Britský finanční ústav HSBC Holding do konce třetího čtvrtletí odejde ze Slovenska. Napsal to ve středu ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Rozhodnutí jedné z největších bankovních skupin světa souvisí se snahou celkově zefektivnit činnost a zaměřit se na zvýšení ziskovosti.

Banka uvedla, že nové služby přestane na Slovensku nabízet hned, kompletní servis tak bude poskytovat už jen klientům, s nimiž má smlouvu z dřívějška. HSBC na slovenský bankovní trh vstoupila v roce 2005, tedy krátce po vstupu Slovenska do Evropské unie.

"Byznysu v České republice se to nijak nedotkne," řekl IHNED Mark Winterflood, výkonný ředitel HSBC pro Českou republiku.  Podle Winterflooda bylo menší a méně významné zastoupení banky na Slovensku zrušeno v rámci změn v portfoliu skupiny podle pěti kriterií, se kterými začala již v polovině roku 2011. Dalších zemí v regionu střední a východní Evropy se rušení poboček týkat nemá.

"Účty některých zákazníků budou převedeny do HSBC v České republice, pokud to smluvní podmínky s klientem dovolí," dodal Winterflood.

Část slovenských zaměstnanců banky by mohla najít uplatnění v pobočkách v Česku v závislosti na jejich kvalifikaci a nabídce volných míst.

Šéf HSBC Douglas Flint analytikům řekl, že banka chce svoje celosvětové aktivity celkově zjednodušit. Zdůvodňoval to mimo jiné rizikem, které bude pro banky představovat přísnější regulace. Ta bude vyžadovat i posílení kapitálových rezerv.

HSBC na Slovensku nepatří k významným bankám. Zaměřuje se tam především na podnikové bankovnictví a správu aktiv.