Průměrné ceny mobilního volání v České republice v loňském pololetí proti konci roku 2010 klesly o deset procent na 2,51 Kč za minutu. Firmy volaly o 23 haléřů levněji, naopak domácnosti za 2,94 Kč za minutu. Na konferenci Telekomunikační trh v ČR to v úterý uvedl předseda Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavel Dvořák. S čísly nesouhlasí nevládní vědomostní centrum Informační institut.
Podle Dvořáka jde o skutečně realizované ceny na českém trhu, nikoliv o nabídkové ceny operátorů. Od roku 2007 se průměrná cena volání snížila téměř o dvě pětiny z více než čtyř korun za minutu.
Petr Cibulka z Informačního institutu, který metodiku úřadu pro srovnání cen hovorů dlouhodobě kritizuje, naproti tomu tvrdí, že jeho údaje jsou nereálné.
"Jednoduchý pohled do nedávno akreditovaného tarifomatu ukazuje, že pro průměrnou fyzickou osobu, která provolá po ČR průměrných 80 minut měsíčně, je nejnižší dostupná nabídka za pět korun za minutu," uvedl Cibulka, který působí také jako asistent v Národní ekonomické radě vlády (NERV).
Podle mluvčího ČTÚ Františka Maliny ale Cibulka porovnává nesrovnatelné, protože vychází z nabídkových cen, které jsou výrazně vyšší, než kolik uživatelé ve skutečnosti platí.
Nespokojení bloggeři si stěžují na Tarifomat, ten začal se změnami - čtěte ZDE
Vodafone ustoupil uživatelům. Data se po překročení limitu nezastaví - čtěte ZDE
Nejdražší v Evropě?
ČTÚ v posledních měsících čelil kritice kvůli údajně vysokým cenám v porovnání s ostatními evropskými zeměmi.
Podle poslance a předsedy podvýboru pro ICT Jana Husáka (TOP 09) je v Česku volání šestkrát až 13krát dražší než v jiných evropských zemích. Podle srovnání Evropské komise jsou ale ceny zhruba na evropském průměru.
Počátkem března jmenoval ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba na uvolněné místo v radě ČTÚ Ondřeje Malého, novináře Hospodářských novin, který byl velkým kritikem předraženého volání v Česku.
Úřad se chystá během roku snížit poplatky, které si platí mezi sebou operátoři za volání do mobilních sítí ze současných 1,08 Kč za minutu na 55 haléřů. Dvořák upozornil na to, že pokles poplatku se ale v koncových cenách projevuje jen v omezené míře.
Tlak na snižování cen by mohl vyvolat vstup nového mobilního operátora, který by získal potřebné kmitočty z aukce frekvencí uvolněných přechodem na digitální televizní vysílání. Návrh podmínek aukce úřad zveřejnil k diskusi. Se samotnou aukcí, která by mohla vynést kolem deseti miliard korun, počítá na podzim.
Český telekomunikační úřad by také mohl již v létě nařídit současným mobilním operátorům, aby do svých sítí pustili nové hráče. Příští týden by měla rada úřadu schvalovat návrh, který umožní regulaci mobilního trhu a následný vstup takzvaných mobilních virtuálních operátorů, řekl jeho předseda Pavel Dvořák.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist