Českým zbrojařům se otevírá možnost získávat ve Spojených státech veřejné vojenské zakázky.
Český ministr obrany Alexandr Vondra ve středu v Bruselu na okraj jednání NATO podepsal se svým americkým protějškem Leonem Panettou dohodu, která jim umožní ucházet se přímo o kontrakty v obranné oblasti.
Přímý přístup k veřejným armádním zakázkám v USA pro české subjekty dosud blokovaly tamní zákony, podle nichž mají mít přednost americké firmy. České společnosti tak zatím mohou získat jedině nějaké subdodávky pro firmy z USA.
Vondra dojednání dohody označil za nejdůležitější věc, které se za poslední rok ve vztazích s USA podařilo ČR dosáhnout.
Komentář Julie Hrstkové: Obchodníci se smrtí - čtěte ZDE
Čeští zbrojaři chtějí prodávat do Indie. Podívejte se na veletrh vojenské techniky - čtěte ZDE
"Jsme vlastně s Poláky první z postkomunistických zemí v té elitní dvacítce, které tuto dohodu mají," řekl Vondra před českými novináři.
"Umožní to zjednodušeně řečeno bez prostředníků českým firmám účastnit se tendrů v americké armádě," upřesnil.
Na schůzku Vondry s Panettou naváže ve čtvrtek setkání šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga s americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. S ní bude český ministr hovořit hlavně o plánované dostavbě jaderné elektrárny Temelín, o kterou se uchází i americká společnost Westinghouse.
Kromě ní o lukrativní zakázku usilují i francouzská společnost Areva a česko-ruské konsorcium firem Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist