Evropská dluhová krize neutichá, právě naopak. Špatnou zprávu přinesl symbolicky pátek 13., kdy ratingová agentura Standard & Poor's jako první sebrala ostře sledovaný nejvyšší rating Francii a snížila hodnocení dlouhodobé úvěrové spolehlivosti dalších osmi zemí eurozóny.
Francie a Rakousko ztratily nejvyšší rating AAA, horší pozici mají také Itálie, Španělsko, Portugalsko, Slovensko, Kypr, Malta a Slovinsko.
S&P své rozhodnutí zdůvodnila nedostatečnými politickými kroky evropských představitelů k řešení současných problémů eurozóny. Brusel rozhodnutí označil za scestné a nesrozumitelné, Francie a Německo se jen snaží bagatelizovat.
Co to znamená pro Evropu a jak to pocítí Česko. Na otázky HN odpovídal Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny.
Překvapilo vás rozhodnutí agentury S&P snížit rating Francii a dalším osmi zemím eurozóny?
Největší otázkou poslední doby bylo právě možné snížení ratingu Francie, čekalo se která agentura to udělá jako první. Nepřekvapilo mě, že byla právě S&P, protože tato ratingová agentura obecně přistupuje tvrději vůči zemím, které mají rozpočtové problémy.
Poté, co minulý rok sebrala AAA rating Spojeným státům, nebylo moc pravděpodobné, že si Francie udrží lepší hodnocení než USA - i když problémy obou zemí jsou přeci jen odlišné.
Proč je rating Francie tak důležitý?
Je to především kvůli záchrannému fondu eurozóny EFSF, kde je Francie vedle Německa největším ručitelem. Snížení ratingu jednak podkopává schopnost fondu sehnat peníze na trhu a vůbec celkové snižuje palebnou sílu záchranného fondu. Je to další známka prohlubující se systémové krize eurozóny.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.