Problémy manažerů starších 50 let, se kterými se setkávají při hledání nové práce, ilustruje i příběh třiapadesátileté Heleny Ungermannové. Bývalá ředitelka jabloneckého Českého červeného kříže nyní zastává pozici obchodní konzultantky ve vzdělávací společnosti KRC Team.

Ungermannová se rozhodla pro kariérní změnu sama. "Nechtěla jsem už pracovat v neziskovém sektoru, ale jít do firmy, která se tvoří a pracuje zase trochu jinak," vysvětluje.

"Byla jsem na úřadu práce a tam jsem dostávala určité nabídky. Ale došla jsem k poznání, že moje přesvědčení, že třeba za pokladnu do Kauflandu mohu vždycky, byl omyl."

Pokud se objevilo jakékoli místo v Jablonci, tak se na něj hlásilo kolem devadesáti účastníků. "Obesílala jsem životopisem všechny možné agentury na webu jako je Profesia, Jobs.cz a jim podobné. Napsala jsem téměř po celé republice. Říkala jsem si, tak fajn, nebudu stará konzerva, která čeká, že jí práce přijde až domů," vysvětluje Ungermannová.

Do životopisu nenapsala datum narození

"Ale většinou mi napsali, že pozice je obsazená nebo vybrali někoho jiného. Tak mi kamarádka poradila, že do životopisu není povinné uvádět datum narození. Takže jsem jej vymazala a upravily jsme spolu životopis a já jsem přidala jen fotku."

To Ungermannové přineslo štěstí, protože působí sympaticky a dostala pozvání od vzdělávací společnosti KRC Team. "Jsem na pozici obchodní konzultantky. To znamená, že ve svěřeném regionu mám na starosti vyhledání potenciálních klientů, jejich zapojení do vzdělávacích programů a pak bych o ně měla dále pečovat, pokud se zapojí," dodává.

Trendem na trhu práce je spíše nabízet práci na živnostenský list než zaměstnávat někoho na dobu neurčitou. Případně firmy opakovaně prodlužují termínované pracovní smlouvy. Člověk přes padesát by se proto podle Heleny Ungermannové neměl bránit ani práci na živnostenský list, protože často jinou možnost ani nedostane.

"Je s tím spojena spousta věcí, například udělat si živnostenský list. Jsou to sice všechno jenom administrativní kroky, ale samozřejmě, pokud to nikdo předtím nedělal, tak potřebuje někoho, kdo mu poradí, co všechno je třeba. Je ale pravda, že úředníci byli vstřícní," podotýká.

Zkušenosti jsou na obtíž

Když konzultovala Helena Ungermannová svůj životopis s kariérní poradkyní, tak se dozvěděla, že její kariérní zkušenosti nejsou žádnou výhodou.

"Zkušenosti by totiž musela firma také zaplatit. Poradkyně mi říkala, čím méně toho budete vědět, tím lépe, protože pak firma může říci – na tyhle zkušenosti je tento plat dostačující. A když člověk něco opravdu umí a chce za to odpovídající finance, tak zaměstnavatel většinou řekne - na trhu je spousta lidí, kteří tu práci budou dělat i za méně peněz. A taková realita na trhu, bohužel, nyní panuje," dodává Ungermannová.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist