se snažil využít ČEZ. Malchárek například ve spisu mluví o setkání se šéfem ČEZ Martinem Romanem, jenž ho ujišťoval, že ČEZ nadále zkouší zvrátit privatizaci ve svůj prospěch. Roman ve svém vyjádření pro týdeník Ekonom uvedl, že si na takovouto schůzku nepamatuje.

Předvolební "hra"

Důležitější nicméně je, že Penta podle spisu využívala zájem společnosti ČEZ ve svůj prospěch. Z odposlechů totiž vyplývá, že se Haščák a Malchárek plánovali sejít se šéfem italského Enelu Fulviem Contim. Na zřejmě neoficiální schůzce ho chtěli „postrašit“ tvrzením, že Slovenské elektrárny by teoreticky mohl ještě získat konkurenční ČEZ, a tímto argumentem ho přimět k souhlasu s některými obchody, které by byly výhodné pro Pentu.

Zda setkání proběhlo, už spis neuvádí. Penta na přímý dotaz odpovědět nechtěla s odkazem na vyšetřování, které se kvůli Gorile na Slovensku rozběhlo. Ke schůzce se ve své reakci nevyjádřil ani Malchárek a zástupci Enelu na dotazy Ekonomu zatím nereagovali.

Penta jakékoli korupční jednání ze strany svých představitelů odmítá. „Trváme na tom, že uvedené materiály jsou účelovou zpravodajskou hrou, která pravděpodobně vznikla s cílem diskreditace osob, které jsou v nich zmiňovány. Za způsobem jejich zveřejnění vidíme snahu ovlivnit předčasné parlamentní volby na Slovensku,“ uvádí mluvčí Penty Martin Danko.

Ministrův pomocník

Podobně to ve svém vyjádření vidí i exministr Malchárek. „Spis jako celek považuji za účelově sestavený zpravodajský materiál, jehož zveřejnění je zaměřeno na ovlivnění výsledků předčasných voleb. Za klíčový fakt považuji to, že za mého působení se státní majetek neprodával,“ napsal ve své reakci.

Zajímavostí je, že s vypracováním Malchárkova vyjádření zřejmě pomáhal právě mluvčí Penty Martin Danko. Z obsahu jeho e-mailu totiž vyplývá, že dotazy Ekonomu exministr obratem přeposlal Dankovi s poznámkou „poprosím o reakci“.


Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyjde ve čtvrtek 12. ledna.

banner 2