Klíčové události dne

- třetím dnem pokračovalo Světové ekonomické fórum v Davosu – svoje vystoupení měli mj. ministři financí Německa, Francie a Británie – Wolfgang Schäuble, Francois Baroin a George Osborne

- v Aténách pokračovalo jednání o odpisu řeckého dluhu se soukromými věřiteli. ECB se do dohody nezapojí

- Itálie úspěšně nabídla v aukci krátkodobé pokladniční poukázky za 11 miliard eur

- USA zveřejnily rychlý odhad HDP za 4. čtvrtletí 2011 - růst o 2,8 procenta je nejrychlejší za rok a půl

- Fitch snížil rating pěti zemím eurozóny. Rating klesl Itálii, Španělsku, Belgii, Slovinsku a Kypru

Česká stopa

- Zeptali jsme se analytiků, co říkají schválení půjčky MMF ve výši 38 miliard korun

- V Praze dnes byla podepsána smlouva o přesunu vesmírného systému Galileo do české metropole


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE

 


On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
08:31
Začínám a jdeme do finiše

Libor Akrman, vedoucí editor HN byznys

Dobré ráno,
 máme před sebou další krizový on-line, nicméně jsme již na konci týdne, takže minimálně od tržních událostí si odpočineme. I když hledání cesty z krize bude pokračovat, neboť až do neděle diskutují mocní na Světovém finančním fóru v Davosu a v Brusel již žhaví přípravy na pondělní summit EU.
Každopádně buďte s námi, budu se snažit přinášet nejen zajímavé zprávy, ale i nějaké pozitivní...

08:35
Co by nás mohlo zajímat v Davosu

Tak i když akcí a diskusních panelů v Davosu probíhá každodenně spousta, tohle jsou tipy, které v den číslo Tři stojí za to:

  • ministři financí Německa a Francie proberou budoucnost eurozóny (o co, že podle nich bude "růžová" ?)
  • vystoupit má i jejich britský protějšek
  • odpoledne pak má promluvit Lord Turner (šéf britského regulátora FSA), Peter Sands (šéf banky Standard Chartered) a ekonom Nouriel Roubini na téma: "Velké banky: všelék anebo prokletí globální ekonomiky?
  • A později by se měl také objevit výkonný ředitel Google Eric Schmidt a debatovat o digitální revoluci v kontextu s trhem práce v 21. století

 

08:57
Pohled na trhy: Japonsko zakončilo týden poklesem

Japonské akcie uzavřely týden mírným poklesem, a jejich hlavní index tak sestoupil ze zhruba tříměsíčního maxima. K poklesu přispěl výprodej akcií společnosti Nintendo, která ve čtvrtek oznámila špatné výsledky hospodaření a nastínila i horší výhled. Prudce dolů se ale vydaly také akcie koncernu NEC, který chystá masivní propouštění.

Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 odepsal 8,25 bodu a obchodní den uzavřel slabší o 0,09 procenta na 8841,22 bodu. Za celý týden ale přidal 0,9 procenta, a má tak za sebou už třetí ziskový týden v řadě. Širší index Topix dnes odepsal 0,46 procenta na 761,13 bodu.

Akcie Nintenda spadly o 4,91 procenta na 10.260 jenů a jsou nejníže za posledních osm let. Výrobce herních konzol ve čtvrtek po uzavření trhu oznámil hluboký propad zisku. Firma také předpověděla, že za celý rok bude mít provozní ztrátu, což bude poprvé v její historii.

Akcie společnosti NEC odepsaly 7,14 procenta na 156 jenů, což je z části reakce na avizovanou ztrátu, z části pak na připravované snížení počtu zaměstnanců o téměř deset procent. Firma doplácí na silnou konkurenci, která ji nutí snižovat náklady, zároveň se jí nedaří prosadit v zahraničí. Většina pracovních míst zanikne v Japonsku.

09:19
Mocní z Davosu: Evropa ohrožuje kapitalismus

Tématem letošního ekonomického fóra je kapitalismus a jeho budoucnost. Finanční elita světa přiznává, že hospodářská krize, která už čtyři roky sužuje svět, zanechala šrámy na celé společnosti a prohloubila nerovnost v příjmech mezi chudými a bohatými.

Krize Evropy a krize kapitalismu jde přitom podle nich ruku v ruce, takže Evropa podle mocných ohrožuje celý systém. Někteří hosté Davosu již vyzývají k novým krokům, že samy strukturální reformy nestačí, že by Evropané měli stimulovat ekonomiku podobným způsobem jako Spojené státy od roku 2008. Teneto názor sdílejí například George Soros, Stephen Coach nebo Nouriel Roubini.

„Evropská centrální banka je jediná banka, která má potenciálně dostatečnou kapacitu provádět intervence na trzích, které by situaci stabilizovaly. Problém je, že na rozdíl od federálního rezervního systému ji k tomu nemůže nikdo donutit. Je to čistě rozhodnutí bankovní rady a rady guvernérů ECB, jestli takovou politiku bude provádět," řekl k situaci ČRo1 vedoucí Ústavu financí na brněnské Mendelově univerzitě Lubomír Lacina.

 

09:36
Juncker: Eurozóna možná bude muset pomoc Řecku ještě zvýšit

Členské země eurozóny možná budou muset finanční pomoc Řecku zvýšit, pokud se Atény dohodnou se soukromými věřiteli na snížení dluhu. V rozhovoru s rakouským listem Der Standard to řekl předseda takzvané euroskupiny Jean-Claude Juncker. Jakou roli sehraje v pomoci Řecku Evropská centrální banka (ECB), podle Junkera bude záležet na ní.

"Pokud se prokáže, že je v silách Řecka pokračovat v obsluze dluhu a pokud bude existovat obecná dohoda se soukromými věřiteli, pak si veřejný sektor také bude muset položit otázku, zda neposkytne pomoc," poznamenal Juncker. Euroskupinu tvoří ministři financí eurozóny, kteří hrají klíčovou úlohu při jednáních o mezinárodní pomoci Řecku.

ECB pomáhá situaci kolem Řecka stabilizovat tím, že dlouhodobě nakupuje státní dluhopisy a zásobuje tamní komerční banky penězi. V této souvislosti se objevily spekulace, že ECB možná bude muset část koupených aktiv odepsat. "Centrální banka je nezávislá, a proto není vhodné, aby předseda euroskupiny veřejné poskytoval rady obráncům měny," dodal Juncker v rozhovoru s listem.

10:08
Pohled na trhy: Obavy z Řecka posílají Evropu níže

Západoevropské akcie zahájily dnešní obchodování mírným poklesem, jejich hlavní index tak sestoupil ze zhruba šestiměsíčního maxima. Podle analytiků se na trh dostavila mělká korekce a část investorů se rozhodla vybrat zisky. Začátek letošního roku je totiž pro akcie nejpříznivější za mnoho let. Trh nyní sleduje převážně rozhovory mezi Řeckem a jeho věřiteli.

Panevropský index FTSEurofirst 300 krátce po zahájení ztrácel asi 0,3 procenta a pohyboval se kolem 1048 bodů. Ve čtvrtek indikátor přidal více než jedno procento, a vystoupil tak na nejvyšší hodnoty od začátku srpna loňského roku.

"Pokud jednání kolem řeckého dluhu skončí příznivě, mohl by trh v růstu pokračovat," myslí si analytik Keith Bowman z investiční společnosti Hargreaves Lansdown. Upozorňuje však, že ani dohoda mezi Řeckem a jeho soukromými věřiteli nevyřeší vážnější otázky kolem fiskální podpory v celé eurozóně.

10:14
Polsko zrychluje růst ekonomiky (dobrá zpráva!)

Hrubý domácí produkt Polska loni podle předběžných údajů zrychlil růst na 4,3 procenta, což je mírně nad odhady analytiků. Polsko je jedinou zemí Evropské unie, která se během finanční krize vyhnula hospodářskému propadu, tempo růstu přitom už třetím rokem v řadě zvyšuje. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že růst hrubého domácího produktu dosáhne 4,2 procenta.

Polský statistický úřad oznámil, že vzrostly také investice a spotřeba. Velmi silný růst je za loňský rok patrný u investic, jejichž objem vzrostl o 8,7 procenta. Domácí poptávka se proti roku 2010 zvýšila o 3,8 procenta, růst soukromé spotřeby činil 3,1 procenta.

10:30
HN Dialog doporučuje debatu: Má se MMF angažovat v Evropě?

Na názorovém serveru HN Dialog si můžete pročíst aktuální debatu českých ekonomů na téma, do jaké míry se má MMF angažovat v řešení současné krize eurozóny.

"Evropa nepotřebuje od MMF ani tak peníze; jako celek má prostředků na záchranu dost. Potřebuje ovšem někoho, kdo je ochoten převzít roli zlého policajta a nebojí se říkat, co si myslí, i když tím nikoho kolem jednacího stolu nepotěší," napsal například Zdeněk Kudrna z Rakouské akademie věd.

Celou Macháčkovu výměnu, debatu ekonomů na IHNED.cz, najdete ZDE

10:50
Průlom? Soukromí věřitelé nabízejí odpis až 70 % řeckých dluhů

Soukromí věřitelé Řecka jsou připraveni této zemi odpustit až 70 procent dluhu. Televizi N-TV to řekl šéf největší německé banky Deutsche Bank Josef Ackermann. "Dali jsme na stůl velmi atraktivní nabídku. Jsme připraveni přijít až o 70 procent našich pohledávek."

Ten patří podle agentury Reuters k hlavním zástupcům Ústavu pro mezinárodní finance (IIF), který s řeckými činiteli o seškrtání dluhu nyní jedná v Aténách.

Již dříve se přitom hovořilo o výši odpisu mezi 65 - 70 procenty dluhu.

Tak navím, co si o tom myslet. Měl jsem za to, že výše odpisu není hlavním problémem jednání věřitelů a vlády. Jak celý problém sleduji a popisuji, tak jsem měl za to, že zásadní je výše úroků pro nové obligace, jež mají věřitelé získat za ty stávající... A odpověď na moji řečnickou otázku v titulu - Průlom? - no spíše ne, počítám, že pat dál trvá..

11:12
Řecko podruhé

K jednání se nebál dnes vyjádřit eurokomisař Olli Rehn, podle nějž dojde k dohodě buď dnes nebo nejpozději o víkendu.

Je to zbožné přání všech zainteresovaných, nebo odraz skutečného pokroku? Jestli není pomalu čas na to, začít pátrat po výši kursů na dohodu / nedohodu do pondělního summitu EU.

11:50
Pohled na trhy: Praha zažívá výprodej

Pražský akciový trh dnes dopoledne korigoval výrazné čtvrteční zisky a ztrácel. Hlavní index PX byl kolem 11:30 níže o 1,04 procenta na 967,9 bodu. Burzu dolů táhly hlavně bankovní emise a akcie energetické společnosti ČEZ. Cenné papíry developera Orco naopak rostly o silných 11,72 procenta.

Pražskou burzu v úvodu poslední obchodní seance tohoto týdne ovládly výprodeje, uvedl Martin Oliva z Patria Direct. Dodal, že trhy by dnes mohl podpořit případný posun v jednáních ohledně odpisu dluhu Řecka a také solidní odpolední makrodata z USA.

V centru pozornosti jsou podle něj opět bankovní tituly, které dnes korigují čtvrteční zisky a klesají společně s celým bankovním sektorem v Evropě. Akcie rakouské Erste Bank odepsaly 1,22 procenta na 436 korun a cenné papíry Komerční banky klesly o procento na 3673 korun.

Nedařilo se rovněž akciím ČEZ, které zlevnily o 0,71 procenta na 757,80 korun. Z dalších emisí výrazné ztráty postihly akcie technologické firmy KIT digital, spadly o 3,87 procenta na 208,60 koruny. Cena akcií pojišťovny VIG klesla o 2,21 procenta na 850,80 koruny.

12:04
Itálie prodala, to co chtěla...

...abych upřesnil titulek vstupu - jde (samozřejmě) o aukci pokledničních poukázek!!!

A nyní k věci - Itálie prodala pokladniční poukázky v celkovém objemu 11 miliard eur (asi 277,3 miliardy Kč). Umístila tak celý objem, který plánovala. Průměrný úrok u papírů se splatností šest měsíců přitom klesl na 1,97 procenta. To je výrazně méně než v předchozí aukci před měsícem, kdy sazba vystoupila na 3,25 procenta, a zároveň i nejnižší úrok od května loňského roku.

Itálie tak navázala na úspěšnou aukci z předchozího dne. Cenné papíry teď v Itálii nakupují hlavně tamní banky, které jsou zaplaveny levnými penězi od Evropské centrální banky (ECB). Ta v prosinci nabídla komerčním bankám levné tříleté úvěry, čehož využila řada bank. Peníze, které tak získaly, teď mimo jiné investují do nákupu státních dluhopisů. To byl také jeden z cílů ECB.

Vedle šestiměsíčních pokladničních poukázek v objemu osm miliard eur dnes Itálie prodala také poukázky splatné na konci prosince. Těch prodala za tři miliardy eur.

Dnešní a čtvrteční aukce krátkodobých dluhopisů tak připravila půdu pro mnohem významnější aukci, která bude v pondělí. V jejím rámci totiž Itálie nabídne dluhopisy se splatností až deset let.

12:29
Davos: Nejen hodnota, ale i přínos firmy je důležitý

Více než tři čtvrtiny vedoucích šéfů z podnikatelské sféry se domnívá, že by hodnota firmy měla být posuzována nejen podle dosažených zisků, ale i na základě celkového přínosu její hlavní činnosti pro společnost. Vyplývá to z průzkumu Economist Intelligence Unit a společnosti Deloitte, jehož výsledky byly prezentovány na Světovém ekonomickém fóru 2012 ve švýcarském Davosu.

Na 73 procent dotázaných vedoucích manažerů firem podle průzkumu přitom věří, že jejich hlavní podnikatelská činnost má pro společnost kladný přínos.

"Úspěšným společnostem již nestačí se při podnikání orientovat jen na dosažení zisku. Prioritou je dnes oblast společenské odpovědnosti, která zohledňuje dopad chování firmy na své okolí. Zapojování firmy do společensky odpovědných aktivit pomáhá identifikovat obchodní příležitosti, posilovat důvěru u klientů a především zvyšovat motivaci zaměstnanců,“ uvedl vedoucí partner Deloitte ČR Josef Kotrba.

12:47
Španěly trápí nezaměstnanost

Bohužel nejen dobrými zprávami člověk (a náš web) je živ. Špatná zpráva přišla ze Španělska, kde je nyní nejvíc lidí bez práce za poseldních 17 let.  Míra nezaměstnanosti se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšila na 22,85 procenta z 21,5 procenta v předchozím čtvrtletí. Nezaměstnanost ve Španělsku se drží nad 20 procenty od roku 2010.

Počet nezaměstnaných převýšil pět milionů, což znamená, že téměř jeden ze čtyř ekonomicky aktivních obyvatel je bez práce. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil španělský statistický úřad. Počet lidí bez práce na konci prosince činil 5,3 milionu, a vzrostl tak z 4,9 milionu na konci třetího čtvrtletí. Výsledky jsou však o něco lepší než odhady ministerstva financí, které počítalo, že na konci roku bude bez práce 5,4 milionu Španělů.

Zpráva o nezaměstnanosti je dalším potvrzením toho, že země potřebuje reformy trhu práce. Nová konzervativní vláda slíbila reformy trhu práce, které mají zastavit další růst počtu lidí bez práce, a představit je chce v polovině února.

Vývoj španělské nezaměstnanosti (Zdroj: ElPais.com)

 

13:06
Zpět do Davosu: Ministři financí promluvili

Tak za sebou už mají budoucnost eura Wolfgang Schäuble a Francois Baroin (ministři financí Německa a Francie) - tedy alespoň v rámci diskuse na fóru v Davosu.

Zde vybírám, co "zásadního" řekli:

W. Schäuble

  • "Jako první musíme bojovat proti příčinám krize. Tento proces již prbíhá v některých zemích, kde je již vidět pozitivní dopad na trhy." - a zmínil Itáliim Španělsko - "vidíme, že důvěra se pomalu obnovuje"
  • Musíme se také ujistit, abychom neevysílali špatné signály a špatné náznaky. Nesmíme předcházet ty věci, které musí proběhnout jako první.
  • Nečekáme řecký bankrot. Vím, že řada investorů ho předvídá, ale já bankrot Řecka neočekávám. Pokud všechny strany budou dělat to, co se od nich očekává, můžeme se bankrotu vyhnout. Nyní řešíme konkrétní čísla (naráží na jednání věřitelů s Aténami)  a jsem celkem optimista, že dojde ke shodě. Nicméně Řekové musí dostát svoje závazky. A nejen dostaá, ale opravdu je splnit, což se v průběhu dvou let u všeho nestalo.

F. Baroin

  • Neomezená likvidita, kterou poskytla ECB prostřednictvím 3letých úvěrů (LTRO) snížila tlak na banky v Evropě a částečně pomohla obnovit důvěru... Nyní se musíme společně zamyslet nad tím, jak podpořit růst.
  • Snížení francouzského ratingu (S&P ho snížila z AAA na AA-) rozhodně nebylo katastrofou. Vláda se spíše než ratingem zabývá politikou a ekonomikou.

 

13:22
Komentář: Americká ekonomika akceleruje - na oslavy je však brzy

Jan Čermák, analytik ČSOB ve své glose předjímá dnešní čísla z USA o HDP (předběžný odhad za 4Q):

Navzdory všeobjímajícímu pesimismu americká ekonomika zrychluje. Dnes ve 14:30 by v USA měli zveřejnit první předběžný odhad růstu za čtvrtý kvartál roku 2011 a podle řady indicií byl růst viditelně vyšší než 3 % (podle našeho odhadu dokonce 3,6 %).

K poměrně svižnému růstu zřejmě přispěly především soukromé investice (pozor - nikoliv však zásoby), které v posledním čtvrtletí minulého roku až nečekaně vzrostly. Pomineme-li poněkud jalovou diskusi o tom, zdali je růstu vůbec zapotřebí, kterou lze občas zahlédnout v českých médiích, je dobré si uvědomit, že právě díky výše uvedenému růstu překonal americký HDP (ve stálých cenách - tj. očištěno o inflaci) konečně svá předkrizová maxima z roku 2007.

Mají tedy Američané důvod k oslavám? Zatím ani náhodou. Za prvé, navzdory tomu, že výkonnost americké ekonomiky překonala historická maxima zůstává míra nezaměstnanosti na nepřijatelných 8,5 %. Připomeňme, že před krizí se míra nezaměstnanosti pohybovala pod 5 %, přičemž průměr za posledních 20 let činí 6 %.

Za druhé, ačkoliv HDP je na maximu a zisky amerických firem (agregovaně za poslední čtyři čtvrtletí) již dávno překonaly historické rekordy, zůstávají americké akcie zhruba 16 % pod svými životními maximy. Z toho by si možná Američané nemuseli dělat tak těžkou hlavu, avšak fakt, že jejich penze jsou nemalým způsobem ovlivněny výkonem akciích, je přece jenom může znervózňovat.

A konečně za třetí, ač výkon ekonomiky vyšplhal na nové maximum zůstávají ceny nemovitostí v USA stále přibližně 32 % pod svým historickým vrcholem. Opět by na tom nebylo nic špatného, ale je třeba si uvědomit, že většina amerických domácností majících hypotéku dluží bankám více než jaká je hodnota jejich domu. Sečteno a podtrženo, nejen politici, ale především běžní Američané mají stále dost vážných důvodů si přát, aby jejich ekonomika rostla a to pokud možno alespoň tak rychle, jak se jí to dařilo v předchozích třech měsících.

13:45
Výsledky firem: Ford za očekáváním, na odhady nedosáhl

Americká automobilka Ford Motors hospodařila ve čtvrtém čtvrtletí s provozním ziskem 1,1 miliardy dolarů (asi 21,1 miliardy Kč), zatímco o rok dříve zisk činil 1,29 miliardy USD. Nižší zisk je výsledkem nepříznivých dopadů vysokých cen komodity a z části i ztrát, které automobilka utrpěla v Asii a v Evropě. Tržby se ale zvýšily zhruba o šest procent na 34,6 miliardy dolarů.

Zisk na akcii činil 20 centů, zatímco o rok dříve to u provozního zisku bylo 30 centů. Výsledek tak nesplnil odhady analytiků, kteří v průměru počítali se ziskem 25 centů na akcii. Tržby se naopak vyvíjely mnohem lépe a odhady překonaly.

Čistý zisk činil 13,6 miliardy dolarů (asi 260,8 miliardy Kč), což nelze srovnávat. Odráží se v něm totiž jednorázový příjem 12,4 miliardy dolarů v souvislosti s daňovým vyúčtováním. O rok dříve čistý zisk dosahoval zhruba 190 milionů dolarů.

14:15
Záchrana Řecka na dobré cestě, zaznívá z Davosu optimismus

Tak trochu resumé ohledně Řecka a jednání s věřiteli z dnešního dění v Davosu právě vyšlo v agenturách. I když jsem o tom psal, tak vám to i tak shrnu:

Ministři financí zemí eurozóny a další činitelé měnové unie předpokládají, že dohoda mezi Řeckem a jeho soukromými věřiteli bude v nejbližších dnech dokončena. V diskusi na ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu činitelé dali najevo optimismus nad posledním vývojem, který podle nich směřuje k tomu, že Řecko nebude nuceno vyhlásit státní bankrot.

"Jsme velmi blízko dohodě," řekl komisař Evropské unie pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn. Vrcholní ekonomičtí představitelé eurozóny tvrdí, že do sebe začínají zapadat i základní stavební kameny, které jsou nutné k vyřešení dluhové krize v celé eurozóně. To je hlavně snaha posílit takzvaný euroval, tedy záchranný fond eurozóny.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble upozornil, že sestavit nový záchranný program pro Řecko není snadné, protože Řecko neplnilo podmínky pomoci tak, jak bylo dohodnuto. Pomoc Řecku podle něj přesto bude hotova v řádu dnů.

"Platební neschopnost Řecka neočekáváme," řekl Schäuble. Upozornil však, že Atény musí dostát slibům v oblasti ekonomických a fiskálních reforem, neboť v posledních dvou letech v jejich plnění zaostávaly. Ministr varoval také před tím, aby se Řecku dávaly nevhodné pobídky.

14:26
Netržní, nefinanční vsuvka - Djokovič zdolal Murrayho na Australian Open

Dovolím si jednu sportovní odbočku.

Po obrovské bitvě zdolal Srb Novak Djokovič britského tenistu Andy Murrayho 3:2 na sety (6:3, 3:6, 6:7, 6:1 a 7:5) a postoupil tak do finále grandslamového turnaje Australian Open. V něm se střetne s španělským tenistou Rafaelem Nadalem v neděli ráno našeho času.

14:32
FLASH: Americký HDP na konci roku vzrostl o 2,8 %, trh čekal více

Americká ekonomika rostla ve čtvrtém čtvrtletí nejrychleji za poslední rok a půl, tempo růstu však zaostalo za odhady analytiků. Hrubý domácí produkt se zvýšil o 2,8 procenta po růstu o 1,8 procenta ve třetím čtvrtletí. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.

14:40
Šéfka MMF věří Řecku

Šéfka MMF se dnes v Davosu také vyjádřila na adresu Řecka. Přestože není spokojena s průběhem zavádění strukturálních reforem, tak vítá obnovení jednání Atén s věřiteli.

"Rozhodně nejsme spokojeni s tím, co dosud (Řekové) udělali, ale věřím, že společně vytvoříme pro zemi program... Dosud nebylo možné přijmout nabídku věřitelů, proto jsem ráda, že jednání byla obnovena a obě strany s vrátily k diskusnímu stolu."

15:26
Výměna stráží a portugalský problém

Jan Strouhal, editor HN Byznys

Opět jsem přebral on-line reportáž, a opět po kapitánu byznysové lodi IHNEDu Liborovi a opět mu musím poděkovat.

Zároveň jsem si všimnul jeho příspěvku, že v Davosu je cítit velký optimismus ohledně záchrany Řecka. To je možné, ale analytici si teď všímají toho ,že se investoři odvracejí od další zadlužené země - Portugalska.

Začínají proto čím dál více sílit názory, že Portugalsko nebude schopno ani v roce 2013 získat peníze z trhu a peroto bude potřebovat další finanční pomoc ze strany "trojky".

,,Pokud se podíváme, kde teď jsou výnosy dluhopisů Portugalska, je čím dál zřetelnější, že pro Portugalsko bude nemožné sehnat peníze na trhu v roce 2013.Bude tedy muset přijmout další pomoc, a to ještě v tomto roce.," myslí si Nikolaos Panigirtzoglou z JPMorgan.

Tak uvidíme..

15:59
Draghi: Kroky ECB odvrátily "credit crunch"

Příliv likvidity na trh v minulém měsíci v podobě 489 miliard od ECB zamezil omezení úvěrů, pochvaloval si v Davosu kroky své instituce prezident ECB Mario Draghi. Na druhou stranu ale šéf banky neví, jestli peníze byli "filtrovány" přes firmy a spotřebitele.

,,Víme jsitě, že jsme zabránili rozsáhlému nedostatku úvěrů. Nevíme ale, jestli tyto peníze šly do reálné ekonomiky? Nemáme o tom zatím žádné důkazy. Musíme počkat," doplnil Draghi.

Mario Draghi si fórum v Davosu očividně užívá.

16:15
Pohled na trhy: Amerika je v mínusu, trhům vládnou výsledky

Americké akcie otevřely poslední den obchodování v tomto týdnu smíšeně, teď už se ale všechny hlavní indexy propadají.

Obchodování je dnes hodně ovlivněno výsledky firem, pojďme si některé odhalit:

Druhý největší americký těžař ropy Chevron dnes uveřejnil hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál. Zisk společnosti poklesl na 5,1 mld. USD (2,58 USD na akcii), zatímco před rokem společnost vykázala zisk 5,3 mld. USD (2,64 USD na akcii). Tržní konsensus byl 2,84 USD na akcii.

Honeywell vykázal očištěný zisk na akcii 1,05 USD při odhadu 1,04 USD. Tržby ovšem za odhady mírně zaostaly, když dosáhly po meziročním růstu o 8 % 9,47 mld. USD při konsensu 9,56 mld. USD. Společnost také vykázala jednorázový nepeněžní náklad kvůli přecenění penzijních plánů 1,45 USD.

Automobilka Ford vykázala čistý zisk za čtvrtý kvartál 13,6 mld. USD, respektive 3,40 USD na akcii. Před rokem společnost vykázala zisk 190 ml. USD, respektive 0,05 USD na akcii. Zisk za poslední kvartál však byl výrazně ovlivněn vypuštěním rezerv způsobeným přeceněním rizik v objemu 12,40 mld. USD (tato akce byla analytickou veřejností očekávána).

16:37
Ondřej Jonáš: Příležitost v krizi

Ondřej Jonáš, investiční bankéř

"EU se schovává za MMF v neschopnosti řešit, co je především krize ústavní a instituční. Nejbohatší kontinent s kloboukem v ruce v Pekingu a Washingtonu působí morálně poklesle.

Expertiza MMF je nezbytná, účet za krizi by však měl zůstat v Evropě. Suverenitu států v úpadku bude nutné nahradit institučně kvalitnější legislativou a správou EU. Postupně se utváří konsensus o příčinách krize v komplexu nejen dluhu a rizikového profilu bank, ale také slabého růstu a konkurenceschopnosti. Nutné strukturální změny není lehké politicky prosadit a hlavně realizovat. Pokud nezabije, může hození do vody otužit.

V ČR je unikátní příležitost prodat CDS pojistku českého příspěvku MMF. Komu?"

CELOU DEBATU EKONOMŮ SI MŮŽETE PŘEČÍST V MACHÁČKOVĚ VÝMĚNĚ ZDE

16:50
Ach, ten Írán... A co ropa?

Íránský parlament bude v neděli rozhodovat o zastavení vývozu ropy do zemí Evropské unie. Pokud příslušný zákon schválí, export by mohl být zastaven už příští týden.

EU rozhodla o embargu na íránskou ropu 23. ledna, ale počítalo se s tím, že dodávky budou pokračovat až do června. Írán tím podle analytiků chce dát najevo, že EU sankcemi poškozuje hlavně sebe.

"Parlament v neděli bude muset schválit mimořádný zákon o zastavení vývozu íránské ropy do Evropy příští týden," sdělil podle agentury Fars Hosejn Írábráhím z bezpečnostního a zahraničního výboru.

CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE ZDE

17:08
Zárukou za půjčku MMF si centrální banka hájí svoji nezávislost, tvrdí ekonomové

Česká národní banka sice s půjčkou 38 miliard korun Mezinárodnímu měnovému fondu na pomoc eurozóně nesouhlasí, ale peníze poskytne. Ekonomové to pro server IHNED.cz hodnotí jako dobrý a bezpečný krok, který Česko ani banku nijak neohrozí. A považují to za dobrý politický signál do Bruselu.

PŘEČTĚTE SI NÁZORY EKONOMŮ NA PŮJČKU ČESKA MEZINÁRODNÍMU MĚNOVÉMU FONDU

17:19
ECB se nehodlá zapojit do dohody o oddlužení Řecka

 Evropská centrální banka se nehodlá nijak zapojovat do dohody o snížení řecké zadluženosti, kterou nyní Řecko sjednává se soukromými věřiteli. Sdělil to dnes člen řídícího výboru ECB Jörg Asmussen.

V minulých dnech se objevily výzvy, aby se k dohodě připojil kromě soukromého i veřejný sektor a zejména ECB, která by mohla odepsat část hodnoty svých řeckých státních dluhopisů.

ECB se ale odvolala na to, že jednání vede Řecko v rámci programu PSI, čili "zapojení soukromého sektoru". "ECB a eurosystém rozhodně nejsou soukromé," řekl Asmussen agentuře Reuters. "Je teď na řecké vládě, aby v jednáních se soukromými věřiteli rychle zvolila parametry výměny dluhopisů, aby byla zajištěna udržitelnost dluhu," dodal.

17:37
Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu stouply o 3,5 procenta

Akcie na pražské burze ve čtvrtém letošním týdnu stouply, hlavní index PX ve srovnání s minulým pátkem přidal 3,5 % na 967,8 bodu. Nejvýrazněji zlevnily akcie těžařské firmy . Nejvíce si naopak polepšily cenné papíry . V předchozím týdnu akcie stouply o pět procent. Index se ve čtvrtek dostal na nejsilnější úroveň od loňského října.

"Týden světového ekonomického fóra v Davosu se vyznačoval spíše pozitivnější náladou. Ta byla podpořena prohlášením šéfa americké centrální banky Fed ohledně ponechání dlouhodobě uvolněné měnové politiky USA s potenciálem dalších kroků směrem k nákupu vládních dluhopisů," uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Týdenní vývoj hodnoty indexu PX:

18:53
Řecko stále jedná o oddlužení, bude i o víkendu

Jan Strouhal, editor HNByznys

Tak jsem si nechal chvíli času na prohledání světových webů, jestli se náhodou ještě nějaká zajímavá zpráva neobjeví. Ale zdá se, že všichni už žijí víkendem.

Tedy kromě řeckého premiéra Papadimose, který se se svými kolegy snaží se soukromými věřiteli dojednat parametry oddlužení Řecka. Na nich by se všichni měli, alespoň podle slov premiéra, dohodnout do konce víkendu.

Jenže, kolikrát už jsme tato tvrzení slyšeli, a kde nic, tu nic. Řekové mají na dohodu de facto ještě měsíc, a známe jejich siesty. Ale kdyby náhodou překvapili, dozvíte se to zde jako první. Jsme totiž neustále v pohotovosti.

V pondělí nás čeká aukce italských dluhopisů a hlavně summit EU. Nebude tedy o události nouze.

19:11
EU a MMF chtějí od Řecka další škrty

Evropská unie a Mezinárodní měnový fond požadují od Řecka další výdajové škrty a uskutečnění dávno dohodnutých reforem. Podmiňují tím svůj souhlas s novým záchranným balíkem, bez něhož by Řecko muselo vyhlásit bankrot. Plyne to z dokumentů, které získala agentura Reuters.

Řecko musí přesvědčit mezinárodní věřitele, že se snaží realizovat dohodnuté reformy a úspory. Partneři jsou stále nervóznější z toho, že i přes mohutnou finanční pomoc a stále nové plány úspor se situace země v podstatě nezlepšuje. Zavádění dalších úspor a reforem vázne zejména proto, že v dubnu se v zemi konají parlamentní volby. Věřitelé se také obávají, že nová vláda se dohod nebude držet.

19:33
Snížení ratingu šesti zemím eurozóny

Ratingová agentura Fitch snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti šesti zemím eurozóny. Rating klesl Itálii, Španělsku, Irsku, Belgii, Slovinsku a Kypru. Fitch již v prosinci varoval, že může rating těchto zemí snížit kvůli absenci komplexního řešení dluhové krize v eurozóně.

19:42
Propad ratingů pěti zemí podle agentury Fitch

Jak se snížily ratingy pěti zemí eurozóny? Irsko nakonec i přes původní prognózy získalo stejný rating.

• Belgie z AA+ na AA
• Slovinsko z AA- na A
• Kypr z BBB na BBB-
• Španělsko z AA- na A
• Itálie z A+ na A-

19:56
Důvody zhoršení ratingů

Agentura Fitch tvrdí, že problémem Itálie je příliš pomalý růst v kombinaci k rostoucím dluhem, zatímco Španělsko čelí "výrazně zhoršeným fiskálním a ekonomickým vyhlídkám". Ratingová agentura dále uvádí, že zvážila "výrazné zhoršení ekonomického výhledu" v Evropě navzdory snahám Evropské centrální banky vyrovnat se s tlakem trhů.

20:11
Proč zůstal Irsku stejný rating?

Irsko sice snížení ratingu uniklo, musí se však smířit s negativním výhledem do budoucna. Důvodem je prý náchylnost ekonomiky k monetárním a finančním šokům v krátkodobém horizontu.

20:21
Roubini: Krize může trvat i do konce dekády

Americký ekonom Nouriel Roubini se domnívá, že jsou nutné "hlouboké změny" v globální ekonomice, jinak nás čekají horší časy. Tvrdí, že jinak nás čeká recese do konce desetiletí.

20:38
Poláci černý scénář neočekávají

Poláci si i v těžkých dobách pro Evropu věří. Počítají s letošním růstem HDP o 2,5 procenta. Podle premiéra Donalda Tuska se v Polsku "černý scénář konat nebude".

21:06
Monti: Snížení ratingu od Fitch není nic překvapivého

Finanční trhy na večerní zprávu Fitch už příliš nereagovaly. Kurz eura nakrátko ztratil část dnešních zisků a klesl k dolaru pod 1,32 USD, brzy poté však evropská měna oživila a dostala se na 1,3208 USD, nové maximum od 13. prosince.

Italský premiér Mario Monti v televizním rozhovoru na otázku, jak hodnotí snížení ratingu, řekl, že k němu přistupuje s "nezaujatou vyrovnaností" a že o nic překvapivého nejde.

22:43
Rozloučení a off-topic závěrem: Facebook začne s vyplňováním dokumentů pro úpis akcií

Na závěr dnešní on-line reportáže jedna pozitivní, byť poněkud "off-topic" zpráva. Facebook začne příští týden podle informací Wall Street Journal s vyplňováním dokumentů pro veřejný prodej akcií.

Více informací zde.

Po zbytek dnešního večera se s Vámi naše redakce loučí. Děkujeme za pozornost.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist