Evropská komise dala Energetickému a průmyslovému holdingu pokutu 2,5 milionu eur (60 milionů korun) za to, že během razie inspektorů v sídle společnosti v roce 2009 měli zaměstnanci EPH dělat obstrukce.

Šéf a spolumajitel Energetického a průmyslového holdingu Daniel Křetínský považuje rozhodnutí Evropské komise (EK) za mírné. Zatím není schopen jednoznačně odpovědět na otázku, zda pokutu jeho firma přijme bez protestu, nebo se bude bránit u Evropského soudu. "Zaplatíme, ale možnost obrátit se na soud analyzujeme," říká v rozhovoru pro HN.

HN: Jak situaci hodnotíte?

Máme smíšené pocity. Na jednu stranu je jasné, že  absolutní výše pokuty není v kontextu praxe komise nějak zásadní, na druhou stranu jsme přesvědčeni, že existovaly dostatečné důvody pro zastavení řízení bez pokuty nebo případně pokuty v rozumné výši.

Zdá se, že proti nám hrál výrazně fakt, že EK – a vyplývá to i z vyjádření komisaře Joaquína Almunii – chtěla především vytvořit precedens pro podobné případy. Chtěla dát signál, že bude postihovat jakékoli pochybení při nakládání s elektronickou poštou během prověrek na kontrolovaných firmách.

 

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se