Roky, kdy bylo Rusko bráno za seriozního partnera při dodávkách černého zlata do Česka, jsou už asi pryč. Dnes ropovodem Družba přiteče do Česka zhruba 45 % této suroviny (zbytek jde přes IKL).
Výpadky dodávek jsou ale stále častější - ropovod chátrá, Česko plánuje alternativní dodávky. Ať už je důvodem počasí (dlouhá zima), politické tlaky, nebo byznys - důvěra v Družbu klesá a výpadky dodávek ropy se můžou opakovat, tvrdí odborníci.
Rusku po zimě došla ropa, vysvětluje problém s Transněftí bývalý šéf České rafinérské - čtěte ZDE
Do Česka přestává proudit ruská ropa, Transněfť má zásoby už jen na tři dny - čtěte ZDE
"Oficiální vyjádření ke kauze zatím nemáme, takže je velmi brzy na jakékoliv závěry. Jako hlavní důvod se uvádí nepředložení žádostí o přepravě paliv do Česka," říká pro IHNED.cz analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.
Jak časté jsou podobné situace v Evropě?
Rusko bylo považováno několik let za velmi spolehlivého partnera při dodávkách ropy a energií obecně. V posledních letech se nicméně situace zhoršuje a výpadky dodávek jsou stále častější.
Mnohdy byla příčinou neshoda Ruska s tranzitními zeměmi, které odmítaly platit vyšší poplatky. Země se proto rozhodla změnit strategii a zásobovat Evropu prostřednictvím přístavních terminálů.
V průběhu následujících let lze očekávat, že se dodávky přes ropovod Družba budou snižovat. Výpadky mohou v budoucnu opravdu nastat.
Jak by se měla zachovat česká vláda?
Je potřeba se připravit na variantu možných častějších výpadků v budoucnu a vypracovat nejlépe několik scénářů a přesných postupů, podle nichž by se dala vzniklá situace řešit. Především je nutné najít náhradní zdroje ropy.
ČR má naštěstí ropovod IKL, který může pokrýt část výpadků. V krizových případech můžeme využít i strategických zásob, které vystačí ČR na více jak 90 dnů.
V případě, že ropa skutečně přestane proudit, hrozí zdražování benzínu?
Cena pohonných hmot v ČR se řídí cenami benzínu a nafty na burze v Rotterdamu. Pokud tedy nedojde k výraznému omezení nabídky pohonných hmot v ČR, potom by se ceny u čerpacích stanic nemusely zvyšovat.
ČR má v zásobě varianty, jak může účinně vzniklé situaci čelit. K dispozici je stále ropovod IKL a strategické zásoby, které vydrží minimálně 90 dnů. Proto si nemyslím, že by tento faktor v nejbližších dnech způsobil skokový růst cen.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist