Používá se jako konzervant například pro krmiva hospodářských zvířat, uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.
Nedovolenou látku objevili inspektoři ve výrobku Kvašené okurky v slano-kyselém nálevu, v balení 650 g označeném datem použitelnosti do 28. května. Vyrobila ho firma Przedsiebiorstwo Produkcyjno - Handlowe "JARYS" Jan Micyk. Rozbor ukázal, že v odebraném vzorku se nacházelo 710 miligramů kyseliny mravenčí na kilogram.

Stejný polský výrobce podle zjištění SZPI na trh dodal i závadné "Kysané zelí ve slaném nálevu", a to v kilogramovém balení. Povinnost stažení z trhu se vztahuje na šarži označenou dobou použitelnosti do 30. dubna. Zelí obsahovalo 1780 miligramů na kilogram nedovolené kyseliny mravenčí. "Výrobky byly vyhodnoceny jako nevhodné k lidské spotřebě," uvedl Kopřiva.

SZPI nechala výrobky stáhnout několik měsíců po polském skandálu s technickou solí. Vyšlo najevo, že někteří polští potravináři používali při výrobě potravin výrazně levnější sůl určenou k posypu silnic. Na počátku dubna SZPI informovala, že Poláci z trhu potraviny obsahující technickou sůl stáhli. Kritizovala je však za to, že ostatním zemím EU nedali o těchto výrobcích informaci. Toto jednání poškozuje evropské spotřebitele, uvedl tehdy Kopřiva.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist