Zdálo se, že schválení druhého řeckého balíku ze strany eurozóny a MMF zažehnalo to nejhorší z dluhové krize na starém kontinentu. Po krátkém oddechovém čase se ale trhy zaměřují na další země eurozóny, které mají problémy.
Do centra pozornosti trhů se dostalo Španělsko. To stejně jako Řecko i další země bojuje s nadměrným dluhem. Podle analytiků se ale Španělsko druhým Řeckem nestane, protože na rozdíl od Atén nemá problémy s platební neschopností.
"Srovnávat obě země je házením jablek a hrušek do jednoho pytle. Naštěstí je situace ve Španělsku výrazně odlišná a dosažení dlouhodobě udržitelných veřejných financí je podstatně jednodušší," tvrdí David Marek, hlavní ekonom Patria Finance.
Kvůli zadlužení chystá Madrid rozsáhlý balík opatření, se kterými ale nesouhlasí Španělé. Vyšli proto do ulic protestovat v jednodenní generální stávce. Trnem v oku stávkujícím jsou reformy a škrty nové pravicové vlády, který má v pátek schvalovat rozpočet, který počítá s výrazným omezením výdajů na sociální a další oblasti jako plnění slibu Bruselu na snížení zadluženosti a státního deficitu.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.