Roky, kdy bylo Rusko bráno za seriozního partnera při dodávkách černého zlata do Česka, jsou už asi pryč. Dnes ropovodem Družba přiteče do Česka zhruba 45 % této suroviny (zbytek jde přes IKL).

Výpadky dodávek jsou ale stále častější - ropovod chátrá, Česko plánuje alternativní dodávky. Ať už je důvodem počasí (dlouhá zima), politické tlaky, nebo byznys - důvěra v Družbu klesá a výpadky dodávek ropy se můžou opakovat, tvrdí odborníci. 

"Oficiální vyjádření ke kauze zatím nemáme, takže je velmi brzy na jakékoliv závěry. Jako hlavní důvod se uvádí nepředložení žádostí o přepravě paliv do Česka," říká pro IHNED.cz analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.

 

 

Jak časté jsou podobné situace v Evropě?

Rusko bylo považováno několik let za velmi spolehlivého partnera při dodávkách ropy a energií obecně. V posledních letech se nicméně situace zhoršuje a výpadky dodávek jsou stále častější.

Mnohdy byla příčinou neshoda Ruska s tranzitními zeměmi, které odmítaly platit vyšší poplatky. Země se proto rozhodla změnit strategii a zásobovat Evropu prostřednictvím přístavních terminálů.

V průběhu následujících let lze očekávat, že se dodávky přes ropovod Družba budou snižovat. Výpadky mohou v budoucnu opravdu nastat.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Jak by se měla zachovat česká vláda?

Je potřeba se připravit na variantu možných častějších výpadků v budoucnu a vypracovat nejlépe několik scénářů a přesných postupů, podle nichž by se dala vzniklá situace řešit. Především je nutné najít náhradní zdroje ropy.

ČR má naštěstí ropovod IKL, který může pokrýt část výpadků. V krizových případech můžeme využít i strategických zásob, které vystačí ČR na více jak 90 dnů.

V případě, že ropa skutečně přestane proudit, hrozí zdražování benzínu?

Cena pohonných hmot v ČR se řídí cenami benzínu a nafty na burze v Rotterdamu. Pokud tedy nedojde k výraznému omezení nabídky pohonných hmot v ČR, potom by se ceny u čerpacích stanic nemusely zvyšovat.

ČR má v zásobě varianty, jak může účinně vzniklé situaci čelit. K dispozici je stále ropovod IKL a strategické zásoby, které vydrží minimálně 90 dnů. Proto si nemyslím, že by tento faktor v nejbližších dnech způsobil skokový růst cen.