Český telekomunikační úřad očekává, že se do aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE přihlásí nejméně čtyři zájemci. Vedle stávajících operátorů čeká nejméně jednoho nového účastníka. Úřad chce aktivně oslovit v ČR i v zahraničí přes 50 potenciálních zájemců.

Na pondělním setkání s novináři to uvedl náměstek ČTÚ Marek Ebert. Samotná aukce kmitočtů s úhrnnou vyvolávací cenou kolem 9,2 miliardy korun se má uskutečnit na podzim. Úspěšní uchazeči mají získat kmitočty do roku 2028.

 

Osloveni budou i evropští hráči

Pro vyhledání a oslovení potenciálních zájemců chce regulátor využít ministerstva průmyslu a obchodu a zahraničí. ČTÚ tento týden pro vytipované firmy vypracuje oficiální dopis s podmínkami aukce, který pak bude prostřednictvím ministerstva a českých zastupitelských úřadů rozesílat.

Oslovit chce telekomunikační hráče, kteří se již v Evropě některé z aukcí zúčastnili, finanční investory orientované na telekomunikace, národní rozvojové agentury a operátory z Česka.

Podle Zbyňka Bolceka z firmy Grant Thornton, která ČTÚ při aukci radí, má podle zkušeností z jiných evropských zemí počet účastníků aukcí spíše klesající tendenci.

Nový operátor tímto způsobem na trh vstoupil pouze v Belgii a Nizozemsku. Snižuje se také rozdíl mezi vyvolávací a dosaženou cenou.

"ČTÚ nepředpokládá velké množství zájemců o spektrum, proto se cena pohybuje při horní hranici očekávaných hodnot," doplnil Bolcek. Vyvolávací ceny stanovené úřadem jsou přitom zhruba na evropském průměru.

Podmínky jsou přísné

Návrh podmínek úřad zveřejnil před dvěma týdny. Až do 20. dubna se k nim může vyjadřovat veřejnost i operátoři. Dražit se budou kmitočty uvolněné přechodem na digitální televizní vysílání v pásmu 800 MHz a dále frekvence v pásmech 1800 a 2600 MHz.

V pásmu 1800 MHz je vyčleněný blok pro případného nového operátora, o který nemohou žádat T-Mobile, Telefónica a Vodafone.

 

Odborníci jsou zatím ke vstupu čtvrtého operátora na trh spíše skeptičtí. Podle nezávislého publicisty Jiřího Peterky jsou podmínky aukce poměrně přísné, vstup na trh finančně náročný a zároveň mezi evropskými firmami nepanuje příznivá ekonomická situace.

Vydražit kmitočty v otevřené aukci je podle Jana Lembase ze Svazu průmyslu a dopravy však pro nového operátora nereálné, protože hodnota spektra je pro něj odlišná od hodnoty spektra pro stávající operátory.

"Každý operátor oceňuje kmitočty především na základě budoucích výnosů. Zatímco však stávající operátoři mohou při ocenění vycházet z budoucích příjmů realizovaných na oligopolním trhu, který je rozdělen pouze mezi tři hráče a kde i přes pozvolný pokles cen mohou realizovat mimořádné výnosy, případný nový operátor musí vycházet z velikosti trhu rozděleného mezi čtyři hráče a především s výrazně nižšími cenami, které svým vstupem na trh způsobí," uvedl.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist