Od pátečního jednání tripartity se očekával ostrý střet mezi zástupci velkých firem a drobných živnostníků. Jednání nicméně skončilo velmi rychle, odboráři odešli, protože premiér Petr Nečas jim nechtěl ustoupit kvůli reformám.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) a předseda obchodního řetězce COOP Zdeněk Juračka vládě navrhne výrazné zpřísnění podmínek pro drobné podnikatele.

Konkrétně má jít o zvýšení sociálních a zdravotních odvodů OSVČ o 100 %, povinné zavedení registračních pokladen, podstatné omezení daňových paušálů pro OSVČ a také snížení registračního prahu pro povinné plátcovství DPH.

Zástupci drobných živnostníků poslali premiéru Petru Nečasovi otevřený dopis, ve kterém jej vyzývají, aby návrhy odmítl.

Snaží se zničit konkurenci, tvrdí podnikatelé

"Zcela zřejmým cílem je snaha členů SOCR, zejména obchodních řetězců, poškodit svoje konkurenty drobné a střední živnostníky v maloobchodu, pohostinství a cestovním ruchu. I takovým způsobem je možné v ČR vést konkurenční boj," píše se v dopise, pod kterým je podepsán předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků Bedřich Danda, 1.místopředseda Strany soukromníků ČR Rudolf Baránek a prezident Unie středního stavu Jaromír Schubert.

Právě Schubert bude tím, kdo bude drobné podnikatele na pátečním jednání vlády se zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců zastupovat. Tripartita začíná jednat v pátek od osmi hodin.

"Velký průmysl chce obětovat malé a střední podnikání, aby se nezvyšovala korporátní daň. Je to, jako kdyby teď živnostenská společenství a sdružení navrhla rozpočtově zodpovědné zvýšení daně z příjmu právnických osob, např. o dvě procenta," píše se v e-mailové korespondenci zástupců malých podnikatelů, kterou má IHNED.cz k dispozici.

"Ano, budu zvýšení sociálních a zdravotních odvodů OSVČ navrhovat, to mohu potvrdit, podrobnosti ale nechci před jednáním tripartity uvádět," řekl IHNED.cz Zdeněk Juračka.

"Vládě předložím zprávu analytického týmu skupiny pro vnitřní obchod, která měla za úkol najít cesty, jak srovnat podmínky pro podnikání subjektů na českém trhu," upřesnil Juračka. Zpřísnění podmínek pro drobné živnostníky je podle něj nezbytné.

"Trend je u nás jednoznačně špatný. Stávající stav legislativy umožňuje, abyste v rámci podnikání hledali cesty, které vám umožní platit nižší daně a odvody na sociální pojištění. Z firem odcházejí zaměstnanci a pracují jako OSVČ. A jak se ta poctivá skupina zmenšuje, stát vybírá málo daní, a hrozí tedy, že je bude muset zvyšovat," vysvětluje Juračka.

Paušály jen do obratu deset milionů

Zástupci živnostníků ale odmítají, aby kvůli tomu byli biti všichni.

"Je pravda, že rozpočet je přes paušály vykrádán, a to především velkými právnickými a konzultantskými kancelářemi, které mají obrat stovky milionů, a přesto u svých právníků uplatňují paušály OSVČ," řekl IHNED.cz 1. místopředseda Strany soukromníků ČR Rudolf Baránek.

"Navrhli jsme proto premiérovi, a on s tím souhlasí, aby nákladové paušály mohly uplatňovat jen firmy do obratu 10 milionů korun, a ty s vyšším obratem vedly normální účetnictví," řekl Baránek.

Registrační pokladny považuje za věc vyřízenou před mnoha lety, která nic neřeší. "Stále se ale najdou lidé, kteří to budou pořád znovu vytahovat," dodal Baránek.

Zástupci živnostníků podle něj předloží také další změnu, která by se měla týkat daňových odpočtů na děti. Stát by kvůli těmto odpočtům neměl vracet daňové přeplatky. Baránek upozornil, že díky odpočtům na děti, které se vůbec nenacházejí na území ČR, získávají daňové přeplatky často především zahraniční podnikatelé, například Vietnamci či Ukrajinci.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist