Ceny pohonných hmot v uplynulém týdnu výrazně vzrostly. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se zvýšila v průměru o 59 haléřů na 35,54 koruny za litr. Nafta zdražila o 48 haléřů na 36,07 Kč/l. Vyplývá to z pátečních údajů Českého statistického úřadu.

Podle společnosti CCS jsou ceny Naturalu 95 a nafty na rekordní úrovni.

Benzin Special 91 zdražil o 25 haléřů, řidiči ho v průměru kupovali za 34,78 Kč/l. Plyn LPG v porovnání s předcházejícím týdnem zdražil o desetník na 17,32 Kč/l.

Ceny pohonných hmot dlouhodobě sleduje také společnost CCS. Podle jejích čtvrtečních údajů Natural 95 v uplynulém týdnu zdražil o 13 haléřů na 35,36 Kč/l. Cena nafty vzrostla o sedm haléřů na 35,83 Kč/l.

Podle analytika Petra Čermáka ze společnosti Colosseum zdražení souvisí zejména s oslabením kurzu koruny vůči dolaru. Po zdražení ropy rostly také ceny benzinu a nafty na burze v Rotterdamu. Pokles cen v příštích dnech Čermák nepředpokládá, očekává růst cen v řádu několika desetihaléřů.

Analytik Miroslav Novák ze společnosti Akcenta naproti tomu očekává, že se ceny pohonných hmot v první polovině letošního roku sníží. "Avšak pouze za předpokladu, že se stabilizuje situace na Blízkém východě. Politické riziko spojené s Íránem je značné a navíc je velmi obtížně předvídatelné," uvedl v souvislosti s cenami ropy. Nutná je podle něj také stabilizace evropské dluhové krize, která negativně ovlivňuje českou měnu.