Po snížení ratingu Francie, k němuž v pátek sáhla agentura Standard & Poor's, lze očekávat i snížení ratingu tamních finančních ústavů. Podle analytiků se to bude týkat i trojice největších francouzských bank, což je BNP Paribas, Société Générale a Crédit Agricole. Všechny už zápasí se zhoršujícím se výhledem ekonomiky a napětím na úvěrových trzích.
"Rating Société Générale a Crédit Agricole se s vysokou pravděpodobností také sníží," cituje list The Wall Street Journal (WSJ) analytika Elieho Darwishe ze společnosti Natixis. "V ratingu těchto bank je totiž začleněn i prvek státní pomoci," dodal. Mluvčí ani jedné z bank nechtěli informaci komentovat.
Zmíněné banky se angažují i na trzích střední a východní Evropy, i když nijak výrazně. Société Générale je vlastníkem české Komerční banky.
Sarkozy po snížení ratingu: Francie musí mít odvahu prosadit reformy, pak uspěje – čtěte ZDE
Citigroup: Recese v eurozóně se bude zhoršovat, může odejít Řecko i Německo – čtěte ZDE
S&P v pátek odňala Francii nejvyšší možný rating AAA. Snížila jej o jeden stupeň na AA plus, takže Francie má u S&P stejný rating jako Spojené státy. Těm S&P nejvyšší rating snížila už loni v srpnu. Rating Société Générale i Crédit Agricole je teď u S&P na stupni A plus, úvěrový rating v případě BNP Paribas je na AA minus.
WSJ upozorňuje, že akcie velkých francouzských bank už od loňského léta prudce oslabily, a to kvůli obavám, že drží větší objemy dluhopisů zemí na periferii eurozóny. Ve snaze uklidnit investory ale všechny tři největší banky ve Francii vypracovaly podrobný plán restrukturalizace, která jim má pomoci z nejhoršího. Banky například sníží počet zaměstnanců a stáhnou se z některých aktivit i z některých částí světa.
Paniku na akciových trzích nečekejte
Akciové trhy v souvislosti s hromadným snížením hlavního úvěrového ratingu devíti členských zemí eurozóny žádný dramatický výprodej nečeká. Tvrdí to většina zahraničních analytiků, podle nichž se krok agentury Standard & Poor's (S&P) očekával. V poklesu by ale podle expertů mohlo pokračovat euro, které bez ohledu na snížení úvěrového ratingu zemí eurozóny oslabuje už několik dnů.
"Všichni věděli, že se to stane. Navíc je to pouze jedna agentura," poznamenal šéf pro globální měnovou strategii ve společnosti Brown Brothers Harriman Marc Chandler. Konkurenční agentury Moody's Investors Service a Fitch Ratings ke snížení ratingu zemí eurozóny ještě nesáhly a například analytici Fitch před nedávnem uvedli, že snížení ratingu Francie v letošním roce nepředpokládají.
Analytici v New Yorku třeba Evropanům vzkazují, že mohlo být i hůř. S&P totiž rating Francie snížila pouze o jeden stupeň, ačkoliv před několika týdny varovala, že snížení ratingu může být až o dva stupně. Za pozornost stojí i to, že S&P ušetřila klíčovou ekonomiku eurozóny, tedy Německo. I nad ním se vznášela hrozba, že by mohlo svůj ceněný rating AAA ztratit. To se ale nestalo.
S&P už v prosinci investory upozornila, že by v krátké době mohla snížit úvěrový rating až 15 zemím eurozóny. To je podle analytiků i hlavní důvod, proč finanční trhy nečeká hluboký propad. Mnohé naznačilo už obchodování v pátek, protože spekulace o bezprostředním snížení ratingu Francie a dalších zemí eurozóny prosákly na trh v době, kdy se ještě obchodovalo jak v Evropě, tak v USA.
Na rozdíl od Fitch a Moody's má agentura Standard & Poor's ve zvyku informovat vlády zemí, kterým se chystá snížit rating, 12 hodin předtím, než zprávu zveřejní. Vzhledem k tomu, že politici zpravidla nejsou schopni takové informace udržet v tajnosti, na trh zpráva často prosákne dřív. To se stalo i loni v srpnu, kdy S&P snížila rating Spojených států. Finanční trhy tehdy také dostaly avízo ještě před zveřejněním.
Propad byl jen mírný
Akciové trhy v Evropě i v USA v pátek po prvních spekulacích o bezprostředním snížení ratingu většiny zemí eurozóny sice trochu oslabily, ztráty ale nepřesáhly jedno procento. Do konce obchodování pak ztráty jen snižovaly a například hlavní index francouzských akcií CAC 40 uzavřel se ztrátou pouze 0,1 procenta. Burza ve Frankfurtu podle indexu DAX oslabila o 0,6 procenta, hlavní indexy v USA odepsaly 0,3 až 0,5 procenta.
"Zpráva o snížení ratingu evropských zemí bude jeden až dva dny dělat špatné titulky," myslí si Jacob Funk Kirkegaard z Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku. "Žádná nová informace v té zprávě ale obsažena není," dodal.
Pád eura se nezastaví
Horší vyhlídky má naopak euro. Nikoliv ale kvůli snížení ratingu jako takovému. Euro klesá už několik dnů a vůči dolaru je nejníže od léta 2010. Na pokles eura bude mít mnohem větší vliv páteční kolaps jednání mezi Řeckem a jeho věřiteli, s nimiž se Atény snaží dohodnout podmínky výměny dluhopisů. Řečtí činitelé už varovali před katastrofálními následky, pokud dohoda nebude na stole v nadcházejících dnech.
"Pokles kurzu eura ještě není u konce, a i když spekulace na pokles kurzu jsou na extrémní úrovni, celá investiční komunita na pokles nespekuluje. K dalšímu snížení kurzu je tedy stále prostor," řekl hlavní analytik Richard Franulovich z investiční společnosti Westpac.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist