Ministři financí eurozóny v noci vyzvali řeckou vládu a zástupce soukromých investorů, aby se co nejdříve dohodli na podmínkách dobrovolného seškrtání řeckých dluhů.

Eurozóna by chtěla mít dohodu pokud možno už v příštích dnech, řekl novinářům šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker.

Juncker podotkl, že eurozóna chce u nových dluhopisů, které by se v rámci dohody vyměnily za ty staré, průměrný úrok výrazně pod úrovní, s jakou počítala nabídka zástupců soukromých investorů. U ní se hovořilo v médiích o zhruba čtyřech procentech. Ministři připouštěli maximálně o 3,5 %.

Bez dohody nepřijde žádná pomoc

"Dobrovolný" charakter odpuštění valné části řeckého dluhu u soukromých věřitelů je podmínkou pro to, aby se Řecko technicky neocitlo ve stavu platební neschopnosti. V opačném případě by se spustila vlna nároků na výplaty pojistek proti nesplácení řeckých státních dluhopisů.

Řecko nemá na další jednání moc času. Už 20. března má totiž splatit část státního dluhu v objemu asi 14,5 miliardy eur (367 miliard Kč). Už nyní je jasné, že na to nebude mít peníze. Do té doby tak už musí mít zajištěný druhý záchranný úvěr za 130 miliard eur (asi 3,3 bilionu Kč), který si země loni v říjnu dohodla s eurozónou a Mezinárodním měnovým fondem (MMF). Ten ale nedostane dřív, než bude na stole dohoda se soukromými věřiteli.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
07:25
Eurozóna vzkazuje do Atén: Rychle se dohodněte

"Žádáme řecké úřady a soukromý sektor, aby nalezli dohodu v příštích dnech," vzkázal do Atén šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker po mnohahodinovém jednání ministrů eurozóny.

Juncker podotkl, že eurozóna chce u nových dluhopisů, které by se v rámci dohody vyměnily za ty staré, průměrný úrok výrazně pod úrovní, s jakou počítala nabídka zástupců soukromých investorů. U ní se hovořilo v médiích o zhruba čtyřech procentech. Ministři připouštěli maximálně o 3,5 %.

08:08
S&P snížila rating Société Générale, matce Komerční banky

Ratingová agentura Standard & Poor´s znovu snižovala - tentokrát si vzala na mušku francouzské banky včetně matky Komerční banky - Société Générale.

Rating Société Générale klesl o jeden stupeň na známku A. Ke snížení ve stejném rozsahu agentura přikročila také u finančních ústavů Groupe BPCE a Credit Agricole. Ve všech případech je výhled stabilní.

O jeden stupeň na AA+ agentura snížila i rating Caisse des Dépôts et Consignations ale s negativním výhledem.

Ministr snížení bagatelizuje

Francouzský ministr financí François Baroin se snížení ratingu předních francouzských bank snažil bagatelizovat. "Jak plyne čas, beru já, podobně jako investoři a pozorovatelé, všeobecně tato rozhodnutí agentur s odstupem, a toto především," citoval jej ekonomický server The Wall Street Journal.

Rating francouzské bankovní jedničky BNP Paribas agentura zachovala na stupni AA-, stejně jako rating Crédit Logement. V obou případech je ale výhled ratingu negativní.

08:16
Japonsko zhoršilo výhled své ekonomiky, letos čeká pokles

Japonská centrální banka při svém jednání o úrobových sazbách, které ponechala v rozpětí 0 až 0,1 %, zhoršila výhled japonské ekonomiky.

Letos očekává pokles o 0,4 % namísto dříve předpokládaného růstu 0,3 %. Příští rok má země růst o dvě %, dříve bylo odhadován nárůst 2,2 %.

"Obavy ohledně dluhových problémů Evropy poněkud polevily, nejistota však zůstává," řekl agentuře Reuters analytik Jasuo Jamamoto ze společnosti Mizuho Research Institute. "Japonská centrální banka by mohla opět uvolnit měnovou politiku někdy na jaře v závislosti na vývoji v Evropě," dodal.

09:15
Evropa otevírá v mínusu

Evropské akcie zahajují úterní obchodováním v mínusu. Frankfurtský DAX klesá o jedno procento, pařížský CAC 40 o 0,4 % a londýnský FTSE 100 o 0,3 %.

Akcie míří dolů zejména kvůli tomu, že Řecko se stále nedohodlo se soukromými věřiteli.

09:25
ČSÚ: České ekonomice lidé věří víc než v prosinci

Celková důvěra v domácí ekonomiku se v lednu meziměsíčně zvýšila. Souhrnný indikátor důvěry se ve srovnání s prosincem zvýšil o 2,5 bodu.

V ekonomiku mají větší důvěru podnikatelé i spotřebitelé.

Mezi podnikateli se důvěra zvýšila v průmyslu, v obchodě a ve vybraných službách. Ve stavebnictví se dále snížila.

Celou statistiku včetně excelových tabulek si můžete přečíst ZDE

09:36
FT: Německo je připraveno posílit eurovaly, výměnou za přísnější pravidla. Berlín to popírá

Financial Times přišly se zprávou, že Německo podpoří rozšíření palebné síly záchranných fondů eurozóny. Ale chce za to přísná rozpočtová pravidla pro všechny členské země.

Mluvčí kancléřky Angely Merkelové ale zprávu FT okamžitě popřel. "Není to pravda, žádné takové rozhodnutí neexistuje."

10:06
Ministři kritizují Řecko, chtějí písemné záruky reforem

Ministři financí eurozóny si po schůzce vzali na mušku Řecko.

Většina z nich kritizuje Řecko za nedostatečné reformy veřejných financí. Například nizozemský ministr financí Jan Kees de Jager řekl, že pokud Řecko neslíbí další reformy, eurozóna nepošle do Atén finanční pomoc.

Rakouská ministryně Maria Fekterová jde ještě dál, chce po řeckých politických stranách písemnou dohodu a slib, že společně zavedou reformy.

Řecký ministr Venizelos jde ze schůzky dle svých slov spokojen. "Máme od Euroskupiny zelenou pro uzavření dohody se soukromým sektorem v příštích dnech."

Dnes jej čeká jednání ministrů financí celé EU.

11:02
Berdych vyhrál 1. set

Odskočme si od byznysu a Evropy k tenisu v Austrálii.

Tomáš Berdych ve čtvrtfinále Australian Open vyhrál nad Španělem Rafaelem Nadalem první set 7:6. Bylo to drámo.

11:15
Koruna takřka beze změny

Česká měna dopoledne stagnovala vůči oběma hlavním světovým měnám. Kolem 10:30 koruna k euru proti pondělku zpevnila o haléř na 25,34 Kč/EUR. Vůči dolaru se obchodovala na pondělních 19,43 Kč/USD.

11:24
Agentura S&P snížila rating i Komerční banky

S&P snížila rating čtyř francouzských bank včetně Société Générale, na což doplatila i Komerční banka, které jako dceři také klesl rating z A+ na A.

Komerční banka na to reaguje prohlášením, že se jedná o důsledek snížení ratingu Francie, nikoliv že by rating byl snížen kvůli stavu Komerční banky.

"Se současným dlouhodobým ratingem na stupni A se Stabilním výhledem patří Komerční banka nadále k nejlépe hodnoceným bankám a ani po této úpravě nemá žádná česká banka od agentury S&P lepší rating," uvedla pro Patria.cz v reakci mluvčí banky Monika Klucová s tím, že banka má velkou rezervu volné likvidity, nemusí si půjčovat na finančních trzích a snížení ratingu se jí nedotkne.

11:41
Komentář: Proč je dobré mít Spojené státy evropské?

Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank

Spojené státy evropské se narodily ve slovech sira Winstona Churchilla v Curychu roku 1946. Ten svůj projev začal takto: "Rád bych vám dnes řekl o evropské tragédii."

Nejdůležitější a nejvíce relevantní část projevu odkazuje k Lize národů (předchůdci Spojených národů OSN): "Liga národů neselhala kvůli svým principům nebo koncepcím. Selhala, protože tyto principy byly zrazeny státy, které je stvořily. Selhala, protože se tehdejší vlády bály čelit faktům a jednat, dokud jim to situace ještě umožňovala. Tato katastrofa se už nesmí opakovat."

"Proto tu teď máme základy, na kterých můžeme stavět, a také hořce vykoupenou zkušenost." Jak chytrý muž sir Winston byl! 

Celý komentář Steena Jakobsena si můžete přečíst ZDE

11:54
Pražská burza: - 1,5 %

Pražská burza dnes výrazněji klesá, index PX ztrácí před 12:00 okolo 1,5 procenta.

Nejvíce ztrácí mediální CME, jejíž akcie padají o 5,19 %. O víc než pět procent klesá i těžařská NWR (-5,16 %).

Výrazný propad zaznamenávají oba bankovní tituly - Komerční banka (-2,26 %) a Erste Group (-3,06 %).

Ve velmi mírném plusu jsou jen Telefónica a VIG.

12:00
Kalousek: MMF půjčíme maximálně 38 miliard korun

Ministr financí Miroslav Kalousek navrhne na zítřejním jednání vlády, aby Česko půjčilo Mezinárodnímu měnovému fondu na záchranu eurozóny 1,5 miliard eur, tedy přibližně 38 miliard korun.

O Kalouskově návrhu informují Novinky.cz, které čerpaly z materiálu pro vládu. 

Případná půjčka by se nijak nedotkla státního rozpočtu - prostředky by šly z devizových rezerv, které drží ČNB. Právě tím argumentuje Kalousek nižší půjčku na rozdíl od zemí, které platí eurem - těm totiž prostředky natiskne ECB.

12:14
Ekonom: On-line rozhovor s ekonomem Kudrnou – o ratingových agenturách a dluhové krizi

Máte dotaz na ratingové agentury a současnou krizi? Ptát se můžete v on-line rozhovoru Ekonomu, kde odpovídá Zdeněk Kudrna, ekonom působící na Rakouské akademii věd ve Vídni.

On-line rozhovor najdete ZDE

12:36
Pro Sarkozyho existují jen tři ženy

Zajímavé věci si všimli Britové v Telegraphu. Ti poukazují na rozhovor německého deníku Spiegel s Alainem Mincem, blízkým poradcem francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Minc mj. hovoří i vztahu Sarkozyho s kancléřkou Merkelovou.

"Naučil se mít ji rád... V jeho (Sarkozyho) životě existují jen tři ženy - Carla Bruniová (manželka), jeho dcera a Angela Merkelová," uvedl poradce.

12:45
Portugalsko vyvolává nové obavy

V některých médiích se dnes také objevují spekulace o tom že Portugalsko by mohlo potřebovat druhý balík mezinárodní pomoci podobně jako Řecko. Trhy se totiž obávají, že reformy pracovního trhu a dalších oblastí nebudou dostatatečné a země by mohla násleodvat právě Řecko.

Americký deník Wall Street Journal dnes napsal, že "investoři, ekonomové a politici" se obaávají toho, že portugalská vláda nedokáže získat dost úvěrových zdrojů, aby v roce 2013 splatila svoje předchozí dluhy.

"Zatímco vláda má dost zdrojů pro tento rok, pokud bude plnit podmínky finanční výpomoci, tak ale musí pro Portugalsko získat plný přístup na kapitálové trhy, aby v příštím roce dokázala splácet dluh ve výši 9 miliard eur, který je splatný v září 2013. I když toto datum je stále ještě daleko, mohl by Mezinárodní měnový fond po Lisabonu požadovat, aby předložil své finanční plány na celý rok dopředu, než dojde k uvolnění další pomoci, jako tomu bylo s Řeckem," napsal WSJ.

Portugalské ohrožení je patrné i na výnosech dluhopisů, jejichž výnos dnes stoupl na 14,3 procenta u 10letých dluhopisů.

13:31
Akcie jsou nejlevnější za poslední dvě dekády

Americké akcie se v současnosti nacházejí na nejlevnějších úrovních nejméně od roku 1990, ukazuje výzkum společnosti Bespoke Investment Group. Její závěr vychází ze srovnání běžných ukazatelů jako je P/E (tržní cena/zisk), P/B (tržní cena/účetní hodnota) nebo dividendový výnos.

Fakt, že jsou akcie takto levné, by dle analytiků Bespoke měl letos vynést index S&P 500 na 1400 bodů, možná více.

CELÝ ČLÁNEK Z PATRIA.CZ NAJDETE - ZDE

13:46
Mimo trhy: Berdych Nadala neporazil

Pro tenisové fanoušky tu máme konečný výsledek z Australian Open, kde hrál Tomáš Berdych proti španělskému hráči Rafaelu Nadalovi.

Po slibné výhře v první setu 7:6 dotáhli do tie-breaku oba hráči i druhý set, kde však převážila miska vah na stranu Nadala. Ten poté ovládl i další dva sety a nakonec tedy míří do semifinále Nadal po výhře 3:1 na sety (6:7, 7:6, 6:4 a 6:3)

ON-LINE REPORTÁŽ ze zápasu najdete ZDE

14:18
Wall Street by měla otevřít v červených číslech

Futures na index Dow Jones se teď pohybují v mírním mínusu. Trh nedokáží udržet v plusu ani relativně slušné výsledky společnosti DuPont. Investoři tak podléhají negativní náladě valící se z Evropy, kterou se opět šíří obavy o řešení dluhové krize.

Které zámořské akcie dnes doporučujemne sledovat?

- Travelers: Firma zklamala na úrovni zisku ... 1,45 USD/akcii místo očekávaných 1,53 USD/akcii. (verdikt HNByznys: pokles) 

- Texas Instruments: Firma vykázala lepší než očekávané prodeje čipů v posledním čtvrtletí. (verdikt HNByznys: růst)

- Western Digital: Tento výrobce hard-disků také zveřejnil lepší čísla, která naznačují relativně rychlý návrat na produkční výrobu z doby před povodněmi v Thajsku. (verdikt HNByznys: růst)

- Boeing: Letecký výrobce vyhrál zakázku na dodávku 5 letadel C-17 pro americkou armádu v hodnotě 693 milionů dolarů. (verdikt HNByznys: růst)

- Starbucks: Největší kavárenská síť plánuje do konce roku prodávat pivo a víno ve dvanácti svých kavárnách v Atlantě a Jižní Karolíně. (verdikt HNByznys: tak to je rozhodně dobře, akcie to ale asi nezaznamenají ;-)


14:28
Maďaři znovu překvapují trhy - nemění základní sazby

Měnový výbor maďarské centrální banky na dnešním zasedání ponechal nečekaně úrokovou sazbu beze změny na sedmi procentech. Banka v listopadu i v prosinci náklady na úvěry zvýšila o půl procentního bodu. Většina analytiků proto očekávala, že banka kvůli slabému forintu úroky zvýší až o půl procentního bodu.

"Někteří tržní aktéři dokonce spekulovali na zvýšení o 100 bazických bodů. Nejspíš členové bankovní rady maďarské centrální banky doufají, že Maďarsko se dohodne s MMF na preventivní úvěrové lince, a tedy již není nutné dále zvyšovat sazby na obranu vlastní měny," dodal Václav Franče, analytik Raiffesienbank.

Maďarsko se nyní snaží zajistit si nový záložní úvěr od Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie v objemu 17 až 20 miliard eur (431,5 až 507,7 miliardy Kč). Ten by měl zabránit poklesu domácího forintu a ceny státních obligací a pomoci posílit důvěru investorů. Jednání byla koncem minulého roku přerušena kvůli kontroverznímu zákonu o centrální bance. Nyní se vláda snaží napravit poničené vztahy s institucemi a připouští zrušení zákonů.

14:46
FLASH: S&P předpovídá Řecku částečný bankrot
14:52
Další "jobovka" S&P?

Takže vysvětlení předchozí zprávy. John Chambers, výkonný ředitel ratingové agentury Standard & Poor's (S&P) prohlásil, že rating Řecka bude brzy snížen na úroveň částečného bankrotu ("selective default") - selektivní platební neschopnosti.

Pozn.: selective default - částečný bankrot - země se rozhodne část svých finančních závazků splatit se zpožděním, zatímco jiné splatí v plné výši.

Chambers uvedl, že věří, že řecký bankrot nebude mít domino efekt pro eurozónu. Zároveň dodal, že existence bankrotu země v Evropské unii nutně neznamená poškození kredibility unie.

Jak upozornil list The Guardian tak úroveň řízeného bankrotu ještě není tak zlá, jak to zní. Je to jeden nad tzv. omezenou platební neschopností ("restricted default") - což je moment, kdy dlužník jednoduše přestane splácet své dluhy.

15:15
Motocykly Harley-Davidson frčí. Americká legenda hlásí návrát k zisku

Harley-Davidson v loňském čtvrtém čtvrtletí hospodařil s čistým ziskem 106 milionů dolarů (dvě miliardy Kč) po ztrátě 47 milionů dolarů před rokem, kdy byly výsledky zasaženy restrukturalizačními náklady.

Tržby z prodeje motocyklů a souvisejících produktů ve čtvrtletí stouply o 12 procent na více než miliardu dolarů. Firma hodlá v letošním roce zvýšit dodávky motocyklů o tři až pět procent na 240.000 až 245.000 kusů. Loni dodávky stouply téměř o 11 procent na více než 233.000 kusů.

Harley-Davidson v uplynulých letech v reakci na pokles poptávky ve Spojených státech zreorganizoval své výrobní aktivity a uvedl na trh levnější modely zaměřené na mladší motorkáře. Akcie společnosti v uplynulém roce posílily o zhruba 17 procent.

 

 

15:34
Maďarské reformy nestačí ani EU

Maďarsko nedělá dost ve snižování rozpočtového schodku pod úroveň požadovanou pravidly Evropské unie. Po Evropské komisi to dnes potvrdili i ministři financí zemí EU. Jejich rozhodnutí tak otevírá cestu k případnému zmrazení kohezních fondů pro Budapešť od roku 2013.

Prostřednictvím kohezní politiky míří každoročně převážně na pomoc chudým evropským regionům miliardy eur. Jde o to, že Maďarsko podobně jako Belgie, Kypr, Malta a Polsko letos nenaplní cíl, který od EU dostaly, aby snížily rozpočtový schodek pod kýžená tři procenta hrubého domácího produktu. Na rozdíl od zmiňovaných čtyř zemí ale Budapešť nevyvinula dostatečné úsilí v tomto směru.

Její rozpočet sice bude pod třemi procenty, avšak pouze díky jednorázovým opatřením, takže by měl tuto hranici opět překročit v roce 2013. Podle dřívějších prohlášení představitelů EU by Maďarsko v důsledku uvalení případné sankce - zmražení peněz z kohezních fondů - mohlo přijít až o 1,7 procenta ročního hrubého domácího produktu.

Maximální povolenou výši rozpočtového schodku v současnosti porušuje i vzhledem k nynější krizi naprostá většina členských zemí EU. Evropská komise, která v EU dohlíží na dodržování pravidel, s nimi kvůli tomu také vede patřičné právní procedury. Hodnotí, zda činí dost na snížení schodků na patřičnou úroveň. Zmiňovaná pětice zemí měla schodek pod tři procenta dostat již letos.

15:46
Wall Street zahajuje poklesem

Tak úterní seance na Wall Street navazuje na dění v Evropě. Souhrnný index SP 500 oslabuje o 0,64 % na 1307,57 b. Dow Jones ztrácí 0,57 % na 12636,39 b. Nasdaq Composite je níž o 0,57 % na 2768,4 b.

16:01
FLASH: MMF zhoršil výhled globální ekonomiky, prudce srazil eurozónu
16:08
MMF: Eurozóna letos klesne o 0,5 procenta

Mezinárodní měnový fond zatím globální ekonomice dosud na letošek předpovídal růst o čtyři procenta, ve svém aktualizovaném výhledu odhad růstu snížil na 3,3 procenta. Citelná je revize hlavně pro eurozónu, kde fond čeká pokles ekonomiky o půl procenta a návrat do mělké recese. Dosud eurozóně předpovídal růst o 1,1 procenta.

Měnový fond zásadně změnil pohled na Itálii a Španělsko, kolem kterých se v poslední době točí velká rizika. Obě tyto země podle MMF čekají dva roky hospodářského poklesu, i když ještě v září jim fond předpovídal růst hrubého domácího produktu. Itálii podle aktualizované prognózy čeká letos propad o více než dvě procenta.

"Oživení globální ekonomiky ohrožují prohlubující se problémy v zemích eurozóny, zatímco jinde lze hovořit jen o křehké stabilitě. Finanční podmínky se zhoršily, vyhlídky růstu jsou potemnělé a rizika dalšího poklesu narůstají," píše se v aktualizovaném výhledu. Eurozóna spadne zpět do recese částečně kvůli růstu výnosů státních dluhopisů, který některým zemím prodražuje dluhovou službu.

Hospodářský růst ve světě tak nadále potáhnou hlavně země v jihovýchodní Asii, především Čína. Té sice měnový fond rovněž předpovídá zpomalení, ve srovnání s jinými zeměmi ale pouze nepatrné. Ve stabilním růstu by letos i příští rok měla pokračovat rovněž Indie, ale také třeba Rusko nebo některé země v Latinské Americe.

16:29
Prognóza MMF v číslech

16:50
Pohled na trhy: Praha ubrala procento, vybírali se zisky

Patria Online: Na pražskou burzu během úterní seance dorazil menší výběr zisků po předchozí rally, když index PX poklesl o rovné 1 % na 947 bodů.

Ztráty postihly především Erste, která byla v předchozích seancích téměř k nezastavení. Titul se ze včerejších 425 Kč vrátil na dosah 400 Kč hranice a utržil tak 4,5% ztrátu. V průběhu dne korigovala i Komerční banka, která se propadla až k denním minimům u 3455 Kč. V závěru obchodování se však díky agresivním nákupním objednávkám vrátila zpět nad 3500 Kč a nakonec zakončila na 3550 Kč beze změny.

Prodejci dnes úřadovali i na zástupcích energetického sektoru. ČEZ se v závěru sesunul pod 760 Kč za akcii a propadl tak o 1,4%. NWR se propadlo dokonce pod 140 Kč hranici a obchodovalo se na 138 Kč se ztrátou 4,3 procenta. Optimismus rovněž dlouho nevydržel na CETV, když titul zcela odevzdal včerejší zisky a končil se ztrátou 5 %

17:00
Komentář: Evropské akcie ztrácejí, Fortuna pražským skokanem dne

Miroslav Adamkovič, analytik Komerční banky v krátkosti hodnotí dnešní dění na trzích:

Evropské indexy ustupují z pětiměsíčních maxim, když investoři reagovali na řadu negativních zpráv. Snížení ratingu poslalo do ztrát postižené francouzské banky.
Finanční sektor jako celek zasáhla stoupající nervozita okolo přefinancování řeckého vládního dluhu, když evropští ministři financí vyzvali věřitele, aby učinili větší ústupky.
Ráno oznámené výsledky strojírenského koncernu Siemens zaostaly za očekáváními a společnost výkázala také pokles nových objednávek. Zhoršující se výsledky a výhled výrobce polovidičů STMicrolectronics zasáhly nejen tuto firmu, ale výrazně se projevily také na akciích jednoho z hlavních odběratelů, finské Nokie.

Obchodování v Praze dnes kopírovalo vývoj v Evropě. Index PX oslabil o procento, když část svých předchozích zisků odevdaly Erste a CME. AKcie NWR prohloubily ztráty po včerejším oznámení nasmlouvaných cen uhlí a koksu. Skokanem dne byla Fortuna, která oznámila dlouho očekávané získání licence na online sázení v Polsku. Společnost tuto službu svým klientům nabídne již zítra.

17:22
Euro oslabuje

Evropská měna dnes klesá vůči dolaru kvůli obavám, že restrukturalizace řeckého dluhu nebude stačit k záchraně Řecka před bankrotem. K jenu však euro posílilo. Podle analytiků k tomu přispěly technické i ekonomické faktory.

V tuto chvíli euro vůči dolaru oslabuje o 0,31 procenta na 1,2987 USD. K jenu však stouplo o 0,56 procenta na 100,88 JPY. Dolar vůči jenu posílil o 0,88 procenta na 77,70 JPY, napsala agentura Reuters.

Nervozitu na trhu zvýšila agentura Standard & Poor's, která varovala, že zřejmě finanční situaci Řecka po jeho dohodě o snížení dluhu se soukromými věřiteli označí za "selektivní platební neschopnost".

Euro klesalo, přestože nejnovější průzkum ukázal, že eurozóna by se mohla vyhnout recesi díky překvapivému růstu sektoru služeb. Ten tento měsíc vyrovnal i pokles ve zpracovatelském sektoru. Euro na zprávu reagovalo růstem, později však tyto zisky smazalo.

K jenu však euro posilovalo a vyšplhalo se až na nejvyšší hodnotu za čtyři týdny. Přispěla k tomu poptávka od japonských vývozců. Japonská centrální banka pak dnes zhoršila svoji ekonomickou prognózu a varovala před riziky dluhové krize v eurozóně. Svoji měnovou politiku však ponechala beze změny.

18:25
Wall Street zahajuje poklesem

Americké akcie začaly dnešní obchodování mírným poklesem. Investoři mají obavy z dluhové krize v eurozóně a po pondělním kroku ministrů financí eurozóny se bojí nezdaru jednání Řecka se soukromými věřiteli.

Kolem poledne newyorského času (18:00 SEČ) se Dow Jonesův index snížil o 0,3 procenta na zhruba 12.670 bodů. Širší index Standard & Poor's 500 klesl stejným tempem na 1312 bodů a index technologického trhu Nasdaq oslabil o necelý bod na 2784 bodů.

Obavy z neřízeného bankrotu Řecka dolehly dnes na evropské akcie. Jejich hlavní index klesl o 0,4 procenta a akcie na aténské burze se propadly o zhruba pět procent.

19:17
Italské úřady pokračují v raziích - tentokrát u Fitche

Italská finanční policie dnes podnikla razii v milánské pobočce ratingové agentury Fitch v souvislosti se zhoršeným hodnocením finanční situace Itálie. Úřady totéž provedly minulý týden agentuře Standard and Poor's poté, co společnost rating Itálie snížila. Fitch to ještě neudělala, ale varovala před tím, že tento krok může brzy učinit taky.

21:11
Věřitelé žádají EU, aby přispěla k dohodě s Řeckem

Soukromí věřitelé Řecka dnes vyzvali eurozónu, aby po odmítnutí jejich posledního návrhu začala spolupracovat na rychlém sjednání dohody o seškrtání řeckých dluhů. Nezdar jednání, jehož možnost se po pondělním kroku ministrů financí eurozóny zvýšila, by vedl k neřízenému bankrotu Řecka s potenciálně těžkými dopady pro celou měnovou unii.

¨"Je důležité, aby si všechny strany uvědomily, kolik je v sázce, a vzájemně spolupracovaly na řešení," prohlásil Charles Dallara, šéf Institutu mezinárodních financí (IIF) a hlavní vyjednavač za soukromé finanční instituce vlastnící řecké státní dluhopisy.

21:13
On-line zde končí, děkujeme za pozornost

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist