"Je mi líto, v jaké jste situaci, sám jsem na to byl podobně, když jsem před šesti lety emigroval do Dominikánské republiky. Dnes tady mám třípatrový dům, kde pronajímám pokoje a provozuji internetovou kavárnu," povzbuzuje na jednom z diskusních fór José Manuel.

Španělé si teď na internetu často vyměňují zkušenosti a rady, jak jednat s bankami, když nezvládají splácet hypotéky. 

"Neříkám, že všichni budou mít podobné štěstí, ale jsem přesvědčen, že Španělsko je na tom velice špatně - bylo na tom dost zle už když jsem utíkal. Vždy jsme měli problémy s nezaměstnaností a to se v dohledné době nezlepší. Seberte odvahu a emigrujte jako to udělali naši předci, dejte si šanci začít znovu," pokračuje emigrant.

Nebojte se začít znova

A Španělé tu odvahu mají. Dokazují to čísla španělského statistického úřadu (INE), podle kterých loni emigrovalo téměř 63 tisíc osob, což je téměř o 70 procent víc, než o rok dříve, kdy jich do zahraničí odešlo 37 tisíc. Naopak přistěhovalců do Španělska míří méně, protože dobře vědí, že zde práci seženou velmi těžko. Nezaměstnaný je tu totiž téměř každý čtvrtý.

Krize ve Španělsku spojená s obrovskou nezaměstnaností dokázala otočit migrační trend posledních mnoha let. Zatímco dříve se snažili emigranti z bývalých kolonií v Jižní Americe najít lepší budoucnost či alespoň přilepšení rodinám na starém kontinentě, nyní hledají pro změnu Španělé uplatnění v dynamicky rostoucích ekonomikách za oceánem.

Poprvé po mnoha letech tak Španělsko zažívá čistý odliv obyvatel. Země loni přišla o 50 090 obyvatel. Zatímco se v roce 2011 vrátilo 42 127 Španělů a přibylo 417 523 cizinců, zemi opustilo o 20 tisíc Španělů více (62 611), odešlo i víc cizinců - celkem 445 130 osob.

Jan Bureš: Škrty Španělsku nepomohou - čtěte ZDE

Podle odhadů INE bude odliv obyvatel pokračovat přinejmenším do roku 2020. Trendu si všímá i světový tisk, italský deník La Repubblica píše o "Eldorádu ex-kolonií".

Odcházejí ti vzdělaní

"Emigrují ti nejmladší, protože mají větší potenciál," řekl španělskému deníku El País demograf Juan Antonio Fernández Cordón.

"Je velice znepokojivé, že jsme investovali do vzdělávání populace, která nám nyní odchází do ciziny," lituje.

"Ti, co odcházejí, jsou mladí lidé s dobrou kvalifikací, jazykově vybavení. Vědí, že co nestihnou do pětatřiceti, už nestihnou nikdy," dodává expert.

Podrobné údaje o tom, kolik Španělů loni emigrovalo do Latinské Ameriky INE ještě nevydal, je ale velmi pravděpodobné, že toto číslo překoná počet těch, kteří hledají práci v  geograficky bližších zemích Evropské unie - především ve Velké Británii, Francii, Německu a Švýcarsku.

V roce 2010, tedy ještě před emigračním boomem, do zemí EU odešlo zhruba 15 tisíc Španělů, do zemí Latinské Ameriky asi 12 tisíc, přes čtyři tisíce hledalo štěstí v USA a o zbytek z uvedených 37 tisíc předminulého roku se podělily další kontinenty.

Do zahraničí přitom míří o něco více žen než mužů, podobně jak jsou zastoupeni v průměrné populaci.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist