Vláda se snaží prosadit nová pravidla pro státní podporu stavebního spoření, kterou je dosud možné utratit za cokoliv. Když návrh projde Poslaneckou sněmovnou a Senátem, začnou platit od ledna 2014. Jaká omezení by to klientům přineslo a jaké další možnosti se jim pro využití státní dotace naopak do budoucna rýsují, na to se snažíme odpovědět v následujících otázkách.

Když stát od roku 2014 omezí státní podporu tak, že stavební spoření bude možné využít jen na bydlení, penzijní připojištění a školné, znamená to, že se to bude vztahovat na všechno, co na něm mám naspořeno?

Takzvané účelové vázání státní podpory na bydlení se má týkat jen státní podpory, na kterou vznikne nárok až v roce 2014. Nikoliv na předchozí státní podporu, ani na peníze, které si na něm klient sám naspořil, ani na úroky, které už získal.

Jiné by to bylo, kdyby se klient rozhodl využít stavební spoření na penzijní připojištění. V tom případě bude muset do penzijního fondu ve 3. pilíři převést veškeré úspory, úroky i státní podporu, které měl na stavebním spoření za celou dobu existence smlouvy.

Zda se účelovost v případě školného bude vztahovat jen na státní podporu nebo i na celkové úspory, není zatím známo.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se