Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) opravil své vyjádření, že se ekonomičtí ministři dohodli na zvýšení sazby daně z příjmu fyzických osob.

Podle jeho původního sdělení měla od roku 2013 stoupnout daň na 16 procent ze superhrubé mzdy. K takové dohodě ale podle něho nedošlo, řekl.  Podle něho se ministři shodli na růstu sazeb daně z přidané hodnoty na 15 a 21 procent a na zachování výdajových paušálů, ovšem s omezením na využití daňové slevy a bonusu.

Vláda důchodcům přidá i v příštích třech letech. Ovšem méně než teď - čtěte ZDE

Potraviny tolik nezdraží

Letos jsou sazby DPH 14 a 20 procent. Dolní sazba pro potraviny v lednu stoupla o čtyři procenta.

Ministr Kalousek původně navrhoval sjednocení daně od roku 2013 na 17,5 procenta, což podporoval i premiér, ale Věci veřejné trvaly na zachování dvou sazeb s tím, že potraviny by zůstaly v té nižší.

"V oblasti daně z přidané hodnoty a valorizace důchodů jsme velmi blízko shodě. U ostatních opatření musí v tuto chvíli zástupci ministerstva financí provést nové propočty vyplývající z dnešní diskuse," uvedl v tiskovém prohlášení premiér Petr Nečas.

Důchody budou valorizovány o jednu třetinu inflace a jednu třetinu růstu reálných mezd.

Balík opatření má státnímu rozpočtu ušetřit asi 42 miliard korun.

V případě daně z příjmu nechtějí ekonomičtí ministři zavádět dvě sazby daně.

"Nechceme zrušit tu konstrukci jedné sazby," uvedl ministr. Majetní ovšem budou podle něj platit z příjmu nad strop sociálního a zdravotního pojištění určité procento jako solidární příspěvek. Jeho výše ještě nebyla podle Kalouska dohodnuta.

Dosud se mluvilo o tom, že by lidé s příjmy nad 100 000 korun platili daň ve výši 31 procent.

Paušály, nebo bonusy

Výše výdajových paušálů zůstane podle ministra stejná.

"Nicméně, kdo bude uplatňovat paušály, nemůže uplatňovat ani slevy na dani, ani daňové bonusy. Pokud bude chtít živnostník uplatnit paušály a bonusy, bude muset účtovat. Bude zde jasný výběr, a omezí to zneužívání paušálů," uvedl Kalousek. Zároveň živnostníci s nárokem na výdajový paušál ve výši 40 procent  budou v jeho využití omezeni výší obratu, na které se vláda dohodne prý později.

Kalousek uvedl, že nyní bude muset dohodnuté návrhy zpracovat. "Zcela určitě se ještě nad návrhy sejde porada ekonomických ministrů, a když to odsouhlasí, tak předložím návrh do vlády," uvedl ministr.

V roce 2013 bude podle ministerstva financí kvůli dodržení schválených schodků rozpočtu nutno ušetřit proti současným návrhům 42,4 miliardy korun a v roce 2014 již 84,4 miliardy korun. Pro rok 2013 počítá MF se schodkem rozpočtu 100 miliard korun a v roce 2014 s deficitem 70 miliard korun.