Česká zbrojovka z Uherského Brodu, výrobce ručních palných zbraní, měla v loňském roce nejvyšší tržby ve své historii. Přesáhly dvě miliardy korun, což je podle předběžných hospodářských výsledků meziročně nárůst o více než 300 milionů korun.

Firma loni vyrobila i rekordní počet zbraní. "Za loňský rok očekáváme zisk po zdanění okolo 200 milionů Kč," řekl generální ředitel České zbrojovky Lubomír Kovařík. O rok dříve v roce 2010 přitom společnost vykázala zisk přes 138 milionů korun.

"Z pohledu roku 2011 byla Česká zbrojovka velmi úspěšná. Jsem rád, že průběžně probíhají dodávky do Armády České republiky, za zmínku jistě stojí i skutečnost, že naše dceřiná společnost v USA dosáhla historicky nejvyšších tržeb ve výši 28,7 milionů dolarů.

Bezesporu jsou úspěchem i dodávky pro ozbrojené složky Thajska nebo pro potřeby Ministerstva vnitra Egypta. Radost mi dělají i dodávky loveckých zbraní pro civilní trh v Ruské federaci nebo v Austrálii," poznamenal Kovařík.

Česká zbrojovka, která patří k největším světovým výrobcům ručních palných zbraní - pistolí, pušek a samopalů, jich loni vyrobila kolem 171.000 kusů. Například české armádě začala dodávat nové útočné pušky CZ 805 Bren, které nahrazují jiný její výrobek, letitý samopal vzor 58. Společně s Meoptou Přerov mají do konce roku 2013 dodat armádě téměř 8000 těchto pušek v hodnotě 1,1 miliardy Kč.

Zahraničí je priorita

Produkce zbrojovky podle Kovaříka loni směřovala z více než 70 procent do zahraničí. "Z pohledu celkového exportu ČR v oblasti zbraní realizuje Česká zbrojovka celou jednu čtvrtinu," přiblížil generální ředitel.

Kromě zbraní loni firma zahájila například i výrobu komponentů pro nový letecký motor H 80 společnosti GE Aviation - nástupce společnosti Walter, která vyráběla motory legendárních letadel L 410. Pro letošek Česká zbrojovka opět očekává tržby více než dvě miliardy korun.

Na březnovém veletrhu v Norimberku hodlá podle Kovaříka předvést inovace stávajících zbraní, například kulovnici řady CZ 550 Predator v kamufláži a v sadě s optikou. "Zásadnější novinky čekají na dokončení až v druhé polovině roku," uvedl ředitel.

Průměrný počet kmenových zaměstnanců společnosti loni dosáhl čísla 1209, předloni to bylo 1164. Externích zaměstnanců firma zaměstnávala 118, v roce 2010 to bylo 48. Podle Kovaříka by letos počet zaměstnanců měl mírně narůst. Mělo by jít zejména o vysokoškoláky a absolventy střední školy COPt, která sídlí v areálu zbrojovky a jejíž učební obory jsou s její činnosti úzce spjaty.

Současná akciová společnost Česká zbrojovka vznikla v roce 1992. Historie zbrojní výroby v Uherském Brodě ale sahá až do 30. let minulého století. Loni si tak firma připomněla 75. výročí od svého založení. Kromě produkce zbraní v mateřském závodě vyrábí také zbraně pro sport a lov v Brně.