Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek schválila půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) na pomoc eurozóně. Podmiňuje ji ovšem schválením záruk za možné ztráty, uvedla banka v prohlášení.
Vláda se ve středu shodla, že Česko poskytne MMF částku do 1,5 miliardy eur, tedy téměř 38 miliard korun. Peníze půjdou z devizových rezerv ČNB. Bankovní rada zdůraznila, že půjčku vládě nedoporučuje, vzala ale při svém rozhodování v úvahu příslib státní záruky. Premiér Petr Nečas (ODS) už rozhodnutí ČNB přivítal.
Podmínkou bankovní rady je souhlas parlamentu se státní zárukou za možné ztráty ČNB. Záruky se přitom mají týkat i předchozí půjčky MMF z roku 2009 ve výši 1,03 miliardy euro. Vzhledem k tomu, že půjčku podporuje i opoziční ČSSD, nemusela by mít vláda při jejím schvalování vážný problém. Předseda koaliční vlády Nečas je přesvědčený, že parlament záruky schválí.
"Souhlas Parlamentu ČR s vládním návrhem zákona o státní záruce 2,53 miliardy euro chápe bankovní rada ČNB jako vyjádření priority zahraniční politiky České republiky," uvedla dnes ČNB.
Podle Nečase Česko touto půjčkou říká, že patří k zemím, které se díky své ekonomické kondici mohou podílet na pomoci eurozóně. "Nepochybuji, že Parlament státní záruku schválí," uvedl premiér.
Kalousek rozhodnutí vítá
Rozhodnutí ČNB přivítal i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Argumenty, které bankovní radu vedly k tomu, že nedoporučovala vládě poskytnout tuto půjčku, Kalousek chápe a pokládá je za relevantní. "Rozhodnutí o půjčce je rozhodnutím politickým, ČNB vládě vyšla vstříc při spolupráci na nejefektivnějším řešení," uvedl ministr.
Mluvčí ČNB Marek Petruš předpokládá, že konkrétní dohodu s MMF by v případě nyní připravované půjčky, podepisoval se zástupci fondu guvernér ČNB obdobně, jako tomu bylo u půjčky z roku 2009. "Velmi pravděpodobně by zase uzavírala dohodu ČNB a měnový fond," řekl. Doladit bude ještě potřeba konkrétní parametry půjčky, například dobu jejího trvání.
Prezident Václav Klaus s půjčkou nesouhlasí a její poskytnutí v minulosti nepodpořil.
Vláda se ve středu rozhodla bance uhradit rozdíl mezi nižším úročením peněz, které poskytuje MMF, a úroky z bezpečných investic, které by jinak ČNB využívala. Pokud by fond nebyl schopen splácet své závazky, garance by se podle Kalouska promítla do rozpočtového schodku.
Ve čtvrtek podmíněně schválené půjčce jde o výrazně nižší sumu než původně požadovaných 3,5 miliardy eur. Nová částka je výrazem ochoty země poskytnout v přepočtu na jednoho obyvatele stejnou částku jako sousední Polsko. Původních 3,5 miliardy eur bylo přibližně 2,2krát více. Podle premiéra se o podobě půjčky vedla "velmi pečlivá jednání" v trojúhelníku premiér, guvernér ČNB a ministr financí.
,,Půjčka MMF je spíše politické gesto, ČR je čistým příjemcem peněz z EU, proto je asi korektní nějakou částku poskytnout. Tato půjčka MMF je pro centrální banku jedna z možností, jak investovat své devizové rezervy. Až případný krach MMF či nutnost odepsání části této půjčky by znamenal pro centrální banku ztrátu," hodnotí celou záležitost analytik Komerční banky Jiří Škop.
Lídři EU se loni v prosinci dohodli, že poskytnou na základě bilaterálních smluv půjčku až 200 miliard eur. Země EU se pak ale na poskytnutí celého objemu nedohodly. Dodat peníze se zavázala zatím jen eurozóna, a to 150 miliard eur. Ze zemí mimo eurozónu půjčku vyloučily Británie a Bulharsko.
Proč doporučuje George Soros nakupovat italské dluhopisy
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist