Hned první akce Nadačního fondu proti korupci - totiž rozvíření kauzy kolem pražského Dopravního podniku - se zakladateli fondu Karlu Janečkovi vrátila jako bumerang. Advokátní kancelář Šachta & Partners na něho podala trestní oznámení, že jeho firma RSJ okrádá český stát o daně, a proto svůj byznys provozuje na Mauriciu. Týdeník Ekonom se proto pokusil rozklíčovat, v čem vlastně Janečkův byznys spočívá a zda skutečně páchá nepravosti.
Janeček princip svého byznysu - obchodování s deriváty řízené vysokorychlostními počítači - přibližuje na modelu dětské hry kuličky. "Když jsem je jako dítě hrál, byly na výměnu kuliček de facto kurzy - jedna skleněnka třeba za 20 hliněnek. Já nyní jako tvůrce trhu jsem na straně nabídky i poptávky - prodávám skleněnku za 22 hliněnek a kupuji ji za 18. Kurz se přitom může hýbnout, třeba při kurzu duhovky za 25 hliněnek proděláme. V našem byznysu je takových ,kuliček' ale spousta, a na omezení rizika - abychom třeba neměli moc ,hliněnek' - máme právě matematické modely," říká.
Janečkem spoluvlastněná tuzemská společnost RSJ je největším obchodníkem na londýnské burze NYSE Liffe. Mezi největší patří i na derivátových burzách CME v Chicagu a Eurex ve Frankfurtu. Celkový objem obchodů dosahuje neuvěřitelných 4,3 biliardy korun ročně.
Tento typ obchodování vynesl Janečkovi a dalším akcionářům RSJ zhruba jednu miliardu ročně v posledních třech letech. Při vložených přibližně dvou miliardách to znamená úctyhodnou výnosnost 50 procent ročně. "Můj podíl na zisku je někde mezi 20 a 50 procenty," tvrdí Janeček, který je tak pravděpodobně největším podílníkem investičního fondu RSJ Prop se sídlem na Mauriciu, jehož aktiva jsou z Česka obhospodařována právě firmou RSJ. Co ovšem říká jasně, jsou dvě teze: daně nikam neulívá a jeho byznys je absolutně průhledný.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.