Zakladatel známé počítačové společnosti vyrábějící legendární osmibitové počítače Commodore 64 Jack Tramiel zemřel v neděli ve věku 83 let. Dnes o tom podle agentury Reuters informoval Tramielův syn Leonard.
Tramiel, který pocházel z polské Lodže a přežil koncentrační tábor v Osvětimi, na konci 40. let minulého století emigroval s rodiči do Spojených států. Svou kariéru zahájil jako údržbář psacích strojů americké armády. O několik let později založil vlastní továrnu na psací stroje Commodore International, nakonec se zaměřil na kalkulačky a společnost přestěhoval do proslulé kolébky počítačů Silicon Valley.
Commodore International patřila mezi první společnosti, které začaly nabízet osobní počítače za cenu nižší než 1000 dolarů. V roce 1982 pak firma uvedla na trh populární Commodore 64, který se stal nejprodávanějším modelem osmibitových počítačů. V roce 1983 se Commodore International stala prvním výrobcem osobních počítačů, který dosáhl ročních tržeb přes miliardu dolarů.
"Jack Tramiel měl velký vliv na vývoj spotřebitelské elektroniky a výpočetní techniky. Jeho jméno bylo kdysi vyslovováno stejným způsobem, jakým se dnes mluví o (zakladateli Applu) Stevu Jobsovi, a jeho cesta z koncentračního tábora po kapitána průmyslového odvětví byla něčím legendárním," řekl časopisu Forbes odborník počítačový průmysl Martin Goldberg.
"(Tramiel) měl zásadní podíl na tom, že se počítače dostaly do rukou milionů mladých lidí, do rukou rodin s napjatým rozpočtem, lidí s nižšími příjmy. A tito lidé se později proslavili, jako například (vynálezce operačního systému Linux) Linus Torvalds," uvedl pro server CTVNews.ca spisovatel Brian Bagnall, který je autorem knihy o historii Commodoru. "Miliony mladých lidí, kteří se naučili programovat na Commodoru 64, měly nakonec velký vliv na rozvoj počítačového průmyslu," uvedl dále Bagnall.
Podle spisovatele ale také Tramiel představil koncept, kterého se počítačové společnost drží dosud. "Naučil celé odvětví, že pro úspěch je třeba nepřetržitě snižovat ceny a zároveň každoročně vytvářet počítače s novými funkcemi," uvedl Bagnall.
Akcionáři Commodoru v roce 1984 donutili Tramiela k odchodu z firmy. Podnikatel však na počítače nezanevřel a začal pracovat pro neméně známou firmu Atari, která se pod jeho vedením stala výraznou konkurencí Commodoru.
Legenda mezi joysticky, se kterým se hrávalo na Commmodore 64
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist