Ropní producenti ze skupiny největších světových ekonomik G20 slíbili podniknout opatření proti škodlivému dopadu silně rostoucích cen ropy na světovou ekonomiku.
Řekl to po sobotních jednáních v Mexiku náměstek italského ministra hospodářství Vittorio Grilli.
Návrh nedělního komuniké z třídenní schůzky G20 označuje podle zdrojů agentury Reuters drahou ropu za jedno z rizik pro oživení globální ekonomiky.
"Vývoj cen ropy je jedním z potenciálních rizik pro globální ekonomiku a mezi členy G20 se o tom dobře ví. Země, které těží ropu, si jsou tohoto rizika vědomy a sdělily, že podniknou kroky, které zabrání tomu, aby se toto riziko stalo skutečností," řek italský činitel novinářům.
Členem G20 je mimo jiné Saúdská Arábie, největší světový vývozce ropy. Jinými významnými dodavateli ropy v G20 jsou Kanada, Rusko a Mexiko. Saúdská Arábie minulý týden podle zdrojů Reuters v reakci na růst cen ropy na mnohaměsíční maxima prudce zvýšila vývoz a nabízí nyní zákazníkům dodatečné dodávky.
Provozní ředitel Mero: Česko místo z Íránu odebírá ropu z Kazachstánu - čtěte ZDE
Co ve skutečnosti stojí za zájmem o Falklandy? Ostrovy skrývají miliony barelů ropy - čtěte ZDE
Cena severomořské ropy Brent v pátek stoupla na desetiměsíční maximum nad 125 dolarů za barel a v přepočtu na eura se vyšplhala na rekordní úroveň nad 93 eur za barel. Ropu nyní táhne vzhůru eskalující napětí mezi Iránem a Západem, který proti Teheránu zpřísňuje sankce za jeho jaderný program.
G20 směřuje k dubnovému sjednání globálního balíku pro eurozónu
Nejvyšší finanční činitelé skupiny největších světových ekonomik G20 se dnes zřejmě domluví na tom, že v dubnu vypracují dohodu o druhém globálním záchranném balíku proti šíření dluhové krize v eurozóně. Sjednání takové dohody musí předcházet z evropské strany posílení vlastních záchranných fondů. Německo, které je pro to rozhodující, dalo nyní najevo, že na tento krok přistoupí.
Celkově se ve druhém globálním balíku s účastí Mezinárodního měnového fondu (MMF) počítá se sumou téměř dvou bilionů dolarů, což by byla dosud největší globální akce. V roce 2008 mobilizovala G20 na podporu světové ekonomiky, zasažené finanční krizí a hlubokou recesí, bilion dolarů.
Evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn v sobotu na třídenní schůzce G20 v Mexiku prohlásil, že eurozóna se na posílení kapacit stálého Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) a zbývajících zdrojů dočasného Evropského fondu finanční stability (EFSF) dohodne v březnu. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble poté řekl, že německá vláda o této věci rozhodne během příštího měsíce, a naznačil, že dá posílení "eurovalu" zelenou.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist