Spekulovat na růst akciové trhu? Každý, kdo se rozhodl bojovat s ním o zisk, hledá odpověď na tuto otázku svou vlastní cestou - mnohdy neúspěšně. Ani redakce IHNED.cz nezná žádný zaručený recept na zbohatnutí.

Na HNByznys nicméně pravidelně zveřejňujeme HNByznys index - pomocný indikátor popisující pohled analytiků na akciový, měnový i komoditní trh.

A nejzajímavějších názorů jsme se v únoru dočkali na zlatě. "Pro dlouhodobé investory (5 a více let) není současná vysoká cenová hladina příliš důležitá. V půlročním horizontu bych se na trh ani nebál vstoupit," říká například Jiří Tyleček z XTB.

"Krátkodobí investoři by měli vnímat především více než desetiprocentní vzestup zlata v průběhu ledna. V horizontu měsíců bychom ale i tak měli být výše než dnes," doplňuje svůj výhled Tyleček.

Na druhou stranu ale nelze zamlčet to, že hodnota zlata vyjádřená v českých korunách se v uplynulém týdnu přiblížila historickým maximům (33.500 CZK/oz.). Investice do zlata za cenu 33 tisíc korun za unci už tak lákavě nevypadá.

Graf ceny zlata - vyjádřeno v korunách:

Zlato prozatím potvrzuje únorový výhled analytiků a v porovnání s cenou z počátku roku zatím stagnuje. "Krátkodobě je rezistence na hladině 1765 dolarů, potenciální korekce může jít na 1690 dolarů," komentuje pohled na graf Ole S. Hansen, komoditní stratég dánské investiční banky Saxo Bank.

"Poslední kroky politiků nás utvrzují v tom, že inflační tlaky v dlouhodobém horizontu zřejmě převáží. Jediné co by krátkodobě mohlo vyvolat velmi silný výprodej na komoditách je ´tvrdé přistání Číny´. O tom se ale mluví už několik let, takže se neodvažuji odhadovat jestli se ho dočkáme v příštím půlroce," myslí si pak Pavel Hála ze společnosti Silverum.

Vývoj na komoditách a měnách (od počátku roku)

Názor odborníka

Ole S. Hansen, komoditní stratég Saxo Bank

Ropa Brent se bude v příštích 6 měsících pravděpodobně obchodovat v pásmu 105/115 USD. K růstu na vyšší úrovně by ji mohla vyhnat pouze eskalace geopolitického napětí.

Zlato: 1900 USD

Za nezanedbatelný považují analytici i vliv eurodolaru. Tento klíčový měnový pár vidí většina z námi oslovených analytiků níže než dnes. "Euro může být pod tlakem kvůli současné velmi uvolněné měnové politice v eurozóně. Jak ale naznačil nedávno Ben Bernanke, Fed se může poměrně brzy přidat, což by americký dolar dostalo opět pod tlak," upozorňuje analytik Jaroslav Brychta z XTB.


Pavel Hála, analytik Silverum

"Situace se nyní jeví tak jasná jako málokdy předtím. A to je asi jediná věc, která mě trochu znepokojuje."

"Až příliš mnoho lidí vidí současnou situaci na zlatě očekává růst. Z hlediska sentimentu to není dobré. Fakta zmíněná ve výhledu se ale ignorovat nedají, takže mi tentokráte nezbude, než se připojit k většině."


Graf ceny zlata - v amerických dolarech:

HNByznys index - únor

V anketě HNByznys index nálady analytiků odpovědělo celkem 29 analytiků. Volili na názorové škále od -5 až po 5, kde -5 vyjadřuje absolutní převědčení o poklesu instrumentu, +5 pak o jeho růstu.

Njevyšší přesvědčení o růstu panuje mezi analytiky (pro následujících 6 měsíců) na ceně zlata (známka: +1,04), ztrácet by pak měl eurodolar (známka: -1,19).

Unipetrol, outsider pražské burzy

S odeznívající výsledkovou sezónou v USA se dere do popředí zájmu trhu ta evropská. Investoři si podle analytiků už pomalu přestávají všímat Řecka a poohlížejí se po další rizikové zemi – Portugalsku.

„Do jisté míry by mohl trhy uklidnit schválený fiskální kompakt, nicméně jeho dopad bude spíše dlouhodobý a neznamená to, že se dluhové problémy Evropy nemohou po nyní klidnějším období dále vyhrotit,“ říká pro IHNED.cz Milan Vaníček z J&T Banky.

V rámci pražského parketu vyšly z ankety HNByznys index nejlépe akcie a (emise obdržely známku +0,72), v plusu by se ale v půlročním horizontu měly udržet všechny klíčové tituly ze SPAD.


EXKLUZIVNÍ INFOGRAFIKA: HNByzIndexia - půlroční výhled

HNByznys index - 6M (únor 2012)

 

Vzhledem k blížícímu se období spojenému s dividendou můžeme podle analytiků například očekávat udržení  na hladině 800 Kč za akcii.

„Jestli vydrží pozitivní nálada v řešení dluhové krize a potvrdí se expanzivní kroky FEDu a ECB, pak bych navíc ještě předpokládal, že akcie  se mohou posunout k naší cílové ceně, tedy k 500 korunám,“ doplňuje Vaníček.

  by podle analytiků oslovených serverem IHNED.cz měl být na konci července za 170 korun, tedy zhruba na současných úrovních. Cena akcie již na této hladině delší dobu stagnuje a podle názoru expertů nemá dostatek vlastních sil k růstu.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

„Výsledky za poslední čtvrtletí rozhodně nebudou impulzem k posílení. Pro investory tak nebude tento titul příliš atraktivní,“ myslí si David Brzek z Fio banky.


Milan Vaníček, J&T Banka Praha:

"Předpokládám, že by se CME mohlo přiblížit ke 200Kč hranici."


Unipetrol je navíc z dlouhodobého hlediska hodnocen analytiky negativně. Zároveň s tím je ale i tradičně rezistentní vůči jakýmkoliv kurzotvorným informacím.

„Je možné, že si po výsledcích investoři konečně uvědomí, že férová cena je někde úplně jinde,“ varuje na závěr Tomáš Menčík ze společnosti Cyrrus.

HNByznys index - 6M (únor 2012)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist