Míra nezaměstnanosti v Německu v březnu podle sezonně očištěných údajů klesla na 6,7 procenta z únorových 6,8 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od znovusjednocení země v roce 1990. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů, které dnes zveřejnil spolkový úřad práce.

Počet nezaměstnaných se snížil o 18.000 na 2,841 milionu. Analytici čekali pokles o 10.000 osob.

"Současné období ekonomické slabosti nezanechalo na trhu práce žádné stopy," řekl šéf úřadu Frank-Jürgen Weise. "Poptávka po pracovních silách zůstává vysoká," dodal. K poklesu nezaměstnanosti podle něj přispělo jarní oživení ekonomické aktivity.

"Údaje o trhu práce jsou lepší, než se očekávalo. Trh práce je stále ve velmi dobrém stavu, a to navzdory období slabého růstu," řekl analytik Peter Meister ze společnosti BHF-Bank.

Růst sice zpomaluje, ale lidi práci mají

"Příznivá situace na trhu práce bude pravděpodobně pokračovat. Hospodářský růst ale zřejmě nebude tak dynamický, jako loni," dodal.

Příznivý vývoj německého trhu práce kontrastuje se situací v eurozóně, kde se míra nezaměstnanosti začátkem roku vyšplhala na 10,7 procenta, tedy na nejvyšší úroveň od zavedení eura.

Podle neočištěných údajů se v Německu počet lidí bez práce v březnu propadl o téměř 82.000 na 3,028 milionu a míra nezaměstnanosti klesla na 7,2 procenta z únorových 7,4 procenta.

"Stoupající zaměstnanost by měla nadále podporovat spotřebu domácností. Posiluje to rovněž pozici odborů při jednáních o mzdách, protože firmy mají problémy s hledáním vhodných zaměstnanců," uvedl analytik Christian Schulz z bankovní společnosti Berenberg. Dodal, že zvyšování mezd je nevyhnutelné.

Porostou mzdy rychleji?

Mzdový růst byl v Německu v posledních letech pomalý, což podpořilo konkurenceschopnost země a přispělo k poklesu nezaměstnanosti.

Velké odborové svazy Verdi a IG Metall nyní požadují zvýšení mezd o 6,5 procenta. Schulze označil takto výrazný nárůst za nepravděpodobný. Mzdy by podle něj mohly stoupnout zhruba o čtyři procenta.

Německo má největší ekonomiku v Evropě, na které je závislá i řada českých firem.