Hned první akce Nadačního fondu proti korupci - totiž rozvíření kauzy kolem pražského Dopravního podniku - se zakladateli fondu Karlu Janečkovi vrátila jako bumerang. Advokátní kancelář Šachta & Partners na něho podala trestní oznámení, že jeho firma RSJ okrádá český stát o daně, a proto svůj byznys provozuje na Mauriciu. Týdeník Ekonom se proto pokusil rozklíčovat, v čem vlastně Janečkův byznys spočívá a zda skutečně páchá nepravosti.

Janeček princip svého byznysu - obchodování s deriváty řízené vysokorychlostními počítači - přibližuje na modelu dětské hry kuličky. "Když jsem je jako dítě hrál, byly na výměnu kuliček de facto kurzy - jedna skleněnka třeba za 20 hliněnek. Já nyní jako tvůrce trhu jsem na straně nabídky i poptávky - prodávám skleněnku za 22 hliněnek a kupuji ji za 18. Kurz se přitom může hýbnout, třeba při kurzu duhovky za 25 hliněnek proděláme. V našem byznysu je takových ,kuliček' ale spousta, a na omezení rizika - abychom třeba neměli moc ,hliněnek' - máme právě matematické modely," říká.

Janečkem spoluvlastněná tuzemská společnost RSJ je největším obchodníkem na londýnské burze NYSE Liffe. Mezi největší patří i na derivátových burzách CME v Chicagu a Eurex ve Frankfurtu. Celkový objem obchodů dosahuje neuvěřitelných 4,3 biliardy korun ročně.

Tento typ obchodování vynesl Janečkovi a dalším akcionářům RSJ zhruba jednu miliardu ročně v posledních třech letech. Při vložených přibližně dvou miliardách to znamená úctyhodnou výnosnost 50 procent ročně. "Můj podíl na zisku je někde mezi 20 a 50 procenty," tvrdí Janeček, který je tak pravděpodobně největším podílníkem investičního fondu RSJ Prop se sídlem na Mauriciu, jehož aktiva jsou z Česka obhospodařována právě firmou RSJ. Co ovšem říká jasně, jsou dvě teze: daně nikam neulívá a jeho byznys je absolutně průhledný.

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.