Letitá americko-česká pivní válka o známky českobudějovických piv dostává nový rozměr. Americká pivovarnická skupina Anheuser-Busch koupila společnost Budějovický měšťanský pivovar (BMP).

Dostala se tak k části jejích registrovaných ochranných známek s názvem Budweiser Bier. Američané si tím zároveň otevírají cestu k případné privatizaci čtvrtého největšího producenta piva v Česku – národního podniku Budějovický Budvar.

Podle ředitele Budvaru Jiřího Bočka je z celé transakce patrné, že Anheuser Busch nebude v Česku vařit pivo, ale jde mu především o kontrolu duševního vlastnictví.

"A také si chce vytvořit předpoklad pro zapojení do případné privatizace Budějovického Budvaru po jeho transformaci na akciovou společnost s cílem získat pro sebe celosvětovou exkluzivitu pro značku Budweiser," říká Boček.

Jak bude Budvar reagovat? A jak se v současnosti daří českému pivu na světových trzích? Šéf Budějovického Budvaru odpovídal on-line na dotazy čtenářů.


Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Je opravdu nutné se bát,že ti co neumí vařit pivo koupí věhlasný český pivovovar.A je nutností Budvar prodávat?Díky za odpověd.
Ing. Jiří Boček
Za posledních 20 let pivovar Budvar své obchodní aktivity rozšířil více než trojnásobně a prokázal, že pro svůj rozvoj nepotřebuje strategického partnera. Přesto rozhodnutí o prodeji je v rukách vlády na základě doporučení Ministerstva financí a zemědělství.
Čtenářský dotaz
Dobrý den,bude po prodeji Budvaru na jeho místě parkoviště?
Ing. Jiří Boček
To bude záležet na záměrech a cílech potenciálního kupce Budvaru.
Čtenářský dotaz
Vážený pane řediteli, před cca deseti lety nabízel Annheuser-Busch, tehdy ještě samostatný, v přepočtu 60mld Kč. Dnes se píše o maximálně 20mld Kč. Protože jste tedy zodpovědný za nejméně 40mld ztrátu pro státní rozpočet, ptám se, jestli to zaplatíte ze svých úapor nebo svojí mzdy až budete lepit pytlíky na Borech. Děkuji za vyjádření a věřím, že náhle neodcestujete na Bahamy...
Ing. Jiří Boček
Úsměvný, až spekulativní dotaz, kterým mě činíte zodpovědným za trvale oslabující kurz dolaru vůči koruně. Opravdu jsem si nemyslel, že mám takovou moc. Na Bahamy pojedu až poté, co budou tak krásné jako Jižní Čechy.
Čtenářský dotaz
Ovládáte zhruba 20 let Budvar, jste tak geniální mebo jste se čestně dělil o výnosy se všemi politickými stranami a všemi ministry zemědělství?
Ing. Jiří Boček
Jsem prostě geniální.. :-)
Čtenářský dotaz
Léta se mluvilo o spojení obou budějovických pivovarů – Budvaru a Samsonu (později BMP). Proč k němu nedošlo? Jinak řečeno, proč jste ho nekoupili, když ho státu i vám je jeho majitelé nabízeli? Nelitujete toho?
Ing. Jiří Boček
Pivovar Samson jsme nekoupili z toho důvodu, že je dlouhodobě předlužený na hraně insolvence a byla požadována cena přes 1,5 miliardy Kč. Z investičního hlediska naprosto ztrátový projekt.
Čtenářský dotaz
Dotaz: Pan Savov když koupil Samson, mediálně prohlásil,že je připraven investovat okamžitě investovat 100 miliónů korun. Místo toho převázal pivovar růžovou mašlí a prodal. Co tomu říkáte? Děkuji. Honza Wich
Ing. Jiří Boček
Tuto transakci s největší pravděpodobností zaplatí věřitelé nově založené společnosti Pivovar Samson a.s.
Čtenářský dotaz
Situace se Samsonem se dala předpokládat, vždyť o něco podobného se už pokusil předseda ČMFS Chvalovský. Také vstupoval k ochranné známce zadními vrátky. Neměl Vám stát povolit po takové zkušenosti Samson koupit, když byl na prodej?
Ing. Jiří Boček
O spojení pivovaru Samson a Budvar jsme uvažovali mezi lety 1990-1992, leč bez úspěchu. S nastávající privatizací Samsonu se cesty obou pivovarů rozešly a směřování tohoto pivovaru určovali nadále vlastníci, kteří se za posledních 20 let vyměnili 5-6 krát vždy s cíli vytvářet "Trojského koně" směřujícího k privatizaci Budějovického Budvaru. Cíle těchto vlastníků byly motivovany všeobecně známou objednávkou společnosti Anheuser-Busch, která zněla: "Spojte oba pivovary dohromady a potom nám je prodejte"
Čtenářský dotaz
Mám ještě jeden dotaz. Před rokem psal F.Golgo o snaze Brazilců, kteří vlastní AB InBev, koupit Budvar. Teď se to stalo, v roce 2000 psali internetové Britské listy, že články Fabiana Golga píše Michal Donath. Ten teď zastupuje Samson.Věděl jste to?
Ing. Jiří Boček
Ne.
Čtenářský dotaz
Chtel jsem se zeptat jake procento chmele tvori Zatecky poloranny cervenak v lezaku Budvar?Slysel jsem, ze je tam jen 30% zateckeho cervenaku a 70% tvori jiny chmel.Diky za odpoved.
Ing. Jiří Boček
Slyšel jste zavádějící informaci. V ležáku Budweiser Budvar je výlučně žatecký poloranný červeňák, a to ze 100%. Navíc ve formě přírodních lisovaných hlávek.
Čtenářský dotaz
Pan Savov je sice v českých médiích spojován s ne příliš legitimními causami kolem majetku, ale za Vaši konkurenci v Budějovicích bylo požadováno 1,5 miliardy Kč (a to ještě za 97% akcií), není náhodou v pozadí některý z velkých obrů-třeba Anheuser Busch?
Ing. Jiří Boček
Informace uvedené v dnešních Hospodářských novinách jasně odpověděly na Vaši otázku. Ano, je to společnost Anheuser Busch.
Čtenářský dotaz
S Pardálem jste vstoupili mezi levnější piva. Byl to úspěšný krok? Vyplácí se tato "značka"?
Ing. Jiří Boček
Značka Pardál velmi úspěšně vstoupila na český trh a naplnila naše očekávání a cíle. Zároveň oslovila ty konzumenty, kteří preferují piva s vyšší barvou, plností a hořkostí.
Čtenářský dotaz
Dotaz je jednoduchý. Za dvacet let, co vedete Budvar se ztrojnásobil jeho výstav, modernizovaly se všechny provozy, investovalo do technologií... , nebyla s Vámi spojena v médiích žádná causa. Nelitujete nyní vydaného úsilí a energie ?
Ing. Jiří Boček
Nelituji v žádném případě. Vynakládat úsilí a energii pro značku Budweiser Budvar a její prémiové postavení v rámci českého, evropského a světového pivovarnictví za to rozhodně stojí. Stala se důstojným reprezentantem města, kraje i republiky ve světě. Každé páté pivo exportované z ČR dnes nese značku Budvar.
Čtenářský dotaz
Ac to bude znit nelogicky, protoze Budvar mam velmi rad. Zda se mi ten spor absurdni. Prvni lezaky se varily v Plzni a dnes se vyrabeji po svete spousty piv, ktere maji v nazvu Pilsner, ac s plni nemaji spolecneho vubec nic. Podle mne, kdyby se obdobne po svete prodavalo pivo s oznacenim Budveis" apod ja bych to bral jako velmi pozitivni vec v tom, ze se nas (vas) snazi napodobovat, coz ukazuje na vasi uspesnost a jedinecnost. Tolik k lidskemu pohledu. Samozrejme nejsem naivni a chapu, ze jde o obrovsky byznys a obrovskou hodnotu loga a znacky. Proc, ale nedospejete s americkym Budem k nejake dohode, na ktere by profitovaly obe znacky? Licencni poplatky, strategicke partnerstvi a podobne? K cemu je obrovska hodnota znacky, kdyz nelze zpenezit? Me by vase pivo chutnalo i pod jinym nazvem.
Ing. Jiří Boček
V novodobé historii se oba pivovary pokusily vyřešit soudní spory několika koly jednání o obchodním rozdělení světa. Všechna jednání skončila bezúspěšně s ohledem na okolnost, že představy obou stran byly neslučitelné a pro náš pivovar vždy znamenaly zhoršení podmínek nastavených historickými dohodami z let 1911 a 1939.
Čtenářský dotaz
Docela mě zajímá, jaká je ta voda v artézské studni, kterou si Američané v Samsonu koupili? Má také zcela špičkovou kvalitu "kojenecké vody" jako Vaše voda z artézských vrtů, které jsou přece jinde? A kdo bude teď vodu Samsonu v ČB prodávat Vy nebo Američané?
Ing. Jiří Boček
Přestože oba pivovary mají vlastní artéské vrty jedná se o společný vodní zdroj, který se nachází už více než deset tisíc let pod budějovickou pánví. Jak vyplývá z veřejně dostupných listin arteský vrt stále vlastní Budějovický měšťanský pivovar (zakoupený společností Anheuser - Busch)a zřejmě ji bude prodávat nově založené společnosti Pivovar Samson a.s.
Čtenářský dotaz
Už se k záležitosti prodeje části ochranných známek, které jste mohli využívat Vy i Samson, vyjádřil některý z politiků státem jmenované dozorčí rady Budvaru, nebo některý z představitelů Vaše vlastníka - ministerstva zemědělství? :) A to se neptám, co na to Jirka Paroubek? :)
Ing. Jiří Boček
Ne.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jakou cenu má podle Vás Budvar n.p.?
Ing. Jiří Boček
Cena pivovaru je stavová veličina, která se určuje v době jeho prodeje. S ohledem na skutečnost, že prodej pivovaru zatím nenastal, není aktuální provádět stanovení tržní ceny pivovaru. V účetních hodnotách bilanční suma podniku přesahuje 5 miliard Kč.
Čtenářský dotaz
Nebojíte se že pivo stratí svojí kvalitu jako to bylo třeba u prazdroje?
Ing. Jiří Boček
Změna charakteru piva je častým následkem akvizic pivovarů velkými pivovary. Dle mého názoru tuto zkušenost zažili konzumenti v celé řadě zemí, včetně Česka.
Čtenářský dotaz
Nebojíte se, že se teď Budvar stane terčem útoků české konkurence? Každá podpásovka bude dobrá.
Ing. Jiří Boček
Může být. To už patří k novodobému konkurenčnímu boji. Léta pivovarské kolegiality a stavovské sounáležitosti jsou bohužel již nenávratně pryč.
Čtenářský dotaz
Když přepočítáte čistý zisk Budvaru podle dnešního kurzu a vyrobených mil. hektolitrů, tak je Budvar více jak 2x výkonější než AB InBev. To ještě údajně živí partaje (viz. článek "Prodejte Budvar" str. 8 dnešních HN). Tento týden jsem ochutnal Budweiser z USA. Rozhodně Budvar neprodávat !!!! J.N.
Ing. Jiří Boček
Děkujeme za Váš názor.
Čtenářský dotaz
Nemáte jen slavná značková piva, ale i Pardál, nepoškodí ho tahle záležitost?
Ing. Jiří Boček
Dle mého názoru ne.
Čtenářský dotaz
V poslední době se píše o tom, že mochovskou zeleninu mrazí v Rakousku, čokoládu Orion dělají pro ČR ve Švýcarsku, Vy ale máte ochranné zeměpisné značení-mohou Vás vařit v Turecku?
Ing. Jiří Boček
Naše marketingová filosofie je dlouhodobě založená na vaření piva pouze v Českých Budějovicích i přes lákavé nabídky na licenční dohody. Je to náš poctivý přístup k příznivcům značky Budweiser Budvar v téměř 60 státech světa. Garantujeme jim, že dostávají originální výrobek, jehož původ má zásadní vliv na charakter a kvalitu. Z tohoto důvodu naše pivo patří mezi prémiové evropské potravinářské výrobky s chráněným zeměpisným označením. Takže vaření piva Budweiser Budvar v Turecku je nemyslitelné.
Čtenářský dotaz
Uz jsem dlouho nevidela reklamu na Budvar, navic v Praze neni znacka moc videt. Proc tomu tak je a na co se muzeme tesit v nejblizsi dobe? Chapu, ze nebudete poustet informace ke konkurenci, tak alespon obecne. Dekuji
Ing. Jiří Boček
Doufám, že Vás potěšíme naší novou komunikační kampaní, kterou připravujeme na jaro a podzim letošního roku. Naše přítomnost v Praze se pomalu a jistě zlepšuje i přes negativní vývoj v české gastronomii.
Čtenářský dotaz
Pane řediteli! Vydržel jste dvacet let, vydržte i tenhle ekonomicko-mediální humbuk! Přeji Vám zachování smyslu pro humor a pivovaru, který řídíte přinejmenším výstav loňského roku. Franta - fanda.
Ing. Jiří Boček
Děkuji.
Čtenářský dotaz
Dobrý den,za mrskej peníz,je prodáno národní boactví,je mi s toho zle. Vám ne pane řediteli?
Ing. Jiří Boček
Na Vaši otázku se nedá krátce odpověděť. Je to věc na delší diskusi.
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru