Hned první akce Nadačního fondu proti korupci - totiž rozvíření kauzy kolem pražského Dopravního podniku - se zakladateli fondu Karlu Janečkovi vrátila jako bumerang. Advokátní kancelář Šachta & Partners na něho podala trestní oznámení, že jeho firma RSJ okrádá český stát o daně, a proto svůj byznys provozuje na Mauriciu. Týdeník Ekonom se proto pokusil rozklíčovat, v čem vlastně Janečkův byznys spočívá a zda skutečně páchá nepravosti.

Janeček princip svého byznysu - obchodování s deriváty řízené vysokorychlostními počítači - přibližuje na modelu dětské hry kuličky. "Když jsem je jako dítě hrál, byly na výměnu kuliček de facto kurzy - jedna skleněnka třeba za 20 hliněnek. Já nyní jako tvůrce trhu jsem na straně nabídky i poptávky - prodávám skleněnku za 22 hliněnek a kupuji ji za 18. Kurz se přitom může hýbnout, třeba při kurzu duhovky za 25 hliněnek proděláme. V našem byznysu je takových ,kuliček' ale spousta, a na omezení rizika - abychom třeba neměli moc ,hliněnek' - máme právě matematické modely," říká.

Janečkem spoluvlastněná tuzemská společnost RSJ je největším obchodníkem na londýnské burze NYSE Liffe. Mezi největší patří i na derivátových burzách CME v Chicagu a Eurex ve Frankfurtu. Celkový objem obchodů dosahuje neuvěřitelných 4,3 biliardy korun ročně.

Tento typ obchodování vynesl Janečkovi a dalším akcionářům RSJ zhruba jednu miliardu ročně v posledních třech letech. Při vložených přibližně dvou miliardách to znamená úctyhodnou výnosnost 50 procent ročně. "Můj podíl na zisku je někde mezi 20 a 50 procenty," tvrdí Janeček, který je tak pravděpodobně největším podílníkem investičního fondu RSJ Prop se sídlem na Mauriciu, jehož aktiva jsou z Česka obhospodařována právě firmou RSJ. Co ovšem říká jasně, jsou dvě teze: daně nikam neulívá a jeho byznys je absolutně průhledný.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.